تداوم کشمکش‌ها در مورد سیاست‌های جمعیتی ایران

حسینی و مصباحی مقدم (عکس‌ها از مهر و ایکنا)
Image caption دولت و مجلس ایران در ماه‌های اخیر در موارد متعدد اختلاف نظر داشته‌اند

در حالی که یک سخنگوی دولت ایران از پیش بینی پرداخت‌های یک میلیون تومانی به نوزادان در بودجه سال ۸۹ خبر می‌دهد، یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که این طرح مبنای قانونی ندارد.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت ایران امروز شنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) در یک کنفرانس خبری گفت که در بودجه سال ۱۳۸۹ برای واریز کردن یک میلیون تومان به حساب نوزادان متولد این سال مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است و بقیه پول لازم هم "با مشارکت بخش های مالی" و همچنین از "منابع آزاد شده از قانون هدفمند کردن یارانه ها" تأمین می شود.

اما غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت به خبرگزاری مهر گفته است که معنای "طرح تأمین آتیه مهر" واریز کردن یک میلیون تومان به حساب هر نوزاد نیست و وعده رئیس جمهوری که در طول سال های آینده هزاران میلیارد تومان هزینه به بار می آورد، مبنای قانونی ندارد.

آقای مصباحی مقدم گفت که هر سال حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار کودک در ایران به دنیا می آیند و بنابراین هزینه اجرای طرح مورد نظر دولت فقط در سال جاری ۱۳۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفت که دولت برای هر نوزادی که در سال ۱۳۸۹ به دنیا بیاید، حساب پس اندازی با موجودی یک میلیون تومان باز خواهد کرد.

منتقدان، این وعده آقای احمدی نژاد را "تشویق به بچه دار شدن" و باعث افزایش نرخ رشد جمعیت در ایران می دانند.

آقای احمدی نژاد هم با انتقاد از سیاست های اعمال شده در سال های اخیر برای کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران، گفته است که این کشور می تواند جمعیتی معادل ۱۵۰ میلیون نفر داشته باشد.

اما آقای مصباحی مقدم در سخنان امروز خود گفته است که استراتژی نظام جمهوری اسلامی، رشد جمعیت نیست و آقای احمدی نژاد نمی تواند این استراتژی را خودسرانه تغییر دهد.

به گفته آقای مصباحی مقدم، موضوع رشد جمعیت در سال های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ توسط آیت الله خمینی بررسی شد و پس از مشورت با "بزرگان نظام"، تصمیم بر این قرار گرفت که این نرخ کاهش یابد.

مطابق قانون اساسی ایران، تعیین سیاست های کلی نظام به عهده رهبری این کشور است که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می گیرد.

آقای مصباحی مقدم گفته است که اگر آقای احمدی نژاد در مورد سیاست های جمعیتی نظری دارد، باید آن را از طریق قانونی به "استراتژی" تبدیل کند.

او گفت: "رئیس جمهوری استراتژیست نظام نیست، بلکه مجری قوانین و سیاست های کلان و اجرا کننده سیاست های ابلاغی است".

رئیس جمهوری در ایران عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اما آقای احمدی نژاد به دلیل اختلافاتی که با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس این مجمع دارد، در جلسات آن شرکت نمی کند.

مطالب مرتبط