به روز شده:  15:13 گرينويچ - جمعه 16 آوريل 2010 - 27 فروردین 1389

دادستان تهران: مهدی هاشمی به دادسرای تهران معرفی شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، از احضار مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت به دادستانی خبر داده است.

آقای دولت آبادی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که "گزارشهایی مبنی بر احتمال ورود مهدی هاشمی به ایران در ایام تعطیلات نوروز شده بود و بر این اساس به مامورین مستقر در فرودگاه کیش و تهران اعلام شده بود که در صورت ورود مهدی هاشمی به ایران، به دادسرای تهران معرفی شود."

دادستان تهران تاکید کرده که "قوه قضائیه به پرونده کلیه افرادی که اتهامی متوجه آنان است، رسیدگی می کند."

مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در ماه های اخیر هدف حملات شدید گروه ها و رسانه های طرفدار محمود احمدی نژاد قرار داشته است. وی عضو هیات امنا و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد است و پیش از این در وزارت نفت هم سمت هایی را بر عهده داشته است.

مهدی هاشمی، چند ماهی است که خارج از ایران به سر می برد و چندی پیش در پاسخ به انتقادها اعلام کرد که برای ادامه تحصیل از ایران خارج شده است.

در پی انتخابات جنجال بر انگیز ریاست جمهوری خرداد سال گذشته ، حامیان دولت، فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی و به ویژه مهدی و فائزه را به دست داشتن در اقدامات ضد دولتی متهم کرده و خواستار محاکمه آنها شدند.

موضوع اتهام علیه مهدی هاشمی به اظهارات مسعود باستانی، از بازداشت شدگان اعتراضات بعد از انتخابات باز می گردد که در اعترافات خود در یکی از جلسات دادگاه های دستجمعی در تهران آقای هاشمی را به تلاش "برای تضعیف دولت، نهادهای قانونی کشور و القای تقلب و التهاب آفرینی در انتخابات" متهم ساخت.

ما فرزندان آقای هاشمی از آقای احمدی نژاد (رئیس جمهوری ایران) شکایت کرده ایم که این شکایت اعلام وصول شده اما تاکنون نتیجه ای نداشته است

فائزه هاشمی

آقای باستانی در این اعترافات، که از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت مهدی هاشمی با استفاده از امکانات دانشگاه آزاد، از یکی از سایت های منتقد دولت به نام سایت جمهوریت حمایت می کرده است.

در پاسخ به این اتهامات، مهدی هاشمی از رادیو و تلویزیون دولتی خواست تا فرصتی برای پاسخگویی در اختیار او قرار گیرد که ظاهرا برآورده نشد و بعد از آن نیز، همراه با سایر فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، از رئیس قوه قضائیه درخواست کرد تا هیات ویژه ای را مامور رسیدگی به اتهامات علیه آنان کند.

اعتراض خانواده هاشمی

فائزه هاشمی دختر آقای هاشمی نیز که در دوره پنجم نماینده مجلس بود، در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری از میرحسین موسوی حمایت می کرد و در چند تجمع به نفع آقای موسوی سخن گفت و در یکی از تجمعات اعتراضی به نتیجه انتخابات برای چند ساعت بازداشت شد.

آقای هاشمی رفسنجانی که در انتخابات دور پیشین ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد شکست خورد، طی چهار سال گذشته از منتقدان عملکرد او بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه ۲۶ تیر سال گذشته از تردیدهای موجود در مورد سلامت انتخابات ریاست جمهوری سخن گفت، که به همین خاطر بسیاری از طرفداران آقای احمدی نژاد او را به مخالفت با حکومت متهم کردند.

اواخر سال گذشته علیرضا آوایی رئیس کل دادگستری استان تهران، گفته بود که برای رسیدگی به اتهامات مهدی و فائزه هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پرونده ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شده است.

آقای آوایی این کار را به "مصلحت کشور و نظام " دانست و گفت: " باید به جایی برسیم که همه افراد در برابر قانون یکسان باشند."

در دوم فروردین ماه امسال حسن لاهوتی، فرزند فائزه هاشمی هنگام بازگشت از سفر خارج به تهران برای ساعاتی بازداشت شد.

در ماههای اخیر رسانه های حامی دولت در گزارش هایی به نقل از مقامات قضایی از اقدامات قضایی علیه مهدی هاشمی خبر داده اند اما گزارشی از این اقدامات منتشر نشده است.

در عین حال، فرزندان آقای رفسنجانی نیز شکوائیه ای را علیه اتهاماتی که بر آنان وارد شده تسلیم مقامات قضایی کرده اند اما از پیگیری این شکوائیه هم خبری در دست نیست.

فائزه هاشمی در مصاحبه ای با روزنامه بهار چاپ تهران گفته است که "ما فرزندان آقای هاشمی از آقای احمدی نژاد (رئیس جمهوری ایران) شکایت کرده ایم که این شکایت اعلام وصول شده اما تاکنون نتیجه ای نداشته است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.