ارتش آمریکا: ایران ۴ تا ۶ سال با بمب اتمی فاصله دارد

ژنرال کارترایت و ژنرال برجس
Image caption ژنرال کارترایت و ژنرال برگس به سئوالات اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا پاسخ می‌دادند

یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا هشدار داده است که ایران می تواند ظرف یک سال اورانیم غنی شده کافی برای ساخت یک بمب هسته ای را تولید کند، اما پس از آن سه تا پنج سال زمان لازم دارد تا یک بمب اتمی قابل استفاده بسازد.

ژنرال جیمز کارترایت، معاون ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای این کشور همچنین گفت که حمله نظامی آمریکا احتمالا نخواهد توانست تأثیری قاطع بر برنامه اتمی ایران بگذارد.

ژنرال کارترایت و ژنرال رونالد برجس (رئیس سازمان اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا) که همراه او در کمیته سنا حاضر شده بود، به این سئوال پاسخ ندادند که آیا سازمان های جاسوسی آمریکا در نظر سال ۲۰۰۷ خود مبنی بر متوقف بودن برنامه تولید سلاح هسته ای ایران تجدید نظر کرده اند یا خیر.

ژنرال برجس به اعضای کمیته گفت که گزارش جدید اطلاعات ملی آمریکا در دست تهیه است، اما آنها اطلاع دقیق ندارند که حکومت ایران تصمیم گرفته باشد به سمت ساخت سلاح اتمی حرکت کند.

شورای اطلاعات ملی آمریکا در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی (آذرماه ۱۳۸۶) در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود که ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است.

این شورا از ۱۶ سازمان اطلاعاتی ارشد آمریکا از جمله سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) تشکیل شده است و بالاترین نهاد اطلاعاتی این کشور به شمار می رود.

ایران اتهام کشورهای غربی را در مورد ماهیت نظامی فعالیت های هسته ای خود رد می کند و می گوید که هدف این فعالیت ها، دستیابی به انرژی و استفاده در مسائل پزشکی و علمی است.

دولت آمریکا که از سال گذشته تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران هسته ای ایران را شدت بخشیده بود، در ماه های اخیر و پس از آنکه ایران از موافقت با پیشنهادهای گروه ۱+۵ و آژانس بین المللی انرژی اتمی سر باز زد، در پی اعمال تحریم های شدیدتر علیه این کشور است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا ضمن دفاع از سیاست تلاش برای مذاکره با ایران گفته بود که تفاهم بین المللی فعلی علیه ایران بی سابقه است.

او اظهار امیدواری کرد که روسیه و چین اکنون آماده اعمال فشارهای جدی تر علیه ایران باشند.

ایران چند قطعنامه سازمان ملل را که خواهان توقف برنامه غنی سازی اورانیوم توسط این کشور شده بود نادیده گرفته و به تازگی از تولید سانتریفیوژهای تازه ای خبر داده است که سرعت غنی سازی اورانیوم را افزایش می دهد.

مطالب مرتبط