گفتگوها درباره پیش نویس تحریم ایران شتاب گرفت

تاسیسات اتمی ایران
Image caption ایران همچنان به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد

شش قدرت عمده جهان که برای مهار برنامه اتمی ایران می کوشند بر سرعت گفتگوها در باره پیش نویس قطعنامه تازه علیه این کشور در شورای امنیت حاوی تحریم های شدیدتر افزوده اند.

نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان در سازمان ملل کمتر از یک روز بعد از نشست سه ساعته خود بار دیگر صبح پنجشنبه در این باره گفتگو کردند.

این سومین دیدار آنها طی یک هفته در این زمینه بود.

مارک لایال گرانت نماینده بریتانیا گفت که مباحثات پنجشنبه صبح "خیلی سازنده" بوده است که منعکس کننده نظر نمایندگان روسیه، چین و فرانسه پس از گفتگوی چهارشنبه بود. ژرارد آراد نماینده فرانسه در سازمان ملل گفت که گفتگوها "خیلی خوب" پیش می رود.

دیپلمات ها به خبرگزاری رویترز گفته اند که نمایندگان چهار کشور غربی این گروه بعد از ظهر پنجشنبه بار دیگر دیدار کردند.

یک دیپلمات به این خبرگزاری گفت "گفتگوها در حال شدت گرفتن است" و دیپلمات دیگری افزود که مباحثات در این زمینه میان این شش کشور از این پس ممکن است فشرده تر و تقریبا روزانه انجام شود.

پیتر ویتینگ نماینده آلمان پیش از گفتگوهای پنجشنبه گفت که این "ادامه تبادل نظری است" که این کشورها هفته گذشته در نیویورک آغاز کردند.

آمریکا و متحدان غربی آن مایل به اتخاذ سریع یک رشته تدابیر تنبیهی تازه علیه ایران حداکثر در ماه مه هستند اما روسیه و چین هنوز امیدوارند که تحرکات دیپلماتیک ایران را به میز مذاکره بازگرداند.

بحث های جاری پیرامون پیش نویسی است که آمریکا در ماه ژانویه با همکاری بریتانیا، فرانسه و آلمان تنظیم و تسلیم مسکو و پکن کرد. مذاکرات شش کشور درباره این پیش نویس پنجشنبه هفته گذشته در جلسه ای غیرعلنی در نیویورک شروع شد.

چین تا اواخر ماه گذشته از ورود به مذاکرات برای اعمال تحریم های تازه بر ایران خودداری می کرد.

متن پیش نویس مورد نظر غربی ها که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی می کنند منتشر نشده است، اما خبرگزاری های عمده به نقل از دیپلمات ها می گویند که این متن شامل این پنج بخش است: تقویت تحریم های تسلیحاتی موجود، هدف گرفتن مبادلات و دارایی های سپاه پاسداران، تحمیل تحریم های تازه بر سرمایه گذاری در صنایع انرژی ایران، و تشدید تحریم ها علیه کشتیرانی و امکاناتی که ایران از آنها برای تامین مالی مبادلات خود استفاده می کند.

دیپلمات ها می گویند که مذاکرات میان اعضای این گروه دشوار خواهد بود زیرا شکاف روسیه و چین با آمریکا و متحدانش وسیع است.

با این حال آمریکا روز چهارشنبه به طور تلویحی اشاره کرد که شاید آماده پذیرش یک پیش نویس ضعیف تر برای ایجاد اجماع بین المللی علیه ایران باشد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت که اتخاذ یک قطعنامه تحریمی تازه توسط سازمان ملل علیه ایران مهم تر از تدابیری است که در چنین قطعنامه ای وجود دارد.

او گفت: "آنچه به قطعنامه سازمان ملل اهمیت می بخشد بیش از آنکه محتویات خاص آن باشد، منزوی کردن ایران توسط باقی جهان است."

آقای گیتس گفت که تصویب یک قعطنامه در شورای امنیت سازمان ملل "فراهم کننده سکوی حقوقی تازه ای" برای هر کشور یا گروه هایی از کشورها مانند اتحادیه اروپاست که می خواهند دست به اقدامات شدیدتری بزنند. به گفته او قطعنامه سازمان ملل از این منظر، به عنوان "سکوی پرتاب" عمل می کند.

به گفته ناظران این روشن ترین نشانه ای است که دولت آمریکا - که در مورد برخی مفاد پیش نویس پیشنهادی با مقاومت چین و روسیه روبروست - نسبت به آمادگی برای تخفیف تحریم ها نشان داده است.

ایران بر خلاف ادعای آمریکا و متحدانش می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه علی آقا محمد معاون هماهنگی و امور اقتصادی معاون اول رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه در سفری به بحرین در یک کنفرانس خبری با پادشاه آن کشور گفت که "قدرت های بین المللی با تحریم ایران مخالفند" و اینکه "سیاست آمریکا در قبال ایران "غیرقابل قبول است."

او گفت: "ما قانع شده ایم که این تحریم ها اعمال نخواهد شد."

مطالب مرتبط