مومنی برای تحمل مجازات دو سال حبس به زندان بازگشت

عبدالله مومنی
Image caption همسر آقای مومنی می گوید که با او تماس گرفته شده و از او خواسته شده نگذارد میر حسین موسوی به خانه اش برود

عبدالله مومنی، سخنگوی ادوارتحکیم وحدت و مسئول ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات گذشته صبح دیروز( ۲۴ فروردین) در پی اتمام زمان مرخصی اش به زندان بازگشت اما ساعاتی بعد، ایرنا اعلام کرد که حکم اخیر وی از شش سال حبس به دو سال کاهش یافته و آقای مومنی برای تحمل این دو سال به زندان بازگردانده شده است.

آقای مؤمنی که در دادگاه سال ۸۸ خود به اتهام اجماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود، روز یکشنبه شانزدهم اسفند ماه، بعد از تحمل ۲۶۰ روز زندان، با تأمین وثیقه‏ی ۸۰۰ میلیون تومانی برای مرخصی ۵ روزه از زندان آزاد شده بود.

به گفته فاطمه آدینه وند، همسر آقای مومنی، در این مدت مرخصی او تمدید می‏شد. اما روز گذشته عبدالله مؤمنی بدون اطلاع قبلی به زندان برگردانده شده است.

به گزارش ایرنا، حکم حبس پرونده قبلی آقای مومنی نیز که سال ۸۴ به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام و برگزاری تجمعات غیرقانونی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر استان تهران به ‪ ۲۳ماه کاهش یافت و معلق شد.

خانم آدینه‏وند، در گفتگو با سایت ادوار نیوز گفت که با آقای مومنی تماس گرفته شده بود و از او خواسته شده بود که برای تمدید مرخصی به دادگاه برود، اما از آن‏جا مستقیم او را به اوین بردند.

همسر عبدالله مومنی همچنین گفت: "این آقایان زنگ می‏زنند و می‏گویند نگذار آقای موسوی به خانه‏‏ات بیاید. من که اولاً اصلاً به خودم اجازه نمی‏دهم به کسی بگویم به خانه‏ام نیاید و دوم این که آقای موسوی به نظر من، افتخار هر ایرانی است."

خانم آدینه وند گفت که دلیل عدم تمدید مرخصی همسرش را نمی داند اما احتمالا در ازای تمدید مرخصی آقای مومنی، خواسته ای داشته اند که او نمی توانسته بر آورده کند.

میر حسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت ایران روز پنج شنبه (۱۸ فروردین ماه) برای عید دیدنی به منزل عبدالله مومنی رفته بود در جمع اعضای شعبه اصفهان سازمان دانش آموختگان ایران(ادوار تحکیم وحدت) که آنها هم برای دیدار با آقای مومنی به منزل او رفته بودند، سخنانی درباره جنبش سبز ایراد کرده بود که در برخی منابع خبری منتشر شد.

همچنین گزارشها حاکی است، محمد غزنویان فعال حوزه زنان و کودکان که چندی پیش در پی افزایش قرار وثیقه به مبلغ صد میلیون تومان به زندان منتقل شده بود پس از ۹ روز با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.

پیشتر دادگاه "اتهام تبلیغ علیه نظام" را به محمد غزنویان تفهیم کرده بود اما بعدا اتهامات جدید "فعالیت تبلیغی به نفع گروه های مخالف نظام" نیز به او تفهیم شد و سرانجام مسئولان دادگاه انقلاب قزوین با طرح "اتهام ارتباط و عضویت در گروهک منافقین" و افزایش قرار تامین او را به زندان منتقل کردند.

در همین حال خبرگزاری حقوق بشر ایران از آزادی مولوی علیرضا رسولی، یکی از علمای جوان مشهد که در تاریخ ۱۹ اسفند سال گذشته توسط نیروهای امنیتی استان خراسان رضوی دستگیر شده بود، خبر داده اند.

مطالب مرتبط