برنامه دولت ایران برای تشویق مردم به خروج از تهران

نمایی از تهران
Image caption دولت می گوید که فعلا دعا باعث شده تا در تهران زلزله نیاید

دولت ایران اعلام کرده که طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند از تهران را در دستور کار قرار داده وبرخی از سازمان ها و ادارات دولتی به شهرهای دیگر منتقل می شود.

احمد بزرگیان معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی ریاست جمهوری به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که "خروج ۲۰۰ هزار کارمند همراه با خانواده هایشان از تهران در دستور کار دولت قرار دارد."

به گفته آقای بزرگیان "آمایش سرزمینی لازم در مورد انتقال سازمان های و ادارات دولتی به شهرستان های دیگر تدوین شده و به زودی این انتقال آغاز می شود."

این برنامه ها بعد از آن مطرح می شود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران یک هفته پیش در سخنانی با اشاره به زلزله خیز بودن شهر تهران و احتمال وقوع آن گفت که "اقلا پنج میلیون نفر باید از تهران بروند."

به گفته آقای احمدی نژاد "الان باید گسل های زیر شهر تهران فعال باشند که به لطف دعای مردم فعال نیستند اما نمی توان تضمین کرد که چه زمانی در تهران زلزله می آید."

آقای احمدی نژاد گفت که برای کسانی که از تهران بروند امتیازاتی در نظر گرفته می شود که از جمله آنها وام با سود چهار درصدی برای خرید مسکن است.

برای تشویق کارمندان به خروج از پایتخت، دولت اعلام کرد که برای کسانی که از تهران به شهرهای دیگر مهاجرت کنند فوق العاده شغل در نظر می گیرد و حقوق آنها بین ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.

اعلام تسهیلات دولت برای تشویق کارمندان برای مهاجرت از تهران به شهرهای دیگر، واکنش های مختلفی به دنبال داشته و برخی کارشناسان این سئوال را مطرح می کنند که آیا افزایش حقوق و پرداخت وام خرید مسکن می تواند کارمندان ساکن تهران را به خروج از این شهر تشویق کند؟

از نظر این گروه، بسیاری از کسانی که در تهران زندگی می کنند از بالا بودن هزینه های این شهر به خوبی آگاهند ولی به دلیل تمرکز امکانات و خدمات در این شهر، حاضر شده اند تا هزینه ها آن را نیز بپردازند.

Image caption پنج میلیون نفر از جمعیت تهران باید از این شهر بروند

حسین راغفر، کارشناس اقتصاد در گفتگو با روزنامه بهار چاپ تهران برنامه دولت را "خلق الساعه" می داند و می گوید "مسئولان باید این نکته را در نظر داشته باشند که مردم تنها به خاطر کسب درآمد بیشتر به شهرهای بزرگ مهاجرت نمی کنند که با افزایش درآمد بیشتر به شهرهای کوچکتر مهاجرت کنند."

علاوه بر این به گفته آقای راغفر، "دولتی که در پرداخت حقوق کنونی کارمندان مشکل دارد چگونه می تواند جوابگوی افزایش ۵۰ درصدی دستمزدها باشد؟"

راه مقابله با زلزله

با این حال، این احتمال وجود دارد که سیاست های تشویقی و وعده های دولت، باعث شود گروهی زیادی از کارمندان هم به خروج از پایتخت تشویق شوند، آیا در چنین شرایطی تهران با کمبود کارمند رو به رو نخواهد شد؟

مهدی تقوی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به روزنامه بهار چاپ تهران گفته که دولت به جای چنین وعده هایی بهتر است بافت های فرسوده را نوسازی کند.

به گفته آقای تقوی، راه حل جلوگیری از خسارت های ناشی از زلزله، پول دادن به مردم نیست زیرا این "وعده ها می تواند آسیب جدی به اقتصاد مملکت بزند و بهره وری را کاهش بیشتری دهد."

تهران شهری است که روی گسل های زلزله قرار گرفته است و کارشناسان توصیه می کنند دولت سیاست های سختگرانه ای را برای ساخت واحدهای مقاوم در برابر زلزله به کار بگیرد و بافت های فرسوده را نیز با تامین بودجه لازم بازسازی کند.

در شرایط فعلی مقامات ایرانی برای مقابله با زلبزله به دعا متوسل شده اند. هم رئیس جمهور و هم برخی وزیران کابینه می گویند که در حال حاضر دعا جلوی زلزله را گرفته است.

صادق محصولی وزیر رفاه به تازگی گفته است که ما که نمی توانیم دستگاهی اختراع کنیم که جلوی زلزله را بگیرد اما در عوض خداوند این دستگاه را اختراع کرده است.

به گفته آقای محصولی این دستگاه جلوگیری از گناهان، دعا، استغفار و صدقه دادن است و این فرمول بهترین نسخه برای دفع بلا محسوب می شود.

مطالب مرتبط