حزب مشارکت: انتشار خبر انحلال حزب، جو سازی است

حزب مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
Image caption اعضای بلند پایه دو حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از خبر درخواست انحلال این دو حزب ابراز بی اطلاعی کردند

سخنگوی حزب مشارکت ایران اعلام کرد که هیچ خبر رسمی در خصوص درخواست کمیسیون ماده ۱۰ برای انحلال این حزب دریافت نکرده و انتشار این خبر را "شانتاژ خبری و جوسازی" توصیف کرد.

حسین کاشفی، سخنگوی حزب مشارکت ایران اسلامی، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴آوریل) به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که درصورتی که چنین مساله ای مطرح باشد باید اول به سازمان و حزب اعلام شود و انتشار این موضوع به این شکل در رسانه ها چیزی جز "جوسازی و شانتاژ خبری" نیست.

او اضافه کرد که به فرض اینکه چنین درخواستی از سوی کمیسیون ماده ۱۰مطرح شده باشد، طبق قانون برخوردها باید در چارچوب قانون صورت بگیرد و طبق قانون احزاب، حق دفاع برای هر تشکل و حزبی وجود دارد.

او گفت: "درج این خبر در رسانه ها، قبل از روشن شدن مسئله، بیانگر مقاصد خاص آنهاست."

سایت های اینترنتی خبر آنلاین و رجانیوز روز سه شنبه ۲۴ فروردین (۱۳ آوریل) از جلسه یک روز پیشتر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و صدور دستور توقف کلیه فعالیت های سیاسی حزب مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خبر داده بودند.

بر اساس این خبر، کمیسیون ماده ۱۰، نامه ای به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال کرده است و در این نامه خواهان صدور حکم قضایی برای انحلال این دو حزب اصلی مخالف دولت ایران شده است.

اما اکنون سایت خبر آنلاین، به نقل از محمد سلامتی، دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، می نویسد که خبری در این باره به این سازمان اعلام نشده است.

آقای سلامتی تاکید کرده است که در صورت لزوم بیانیه ای از سوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی صادر خواهد شد.

پیش از این کمیسیون ماده ۱۰ با برگزاری کنگر ه سالانه حزب مشارکت مخالفت کرد و سید صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزیر کشور ایران،در گفت‌و گو با خبرنگاران دلیل این موضوع را چنین عنوان کرد که دستگاه قضایی ایران فعالیت‌ این حزب را غیرقانونی می داند.

روز ۲۳ خرداد سال گذشته، یک روز پس انتخابات ریاست جمهوری ایران، ماموران پس از بازداشت اعضای حاضر در دفتر حزب مشارکت در تهران، این دفتر را پلمپ کردند.

همچنین در مرداد ماه سال گذشته، در جریان دادگاه گروهی از دستگیر شدگان بعد از انتخابات، معاون دادستان وقت تهران، جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب کارگزاران سازندگی را به "زمینه سازی و اجرای انقلاب مخملی" متهم و درخواست انحلال این احزاب را مطرح کرده بود.

تعداد زیادی از اعضای بلندپایه این دو حزب در جریان رویدادهای پس از انتخابات ایران، بازداشت شده اند.

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در ایران، کمیسیونی است که برای نظارت بر فعالیت گروه ها و احزاب در وزارت کشور ایران تشکیل شده است.

نماینده دادستان کل، نماینده شورای عالی قضایی، نماینده وزارت کشور و دو نماینده مجلس ایران اعضای این کمیسیون را تشکیل می دهد.

از بی بی سی