دانشجویان دانشگاه هنر: "آقایان هنرمند، از چه می ترسید؟"

جعفر پناهی و محمد نوری زاد
Image caption محمد نوری زاد از حدود چهار ماه پیش و جعفر پناهی از یک ماه و نیم پشی در بازداشت هستند

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر در بیانیه ای به ادامه بازداشت دو سینماگر ایرانی، جعفر پناهی و محمد نوری زاد، اعتراض کرده و از سینماگران ایران به دلیل سکوتشان درباره این بازداشت ها انتقاد کرده اند.

محمد نوری زاد در پی نوشتن نامه های سرگشاده ای خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه این کشور، حدود چهار ماه پیش بازداشت شد. جعفر پناهی هم حدود یک ماه و نیم پیش بازداشت شد و اتهام او ساخت فیلم علیه نظام ذکر شده است.

انجمن اسلامی دانشگاه هنر در بیانیه خود که در پایان یک تجمع اعتراضی در این دانشگاه خوانده شده و روز جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۸۹ (۱۶ آوریل ۲۰۱۰) در رسانه ها منتشر شده، آورده است: "در روزهای پایانی سال ۸۸، سال بی آبرویی ها، سال بی حرمتی ها و سال بی عدالتی ها، آقایان بی آبرویی و بی حرمتی را شرمنده کردند و حالا شاهکار دیگری از دولت فخیمه: تبدیل یکی از مفاخر فرهنگی ایران به یک معضل امنیتی. یکی از نامهای بدون مرز فرهنگ این سرزمین را پس از بارها و بارها توهین و ممنوع الخروج کردن، به اتهامات واهی بازداشت نمودند. اتهامی مضحک: تولید فیلم علیه نظام."

در ادامه این بیانیه خطاب به مسئولان آمده است: "بدانید هر فیلم، هر مقاله، هر شعر، هر صدا، هر نفس و هر هر دیگری که بویی از انسانیت، بویی از شرافت و بویی از صداقت برده باشد،علیه شماست."

دانشجویان دانشگاه هنر همچنین با شااره به بازداشت محمد نوری زاد نوشته اند: "مگر با زندانی کردن محمد نوری زاد، این حر زمان، توانستید جعفر پناهی را سرخورده کنید… مگر با زندانی کردن جعفر پناهی توانستید این همه هنرمند آزاده را سرخورده کنید؟"

در بخش دیگر این بیانیه از سکوت سینماگران در برابر بازداشت آقایان پناهی و نوری زاده انتقاد شده و خطاب به آنها آمده است: "آقایان هنرمند شرافتتان کجا رفته؟… همکارانتان را یکی پس از دیگری به اسارت می برند و شما سکوت می کنید.. از چه می ترسید.. که ممنوع الکار شوید.. که دیگر در دایره خودی ها نباشید… که دیگر جایزه ها را بی دلیل و با دلیل به شما ندهند.. که بودجه بیت المال را، حق ما را، ندهند به شما که ستایششان کنید."

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر در پایان بیانیه خود خواهان آزادی جعفر پناهی و محمد نوری زاد شد و نوشته اند: "آقایان که خیال کردید بزرگی پناهی ها و نوری زادها را با زندان از بین می برید، بدانید که در بیرون آن آزاده سرا، صدها پناهی و نوری زاد متولد می شود هر روز که آنان در بندند."

مطالب مرتبط