استاندار تهران مجوز داشتن راهپیمایی 25 خرداد را تکذیب کرد

راهپیمایی معترضان در 25 خرداد 88 در میدان آزادی تهران
Image caption راهپیمایی 25 خرداد اولین و شاید بزرگترین راهپیمایی مخالفان پس از انتخابات بود

درحالی که یک ماهنامه چاپ تهران به نقل از مرتضی تمدن استاندار تهران نوشته بود که راهپیمایی عظیم معترضان به نتایج انتخابات در 25 خرداد 1388 با مجوز انجام شد، او اکنون در مصاحبه با ایسنا چنین حرفی را تکذیب کرده است.

انتخابات 22 خرداد ماه 1388 روز جمعه برگزار شد و نتایج روز شنبه اعلام شد. تهران شنبه و یکشنبه روزهای ناآرامی را پشت سر گذاشت تا اینکه اولین و شاید بزرگترین راهپیمایی معترضان در روز دوشنبه 25 خرداد به دعوت میرحسین موسوی که خود را برنده واقعی می دانست برگزار شد.

بنابه گزارش ها آقای تمدن اخیرا در مصاحبه با "همشهری ماه" گفته بود: "آنها (معترضان) تقاضای برگزاری راهپیمایی کردند و ما هم مجوز صادر کردیم. راهپیمایی روز 25 خرداد با مجوز قانونی ما برگزار شده بود. نه تنها با مجوز آمدند که حتی ما کمک کردیم نظم راهپیمایی حفظ شود.... یعنی هم مجوز دادیم هم خدمت رسانی کردیم."

این اظهارات انعکاس نسبتا گسترده ای در روز سه شنبه 24 فروردین در رسانه ها به خصوص سایت های خبری مخالفان دولت و معترضان داشت.

این درحالی است که آقای تمدن پس از آن راهپیمایی که به تخمین شهرداری تهران سه میلیون نفر در آن شرکت کردند آن را غیرقانونی خوانده بود.

او روز سه شنبه 26 خرداد (16 ژوئن) به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته بود: "حامیان افراطی میرحسین موسوی در پایان راهپیمایی بدون مجوز خود با سلاح گرم و سرد به برخی مراکز دولتی و نظامی حمله کرده اند".

آقای تمدن پیش از برگزاری آن راهپیمایی نیز هشدار داده بود که از برگزاری راهپیمایی مخالفان نتیجه اعلام شده انتخابات جلوگیری می شود و افزوده بود که در صورت برگزاری این راهپیمایی، آقای موسوی مسئول هر نوع حادثه ای است که روی دهد.

اکنون خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مصاحبه ای را با مرتضی تمدن منتشر کرده که او در آن سخنان چاپ شده منصوب به خود در "همشهری ماه" را تکذیب می کند.

او در مصاحبه با ایسنا گفته است: "این ماهنامه (همشری ماه) به نقل از اینجانب نوشته است که راهپیمایی 25 خرداد با مجوز قانونی صورت گرفته است. لذا جهت تنویر افکار عمومی عرض می کنم موضوع مصاحبه درباره نحوه همکاری نهادهای دولتی با احزاب و گروه های معترض برای برگزاری اجتماعات و راهپیمایی بود و همان گونه که در متن سوال ماهنامه همشری مشخص می باشد، بحث خاصی درباره روز 25 خرداد مطرح نبوده است."

او به ایسنا گفت که برای راهپیمایی معترضان در 25 خرداد هیچگونه مجوزی صادر نشده بود و "بنده ادعای چنین مطلبی را تایید نمی کنم."

ستاد انتخاباتی آقای موسوی برای آن راهپیمایی به وزارت کشور درخواست مجوز داده بود.

در پایان راهپیمایی 25 خرداد ماه حداقل هفت تظاهرکننده یا رهگذر در اثر تیراندازی ماموران از یک پایگاه بسیج کشته شدند. نهادهای حکومتی آن اقدام بسیجیان را دفاعی خواندند.

رهبران مخالفان همواره از آن راهپیمایی به عنوان نشانه "زنده بودن" مردم یاد کرده اند و می گویند که این روز در تاریخ ایران ثبت خواهد شد.

میرحسین موسوی یک بار گفته است که "افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی ۲۵ خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده و یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب".

مطالب مرتبط