شرکت دولتی نفت مالزی فروش بنزین به ایران را متوقف کرد

پتروناس
Image caption شرکت پتروناس نمی خواهد که منافع خود از روابط تجاری با آمریکا را به خطر بیندازد

همزمان با جدی تر شدن تهدیدهای آمریکا در مورد تحریم شرکت های فروشنده بنزین به ایران، شرکت پتروناس می گوید که صادرات بنزین به این کشور را متوقف کرده است.

یکی از سخنگویان پتروناس، شرکت دولتی نفت مالزی، به رویترز گفت که این شرکت از ماه مارس (اواسط اسفند ۸۸) به فروش بنزین به ایران پایان داده است.

پتروناس دلیل این اقدام خود را اعلام نکرده است، اما منابع مطلع صنعت نفت در دوبی می گویند که این شرکت مایل نیست منافع خود از روابط تجاری با آمریکا را به خطر اندازد.

این منابع گفته اند که آخرین محموله بنزین صادراتی پتروناس به مقصد ایران، در روزهای ۴ و ۵ مارس (۱۳ و ۱۴ اسفند ۸۸) در بندرعباس در جنوب ایران تخلیه شده است.

نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در واشنگتن بر لزوم پایبندی کامل ایران به تعهداتی که در قبال معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی دارد، تأکید کرده بودند.

ایران پنجمین صادرکننده بزرگ نفت خام در جهان است، اما از آنجا که تحریم های آمریکا تا حدود زیادی جلوی سرمایه گذاری در پالایشگاه های این کشور را گرفته، ناچار است حدود ۴۰ درصد بنزین مورد نیاز خود را از خارج وارد کند.

ایالات متحده آمریکا در ماه های اخیر و پس از بی نتیجه ماندن سیاست گفت و گو با ایران، بر تلاش های خود برای اعمال تحریم های سختگیرانه تر علیه این کشور افزوده است.

آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می کنند و خواهان توقف برنامه غنی سازی اورانیوم در این کشور هستند.

ایران اتهامات غرب را رد می کند و حاضر نیست از برنامه اتمی خود دست بردارد.

اخیرا تعدادی از شرکت های بین المللی تحت تأثیر تلاش های آمریکا روابط خود را با ایران کاهش داده اند.

شرکت آلمانی دایملر روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) اعلام کرد که قصد دارد سهام ۳۰ درصدی خود از شرکت تولید موتورهای دیزل ایران را بفروشد و روابط خود را با این کشور محدود کند.

شرکت روسی لوک اویل هم اخیرا از انجام پروژه ای در ایران صرف نظر کرده بود.

رویال داچ شل، بزرگ ترین شرکت گاز و نفت اروپا و موسسه آمریکایی اینگرسول-راند هم طرح سرمایه گذاری در ایران را تا زمان تصمیمگیری در مورد تحریم ها به تعویق انداخته اند.

مطالب مرتبط