ترکیه و برزیل بر مخالفت با تحریم بیشتر ایران تاکید کردند

اولا، آموریم، داوود اوغلو
Image caption برزیل و ترکیه دو عضو شورای امنیت هستند که با تحریم بیشتر ایران مخالفند

برزیل و ترکیه، دو عضو غیر دائمی شورای امنیت، بار دیگر بر مخالفت خود با تشدید تحریم های ایران تاکید کرده اند.

وزیران خارجه ترکیه و برزیل روز جمعه ضمن گفتگو درباره برنامه اتمی ایران، خواستار ادامه مذاکرات با این کشور برای پایان دادن با مناقشه هسته ای آن با کشورهای غربی شدند.

ایران به درخواست شورای امنیت برای توقف غنی سازی اورانیوم عمل نکرده است و آمریکا و سایر کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ خواستار تشدید تحریم های این کشور هستند.

داوود احمد اوغلو پس از دیدار با سلسو آموریم، همتای برزیلی خود ابراز امیدواری کرد تا یک هفته دیگر در گفتگوهای هسته ای با ایران تحولات مثبتی صورت گیرد.

آقای داوود اوغلو که به طور جداگانه با لوئیز ایناسیو لولا داسیلو، رئیس جمهوری برزیل نیز دیدار کرد، در مصاحبه به خبرنگاران گفت: "ما به همکاری با هم ادامه می دهیم تا به راه حلی دیپلماتیک برای مناقشه اتمی ایران دست پیدا کنیم و امیدواریم در هفته آینده در این رابطه پیشرفت کنیم."

ترکیه و برزیل در حالی بر عدم تشدید تحریم های ایران تاکید می کنند که اعضای گروه ۱+۵ در طول هفته گذشته در دو دیدار جداگانه درباره پیشنویس پیشنهادی آمریکا برای تصویب قطعنامه ای جدید علیه ایران در شورای امنیت گفتگو کردند.

ترکیه پیش تر از این که این گروه تاکنون اعضای غیردائمی شورای امنیت را از محتوای قطعنامه پیشنهادی آگاه نکرده اند، انتقاد کرده بود.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست بین المللی امنیت هسته ای در واشنگتن با روسای جمهوری ترکیه و برزیل درباره مناقشه اتمی با ایران گفتگو کرده بود.

آقای لولا و آقای داوود اوغلو قرار است به زودی به طور جداگانه از ایران دیدار و درباره راه های پیش رو برای پایان دادن به تنش ها با مقام های ایرانی مشورت کنند.

آقای داوود اوغلو در این باره گفت: "پس از گفتگوهای واشنگتن ما باید نظرات خود را با همکاران ایرانی خود در میان بگذاریم... سپس باید ببینیم چه میزان پیشرفت کرده ایم."

مطالب مرتبط