ترکیه از عملکرد گروه ۱+۵ انتقاد کرد

داوود اوغلو
Image caption ترکیه با تشدید تحریم های ایران مخالف است

ترکیه از عملکرد گروه ۱+۵ در رابطه با آماده سازی مقدمات افزایش تحریم های ایران انتقاد کرده است.

احمد داوود اوقلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت این گروه، اعضای غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را از مذاکرات مربوط به تهیه پیشنویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تشدید تحریم های ایران مطلع نکرده است.

گروه ۱+۵ از اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است.

سفیران این گروه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نیویورک گردهم آمدند تا بار دیگر درباره تصویب احتمالی یک قطعنامه جدید علیه برنامه اتمی ایران گفتگو کنند.

آقای داوود اوقلو که در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: "چگونه می توانیم تصمیم گیری کنیم وقتی که چیزی درباره تحریم ها نمی دانیم؟"

آقای داوود اوقلو همچنین گفت ترکیه بر این باور است که تشدید تحریم های ایران به کاهش تنش های هسته ای کمک نخواهد کرد و این کشور همچنان با این اقدام مخالف است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه در حاشیه اجلاس بین المللی امنیت هسته ای با باراک اوباما دیدار کرد و درباره افزایش احتمالی تحریم های ایران گفتگو کرد.

همزمان، ویلیام برنز، معاون سیاسی وزارت امورخارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد شورای امنیت در چند هفته آینده تحریم های جدید ایران را تصویب کند.

آقای برنز که در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا صحبت می کرد، بر ضرورت اتخاذ اقدامات تنبیهی جدید علیه ایران تاکید کرد و پیشبینی کرد چین نیز به نحوی با افزایش تحریم های ایران موافقت کند.

آقای برنز موافقت چین و روسیه با تحریم صنعت نفت و گاز ایران را "بسیار دشوار" عنوان کرد ولی پیشبینی کرد این کشورها با آمریکا درباره تحریم های دیگر همراهی کنند.

چین به تازگی به مخالفت خود با بحث درباره افزایش تحریم های ایران خاتمه داده است ولی این روش را در حل مناقشه اتمی با این کشور مفید ندانسته است.

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین روز دوشنبه در حاشیه اجلاس بین المللی امنیت هسته ای در واشنگتن با باراک اوباما، همتای آمریکایی خود درباره برنامه اتمی ایران گفتگو کرد.

مطالب مرتبط