بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران بیست و چهارم فروردین ماه ۸۹

تیترهای اول

"جزئیات تصمیمات پولی سال جدید" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، "آیا دولت شاخص ها را دستکاری می کند" در صدر گزارش های جهان صنعت آمده، "پیشنهاد وزیر نفت قیمت گاز ده برابر شود" گزارش اصلی ابتکار است و پول از "سردرگمی واردات خودرو در میدان بهارستان" خبر داده است.

"پنج تذکر لاریجانی به احمدی نژاد" تیتر اول آرمان و آفتاب یزد است.

"افزایش دایره مخالفان تحریم" عنوان اصلی ایران و جام جم است.

"آقای دبیرکل! حمایت ناتو از ریگی را محکوم کنید" عنوان اصلی ایران است، رسالت خواستار آن شده که "شورای امنیت به تخلفات آمریکا رسیدگی کند"، کیهان خبر از "اهداف پشت پرده کنفرانس امنیت هسته ای واشنگتن" داده، تهران امروز از قول فرماندهان سپاه نوشته "برای دفاع، از همه گزینه ها استفاده می کنیم" و روزنامه جمهوری اسلامی از قول شبکه های تلویزیونی عرب نوشته "تهدید اوباما با پاسخ کوبنده ایران روبرو شد".

خراسان از "مواضع رئیس قوه قضائیه درباره نحوه برخورد بافتنه های پس ازانتخابات ومفاسد اقتصادی" نوشته و مردم سالاری از قول وزیر بهداشت نوشته "بیمارستان های دولتی وضعیت آبرومندی ندارند".

گزیده مقالات

بازی خطرناک آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به این که آمریکا ادعا می کند گویا دوست ملت ایران است و قلبش برای آن می طپد! در هر نوروز پیام شادباش می فرستد ولی چندی بعد زبان به تهدید می گشاید، نوشته است که اگرچه رفتار روسای جمهور آمریکا در قبال ملت ایران همواره پرفراز و نشیب و نوسانی بوده ولی هرگز اینگونه پرتناقض و تعجب آور نبوده است که رئیس جمهور آمریکا در طول فقط چند روز به یک ملت پیام شادباش بدهد و بعد برای حمله اتمی عربده بکشد.

به نوشته این روزنامه تناقض های سیاسی واشنگتن تحت تاثیر القائات اسرائیل است که خمیرمایه دیپلماسی جهانی واشنگتن را در معرض دیدگان حیرت زده دنیای معاصر قرار داده و زیان های فراوانی را به آن کشور تحمیل کرده است. ولی این بار آمریکا با این تهدیدات جنون آمیز وارد بازی خطرناکی شده که شاید برای همیشه آن کشور و اتباعش از عواقب آن هراسان خواهند شد بدون آنکه راه گریزی باشد.

جواب تهدید اتمی

رسالت در سرمقاله خود به تهدیدهای اوباما علیه ایران پرداخته و نوشته است که جنگ با ایران قطعا به یک جنگ منطقه ای تبدیل خواهد شد چرا که اگر تل آویو در جنگ حاضر باشد، خطوط گسل دینی زودتر فعال خواهد شد.

به نوشته رسالت، بدون حضور این رژیم نیز، چون جنگ احتمالی آینده، یک جنگ نهایی بین دو راهبرد متقابل سنتی است، عوامل تطویل بحران در خاورمیانه موجود است.

به نوشته حشمت الله فلاحت پیشه در این مقاله پراکندگی پایگاه های نظامی آمریکا نیز ابعاد جنگ را از کنترل خارج خواهد ساخت و به هر حال استراتژی مقابله به مثل ایران بر اساس شلیک به پایگاه هایی صورت می گیرد که در تهاجم احتمالی شرکت دارند.

رسالت تاکید کرده بغض ابرقدرتی آمریکا از هزیمت سال۱۳۵۷ در قبال انقلاب اسلامی و تحقیر در قبال ناکارآمدی راهبردهای متعدد بعدی، باعث شده است که۳۱ سال رفتار آن قدرت در قبال ایران مملو از تصمیمات غیرمنطقی باشد. ضمن آنکه در شرایط امروز آنها معتقدند حتی اگر "دشمنی" وجود ندارد، باید آن را ساخت، آنها می خواهند به هر بهانه ای در ۳۶ نقطه استراتژیک خاورمیانه بمانند.

همایش واشنگتن

کیهان درباره کنفرانسی که با عنوان اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن برپا شده است، نوشته که روسای کشورها و نمایندگان ۴۷ کشور جهان به دعوت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای بحث درباره موضوع "امنیت هسته ای" می آیند اما این به تنهائی اعتباری نمی دهد.

به نظر کیهان واشنگتن از اعتبار و مشروعیت لازم برای میزبانی چنین اجلاسی برخوردار نیست و روند گزینشی انتخاب شرکت کنندگان به اضافه مجموعه ای از پارامترهای سیاسی که در متن و حاشیه این اجلاس وجود دارد، این اتفاق نظر را بوجود آورده است که این نشست نه تنها دستاورد خاصی نخواهد داشت، بلکه بیش از پیش نشان خواهد داد آمریکا دیگر نمی تواند نقش "رهبر جهان" را ایفا کند.

بمانیم یا بکوچیم

مهرداد خدیر در سرمقاله پول با عنوان "بمانیم یا بکوچیم" نوشته است که هشدار صریح و مجدد آقای احمدی‌نژاد درباره حتمی بودن وقوع زلزله در تهران و پیشنهاد یا اعلام ضرورت خروج پنج‌میلیون نفر از مردم و اسکان در نقاط دیگر از این حیث که جدی‌تر از همیشه توجه همگان را به این خطر بالقوه معطوف کرده، رویکردی مثبت تلقی می‌شود گرچه در سال های گذشته با همین اعلام گاه رسانه‌های منعکس‌کننده به سیاه‌نمایی و هراساندن مردم متهم ‌شدند.

این روزنامه سپس پرسیده بعد از این اعلام رئیس دولت چه شد؟ چند نفر از مردم تهران چمدان‌ها را بسته‌اند تا بکوچند و جای دیگری سکنی بگزینند؟ یا به دل چند نفر از جماعتی که همه روزه به قصد اقامت در پایتخت قید موطن و زادگاه را می‌زنند و روانه تهران می‌شوند تردید افتاد و منصرف شداند؟ روشن است که پاسخ هر دو پرسش منفی است.

پول در این مقاله افزوده است که اگر افزایش جمعیت تهران، خطر زلزله را مضاعف می‌سازد و ایمنی شهر و شمار نفوس نسبت عکس دارند، وعده اختصاص یک‌میلیون تومان برای هر نوزاد چگونه قابل توجیه خواهد بود؟ وقتی ۲۰ درصد جمعیت کشور در تهران مستقرند دست‌کم یک‌پنجم موالید هم در تهران اتفاق می‌افتد. پس رئیس‌جمهور یکی از این دو را نباید می‌گفت: یا زلزله را یا یک‌میلیون تومان برای هر نوزاد را.

چطور ممکن است

تهران امروز در حاشیه طرح احمدی‌نژاد برای ترغیب اهالی تهران به مهاجرت پرسیده است که آیا واقعا ساکنین تهران حاضرند در ازای دریافت وام چهار درصدی و مسکن و دیگر تسهیلات، کلان شهر وسوسه کننده را رها کرده و به کیلومترها دور‌تر از تهران مهاجرت کنند؟ این صاحبنظران و فعالان سیاسی هم چنین این سوال را مطرح می‌کنند که در مقایسه با طرح های بدیل برای مقابله با خطر زلزله احتمالی تهران، طرح مطرح شده از سوی رئیس جمهور اساسا چه‌‌مزیتی نسبت به آنها دارد که باعث شده دولت به فکر اجرای طرحی جایگزین افتاده است.

این روزنامه به یادها آورده که طرح کاهش تمرکز جمعیتی تهران از سال ها پیش آغاز شد و آخرین مصوبه آن در اواسط سال ۸۶ در هیات دولت به تصویب رسید.

دولت در آن زمان قصد داشت تا آهسته خود را به خارج تهران منتقل کند و جمعیت ۱۳ میلیونی تهران در فرایندی تدریجی کاهش می یافت اما وعده‌های آن روز، کارساز نشد و کارمندان دولت از تسهیلاتی که در صورت درخواست انتقالی می‌توانستند به راحتی به دست ‌آورند، گذشتند .

به نوشته تهران امروز اکنون پس از گذشت پنج ماه از مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرحی که در شهریور ماه ۸۶ نتیجه‌ای عاید دولت نکرده بود بار دیگر در مرکز توجه دولتمردان قرار گرفت و این بار تنها کارمندان دولت نبودند که می‌توانستند از تسهیلات استفاده کنند و ۱۳ میلیون تهران‌نشین در صورت ترک تهران فرصت استفاده از وام ۴ درصدی و یارانه را می‌یافتند.

اما بعید است طرحی که در گذشته در اجرا ناکام ماند، این بار بتواند در مقیاس وسیع‌تر موفق باشد.

معجزه وزیر

جهان صنعت در سرمقاله خود با عنوان "معجزه آقای وزیر" نوشته است که وزیر مسکن و شهرسازی عنوان کرده که امسال هیچ افزایش قیمتی را در بخش مسکن نمی‌پذیرد و قیمت مسکن در سال جدید ثابت می‌ماند.

آقای وزیر گویا فراموش کرده‌اند که آنچه قیمت یک کالا را مشخص می‌کند، عرضه و تقاضاست نه دستور.

به عقیده نویسنده این مقاله، این اصل به اثبات رسیده‌ای است که هرچه پروژه‌هایی مثل مسکن مهر گسترش یابد در قیمت مسکن اتفاقی نمی‌افتد. چه آنکه به جز عرضه و تقاضا، افزایش دستمزدها، رکود و افزایش قیمت مصالح مسائلی نیستند که بازار مسکن به آسانی از کنار آنها بگذرد، مگر آنکه طرح مسکن مهر با مدیریت آقای وزیر معجزه کند.

نوزادان میلیونی

آفتاب یزد درباره طرحی که رئیس دولت آن را در سفر به ارومیه اعلام داشت، نوشته است که این اعلان بی‌سابقه جای طرح این پرسش را داشته و دارد که آیا فرایند کارشناسی آن چه مراحلی را گذرانیده است؟ آیا به تصویب مجلس شورای اسلامی نیاز ندارد؟

این روزنامه نوشته است که با احتساب حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد در سال (بر اساس آمار سال ۸۸)، این برنامه همین امسال حداقل یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

آیا چنین منبعی در بودجه ۸۹ پیش‌بینی شده است؟ در شرایطی که دولت و نمایندگان مجلس، در مجادلات پر دامنه‌ای راجع به درآمد هدفمند کردن یارانه‌ها قرار دارند، این هزینه‌کرد جدید چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا این بر نگرانی‌های مجلسیان نمی‌افزاید؟

نویسنده سرمقاله آفتاب یزد محاسبه کرده است که دولت در سال بیست و پنجم از طرح خود با حدود ۳۰ میلیون عضو مواجه است و بر اساس تعهد یکصد هزار تومان سالانه برای هر نـفــر، بایستی در آن سـال حـدود ۰۰۰‚۳ میلیارد تومان پرداخت کند؛ این علاوه بر مبلغ هزار و سیصد میلیارد تومان برای نوزادان متولد آن سال است!

واردات خون به کشور

پول در گزارش اصلی خود خبر داده است که صادرات نزدیک به ۱۳‌میلیون کیلو خون ایرانی، اتفاق حیرت‌آوری است که طی چهار تا پنج سال گذشته رخ داده است.

به راستی این میزان خون در اختیار چه شرکت یا سازمان و ارگانی می‌تواند باشد؟ در آمار گمرک نامی از صادرکننده خون برده نشده است.

این روزنامه یادآوری کرده است که ابتدای هفته گزارشی در همین روزنامه به چاپ رسید که از واردات خون به کشور حکایت داشت.

برخی استدلال کردند خون‌هایی که از کشورهای اروپایی و آمریکایی به کشورمان وارد شده، خونی است که از ایران به آن کشورها صادر و پس از آن دوباره به کشورمان وارد شده است.

اما با بررسی جداول گمرک مشخص می‌شود که خونی به هیچ یک از کشورهای وارد کننده خون به ایران صادر نشده است.

روزنامه پول گزارش داده ایران خون را از کشورهایی چون انگلیس، سوییس، فرانسه، آمریکا و... با قیمت متوسط هر کیلو ۱۹۰ دلار وارد می‌کند، در مقابل خون را به کشورهایی چون افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و... به قیمت کمتر از یک دلار صادر می‌کند! مشخص نیست این خون‌ها در کدام سازمان جمع‌آوری می‌شود.

مطابق گزارش امیرهادی انواری: "در یک سال ۶/۲ هزار تن خون به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان و عراق به ارزش نزدیک به ۵/۱‌ میلیون دلار صادر شده یعنی هر کیلو نیم‌دلار برابر با ۵۰۰ تومان که کمتر از قیمت یک بطری نوشابه گازدار است"!