آمریکا: از محمود احمدی نژاد نامه دریافت کردیم

کاخ سفید در واشنگتن
Image caption آمریکا نگران برنامه اتمی ایران است

کاخ سفید تائید کرده محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نامه ای فرستاده است.

مایک هامر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مستقر در کاخ سفید، شنبه، ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) از اظهار نظر درباره محتوای این نامه خودداری کرد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از این مقام آمریکایی می نویسد، کاخ سفید قصد پاسخ دادن به نامه محمود احمدی نژاد که ماه گذشته دریافت شده است را ندارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اخیرا به نقل از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد گزارش داده بود، رئیس جمهوری ایران این نامه را "در راستای دیپلماسی عمومی ایران و تاثیرگذاری بر افکار بین‌المللی" نوشته است.

ایرنا به نقل از اسفندیار رحیم مشایی می نویسد: "در این نامه عملکرد دولت آمریکا، حادثه حمله به برج‌های دوقلو، حمله آمریکا به منطقه به بهانه مقابله با تروریسم و نتیجه عملکرد آنان در منطقه که موجب توسعه ناامنی و بی‌ ثباتی شده، به چالش کشیده شده است."

به گفته او، این دومین نامه محمود احمدی نژاد به رئیس جمهوری آمریکاست.

رئیس جمهوری ایران ۲۴ فروردین در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون این کشور گفت: "آقای اوباما یک شانس بیشتر ندارد. آن هم ایران است."

او ادامه داد: "این حرف احساسی نیست، علمی است. آقای اوباما که در فلسطین نمی تواند کاری کند، نمی گذارند کاری بکند. شانسی هم ندارد."

دولت باراک اوباما بر تغییر سیاست اتمی ایران از طریق تشدید تحریم های بین المللی تاکید دارد و برای تصویب چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران تلاش می کند.

باراک اوباما با وجود تاکید بر دیپلماسی، تاکید دارد حمله نظامی به ایران یکی از گزینه های مد نظر آمریکاست.

"هشدار رابرت گیتس"

در همین رابطه، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از نگرانی وزیر دفاع ایالات متحده از استراتژی کاخ سفید در قبال ایران خبر داده است.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز یکشنبه، ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) خود گزارش داد، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در ماه ژانویه امسال با ارائه گزارشی محرمانه به کاخ سفید، موثر بودن استراتژی بلندمدت آمریکا در قبال ایران را زیر سوال برد.

به نوشته نیویورک تایمز، رابرت گیتس خواهان این شد که آمریکا باید برای سناریوهای مختلف در برابر ایران آماده باشد.

آن طور که نیویورک تایمز می نویسد، رابرت گیتس به ویژه نگران این است که ایران مسیر اتمی کره شمالی را دنبال کند، یعنی ابتدا به توانایی تولید سلاح هسته ای دست پیدا کند و سپس با اخراج بازرسان بین المللی اقدام به تولید سریع چنین بمبی کند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، کاربرد سلاح هسته ای را حرام اعلام کرده است.

دولت ایران نیز اولین کنفرانس بین المللی "خلع سلاح و عدم اشاعه" سلاح اتمی را برگزار کرده است.

با این وجود، نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ناشناس ایالات متحده نوشته است، جلوگیری از دستیابی ایران به "توانایی" تولید بمب اتمی خط قرمز آمریکا در برابر ایران است.

مقام های آمریکا می گویند ایران حداقل یک سال نیاز دارد تا به مقدار کافی اورانیوم غنی شده با خلوص بالا برای تولید بمب اتمی دست پیدا کند.

آن طور که نیویورک تایمز نوشته است، ارتش آمریکا در حال بازنگری در برنامه های خود در برابر ایران است تا در صورت صدور دستور باراک اوباما، آمادگی هدف قرار دادن این کشور را داشته باشد.

مطالب مرتبط