بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 30 فروردین

تیترهای اول

پول از قول رییس پیشین سازمان برنامه نوشته "امام توصیه کردند رشد جمعیت کنترل شود"، جهان صنعت در عنوان اصلی خود از زبان یک مقام دولتی با علامت تعجب نوشته "مسکن هم رونق داشت هم کاهش قیمت" و تهران امروز از "سقوط آزاد معاملات مسکن در تهران" خبر داده است.

"موافقت اوليه با تعديل يارانه‌اي" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است، آفتاب یزد از "توافق مجلس و دولت در اجرای هدفمند کردن یارانه ها" خبر داده و ابتکار با این عنوان که سهم هر ايراني از يارانه‌ها مشخص شد نوشته "بیست هزار و نهصد و چهل و هفت تومان".

"رژه بزرگ ارتش برگزار شد" تیتر ابرار است، نمایش سه نسل موشک بالستیک ایران" تیتر اول روزنامه های جمهوری اسلامی و رسالت است.ایران از قول رییس دولت نوشته "بیگانگان بساط خود را از منطقه برچینند " و جام جم نوشته "قدرت ارتش در بازدارندگی است" و کیهان هم از "نمایش اقتدار ارتش ایران" خبر داده است.

خراسان در گزارش اصلی خود نوشته "تاکيد نشست تهران بر اجراي تعهدات کشورهاي هسته اي براي خلع سلاح و ضرورت بازرسي از تاسيسات هسته اي اسرائیل".

آرمان و مردم سالاری از سخنرانی انجام نشده محمد خاتمی در تیتر اول خود نوشته اند "ميوه صلح بر درخت عدالت خواهد روئید".

گزیده مقالات

موافقت با خالی کردن تهران

حسین مظفر در مقاله ای در آرمان پیرامون طرح کاستن از جمعیت تهران نوشت اصل این طرح خوب است و خلوت کردن تهران امر بسیار مثبتی است که تا کنون مورد غفلت واقع شده و باعث ایجاد بی‌عدالتی شده و منجر به مهاجرت و خالی شدن روستاها و زیاد شدن تراکم جمعیتی مراکز استانها به‌خصوص تهران شده است و در اثر این وضعیت مشکلات اقتصادی و زیست محیطی و حتی مشکلات سیاسی ایجاد می‌شود.

به نوشته وزیر سابق آموزش و پرورش هر طرحی که باعث می‌شود بخشی از تهران را خلوت کند و در راستای یکسری امتیازات و جاذبه‌هایی که به مردم داده می‌شود مهاجرت معکوس را دامن بزند طرح مثبت و قابل قبولی است. بین اینکه پایتخت کشور از تهران به شهر دیگری منتقل شود یا اینکه تهران خلوت شود، تدبیر برای خلوت شدن تهران مناسب‌تر، کم هزینه‌تر و با مزایای بیشتر است.

به نظر مقاله آرمان با رفتن مردم از مرکز روستاها آبادتر می‌شوند، اسکان مردم به صورت کم هزینه‌تر تحقق پیدا می‌کند و هزینه‌های مردم کاهش پیدا کرده و مشکلات کمتر می‌شود. هم مشکلات کلانشهرها کمتر می‌شود و هم روستاها با افزایش جمعیت فعالتر می‌شوند و آبادانی و رشد اقتصادی کشور سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

دستکاری در جمعیت

حمید جعفری در مقاله ای در تهران امروزبا اشاره به داستانی از کشورهای کمونیستی نوشته در فاصله سال های 55 تا 65 که جمعیت ایران رشد نا به‌هنگامی داشت، بحثی با عنوان مادران تحصیلکرده مطرح شد. سهم دختران در میان پذیرفته ‌شدگان ورودی دانشگاه‌ها از 60 درصد گذشت. اما هرگز به این نکته توجه نشد که هر قدر هم مادر فرهیخته و دانشگاهی باشد نمی‌توان نتیجه گرفت که خانه دار خوبی هم باشد.

به نوشته این مقاله جمعیت دانشگاهی مردان رو به افول گذاشت و مادران آینده فرهیخته از دانشگاه‌ها خارج شدند. با به هم ریختن توازن جمعیت مردان و زنان بحث ناکافی بودن همسر مطرح شد. طلاق به سبک فرهیختگان اتفاق می افتد و تا به امروز مد بازار می شود.

مقاله تهران امروز یادآور شده که 20 سال از این تحول می گذرد جا به جایی تعاریف اجتماعی و فرهنگی تعارضاتی را پدید آورده که دست کم در یک زندگی مشترک به بن‌بست طلاق منتهی می شود و این یعنی اینکه آمار واقعی طلاق در تهران بیش از اینهاست چرا که در بعضی خانه‌ها مرکب یافت نمی شود. چنان که اعلام شده در شش ماهه نخست امسال اهالی تهران با 5, 3 درصد کاهش ازدواج و افزایش بی سابقه 21درصدی طلاق مواجه بوده‌اند.

بی حجابی در خیابان ها

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته از آفات درگيري هاي سياسي در كشور يكي اين است كه مفسده جويان با سواستفاده از فرصت خطوط قرمز را پشت سر مي گذارند و جامعه را به هرج و مرج فرهنگي و اخلاقي مي كشانند. گسترش آلودگي هاي اخلاقي و هرج و مرج فرهنگي و رشد سريع آن اكنون واقعيتي است كه اهل انصاف حتي از همه جناح هاي سياسي به آن اعتراف و اعتراض دارند. مظاهر اين آلودگي ها و هرج و مرج ها را آشكارا مي توان در بخش هاي زيادي از جامعه مشاهده كرد.

به نوشته این روزنامه وضعيت نامناسب لباس دختران و زنان حضور بي مهار دختران و پسران در پارك ها و خيابان ها و معاشرت هاي نامشروع آنان در انظار عمومي گسترش دوستي هاي خياباني دختران و پسران روابط نامناسب دختران و پسران در دانشگاه ها فضاي حاكم بر محيط هاي دبيرستان دخترانه و مشكلاتي كه در رفت و آمدهاي اين دانش آموزان وجود دارد ظاهر شدن زنان و حتي دختران با آرايش در خيابان ها و اماكن عمومي رواج مزاحمت هاي خياباني و فسادهاي ناشي از آن كنار گذاشتن حجاب توسط عده اي از زنان در برخي مناطق تهران و شهرهاي بزرگ ديگر و...

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی اينها فقط بخشي از ظواهر خلاف شرع و شان جامعه اسلامي است. بخش ديگر كه بسيار نگران كننده است فساد پنهاني است كه از همين ظواهر آلوده نشات مي گيرد و لايه اي مخفي درحال تهديد كردن اخلاق و خانواده ها و بنيان هاي اجتماعي است.

تورم و گرانی

عباس شاکری در سرمقاله ابتکار نوشته بخش زيادي از صاحبان کالاها و خدمات قدرت قيمت‌گذاري دارند و مي‌توانند به هر بهانه‌اي قيمت‌شان را بالا ببرند مگر اين‌که به طور مستقيم مانع آن شويم. هر مسئله‌اي که بي‌مقدمه و بدون مطالعه کافي اعلام مي‌شود يک اثر حتي کوچک بر روي قيمت‌ها مي‌گذارد. در حالی که وقتی نيروهاي اقتصادي فعال هستند و رقابت وجود دارد، چنين چيزي نيست.

نویسنده اقتصاددان افزوده تورم در اقتصاد ما علاوه بر توزيع مجدد درآمد، تخصيص منابع مجدد هم انجام مي‌دهد اگر شما سياستي اعمال کرديد که 15 درصد تورم در آن بود، مطمئن باشيد که اين به ضرر اقشار ضعيف در حوزه اقتصاد اجتماعي يا سياسي است و نيز به ضرر بخش‌هاي مولد است در مقابل بخش نامولد به شدت از چنين کاري خشنود خواهد شد.

سرمقاله ابتکار اضافه کرده يک وقت تورم به صورت تناسبي عمل مي‌کرد اشکالي نداشت يا در حوزه مصرف يا رفاه نامتناسب عمل مي‌کرد، براي توليد مشکلي ايجاد نمي‌کرد و مردم فقط ضررش را مي‌ديدند. اما تورم تخصيص مجدد منابع هم انجام مي‌دهد. اگر با رويه‌هاي شوک‌درماني مثل حذف يارانه‌ها پويايي‌هاي تورم را فعال کنيم روي تخصيص منابع هم اثر مي‌گذارد.

حادثه نادر در علم اقتصاد

جهان صنعت در تیتر اصلی خود و هم در سرمقاله اش از قول علی نیکزاد، وزیر مسکن و شهرسازی نقل کرده در زمان رونق مسکن نه‌تنها افزایش قیمت نداشته‌ایم بلکه کاهش قیمت هم حاکم شده است.

به نوشته سرمقاله این روزنامه وزیر شگفت‌زده از حرف خود می‌گوید: به طور معمول در زمان رونق باید قیمت‌ها افزایش می‌یافت. این نامعمولی به حدی است که همچنین می‌گوید: این حادثه برای اولین‌بار در ایران و دنیا رخ داده است.

چهل هزار یا چهل میلیون

مهرداد خدیر در سخن روز روزنامه پول به نقل از نامه ای که یکی از چهره های اقتصادی به رییس دولت نوشته یادآور شده 40 هزار میلیارد تومانی که دولت بر کسب آن اصرار دارد تا از محل حذف یارانه‌ها تامین شود به شکل دیگر و با هزینه‌ای به مراتب کمتر نیز قابل وصول است و آن از مطالبات معوق بانک‌هاست. حالا باید پرسید کدام راه به عدالت، نزدیک‌تر است؟ اینکه 40 هزار میلیارد تومان مورد نیاز از محل وصول مطالبات معوق از یک جمعیت چهارهزار نفری تامین شود یا بهای آن را چند ده میلیون نفر بپردازند؟

به نوشته این روزنامه از منظر اقتصاد آزاد، یارانه، علامت نادرست می‌دهد و یارانه‌ها را برمی‌دارند تا پالس‌های درست و دقیق برای تولید فرستاده شود. اما فراموش نشود که دولت، از منظر عدالت این پروژه را پی می‌گیرد و نه اقتصاد آزاد و بر این پایه می‌توان پرسید که تامین خرج این عدالت خواهی از چهار هزار نفر عادلانه‌تر است یا از 40میلیون نفر؟

سرمقاله پول یادآوری کرده بانک جهانی هم که توصیه‌هایی درباره حذف و هدفمندی یارانه‌ها دارد پیش‌تر و قبل از نیشتر به قصد جراحی اقتصادی، بر شفافیت و پاسخگویی تاکید می‌ورزد و مطالبات معوق حتی اگر مبلغ مورد نیاز را تامین نکند، دست‌کم از نبود شفافیت به مثابه پیش‌شرط این پروژه بزرگ حکایت می‌کند. .

بچه کمتر زندگی بهتر

امان‌الله قرایی‌مقدم در مقاله ای در آرمان اظهارات وزیر رفاه را پیرامون لزوم اعمال سیاست‌های افزایش جمعیت واینكه دین اسلام یكی از طرفداران افزایش جمعیت است رد کرده و اشتباه خوانده و با اشاره به آیاتی از قرآن مجید نوشته اگر بدون فراهم آوردن امكانات و تمهیدات لازم تغییر اندكی در روند باروری ایجاد كنیم معضلات مربوط به بیكاری، ازدواج، گرانی و كمبود مسكن و ... بیش از پیش خودنمایی می‌كند.

این جمعیت شناس براساس تست ورتهایم هلندی نتیجه گرفته ‌باید همچنان شعارهایی مانند «بچه كمتر زندگی بهتر»‌ و «بچه كه عمر و نفسه یكی خوبه دو تا بسه»‌ پیگیری شود و تدریس درس دو واحدی جمعیت و تنظیم خانواده كه بر اساس رهنمودهای بزرگانی همچون امام‌خمینی در دانشگاه‌ها به طور اجباری پایه‌ریزی شده است ادامه یابد و قبل از كارشناسی طرح و ایده‌ها، سخن از افزایش جمعیت در كشور مطرح نشود.

در پایان مقاله آرمان آمده افزایش جمعیت درایران مانند كسی است كه شماره كفشش دو نمره از پایش كوچك‌تر است به این معنا كه باید رنج و فشار مضاعف بر مردم كه به دلیل تحمل افزایش جمعیت بوده، احساس و برای آن چاره‌ای جدی اندیشید. افزایش جمعیت در كشور شوك مضاعفی به مردم وارد می‌آورد، معضلات و آسیب‌های اجتماعی را در كشور تشدید می‌كند فرار دختران و كودكان، كودك‌آزاری و سایر معضلات ریشه در افزایش بی‌رویه جمعیت دارد كه كشور را در گذشته دستخوش این آسیب كرده است.

اختیار به شورای شهر

علی دادپی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته گرچه دولت بزرگ‌ترین کارفرما در شهر تهران است، اما سیاست اعلام شده باعث جابه‌جایی گروه کثیری از کارمندانش نخواهد شد؛ چرا که تقاضا برای ماندن در تهران بالا است و انگیزه بسیار قوی‌تر از وعده پنجاه درصد افزایش حقوق. پس به جای تمرکز بر دادن امتیازاتی که نتیجه چندانی نخواهند داشت، دولت بهتر است روی تقاضا برای زندگی در تهران تمرکز کند.

به نظر این کارشناس اولین گام واقعی برای کاهش جمعیت شهر تهران پذیرفتن ‌اين واقعیت است که اهالی باید هزینه واقعی زندگی در‌اين کلانشهر را بپردازند؛ چرا که‌ايشان هستند که مي‌خواهند در ‌اين شهر زندگی کنند. پس سیاست واقع‌بینانه برای کاهش جمعیت شهر تهران دادن اختیارات کافی به شورای شهر تهران برای اخذ عوارض و مالیات‌های متناسب با هزینه ارائه خدمات عمومي‌ و تمرکز‌زدایی از دولت است.

در سرمقاله دنیای اقتصاد آمده تنها زمانی مي‌توان انتظار تغییر چشمگیر در جمعیت شهر تهران را داشت که سیگنال هزینه زندگی در تهران به روز شده باشد و در نتیجه خانوارها در تصمیم خود برای زندگی در تهران و مصرف ‌اين کالای پرزرق‌و‌برق آلوده تجدیدنظر کنند.