احمدی‌نژاد: نیروهای بیگانه منطقه را ترک کنند

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید نیروهای خارجی باید منطقه را "سریعا" ترک کنند

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در مراسم روز ارتش این کشور خواهان خروج نیروهای خارجی از منطقه شد و گفت برای ایجاد امنیت نیازی به این نیروها نیست.

آقای احمدی نژاد در این مراسم که در نزدیکی آرامگاه آیت الله خمینی برگزار شد، گفت اداره منطقه باید به کشورهای این منطقه واگذار شود و این نیروها باید منطقه را "سریعا" ترک کنند. او افزود این یک خواهش و یا استدعا نیست بلکه دستور و فرمان ملت های منطقه است.

در دو کشور همسایه ایران یعنی عراق و افغانستان ائتلافی از نیروهای خارجی به رهبری آمریکا حضور دارند. مقام های ایرانی بارها خواهان خروج این نیروها شده و حضور این نیروها را عامل بحران در منطقه خوانده اند.

آمریکا در برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس هم دارای پایگاه نظامی است. بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه در قطر قرار دارد.

مقام های ایران می گویند آمریکا در صدد ترساندن همسایگان جنوبی این کشور است، ولی ایران آماده است تا با این کشورها پیمان دفاعی مشترک منعقد کند.

رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود بار دیگر به اسرائیل حمله کرد و گفت: "اساس تاسیس رژیم صهیونیستی در منطقه ما با هدف تسلط بر منطقه و پیشبرد برنامه های استکباری و استعماری طراحی شده است."

آقای احمدی نژاد از حامیان اسرائیل خواست تا "دست از حمایت از این رژیم بردارید و اجازه دهید ملت های منطقه و ملت فلسطین خود تکلیف خودشان را با آنها روشن کنند."

رئیس جمهور ایران از دور اول ریاست جمهوری خود در مناسبت های مختلف دست به انتقادات شدیدی از اسرائیل زده که اظهارات او عمدتا با واکنش های منفی و محکومیت بین المللی رو به رو شده است.

رژه ارتش و نمایش توان دفاعی ایران

Image caption در مراسم روز ارتش، نیروهای بسیج ارتش رژه رفتند

در مراسم روز ارتش، یگان های ارتش از نیروهای زمینی، دریایی و هوایی رژه رفتند.

همچنین دهها فروند بالگرد ارتش ایران به پرواز در آمدند و رژه هوایی بمب افکن های ارتش نیز در حضور مقام های رسمی انجام شد.

در این مراسم توان نظامی ایران مانند موشک های زمین به زمین شهاب سه و بدر یک هم به نماش در آمده اند.

در مراسم سالروز ارتش، به غیر از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، فرماندهان بلندپایه ارتش از جمله سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش و فرماندهان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی، فرماندهان سپاه پاسداران، یحیی صفوی، مشاور نظامی آیت الله خامنه ای و مجتبی ثمره هاشمی، دستیار ارشد رئیس جمهور ایران حضور داشتند.

۱۸ آوریل (۲۹ فروردین)، روز ارتش جمهوری اسلامی در ایران است و معمولا در این روز، مراسم سان و رژه و نمایش های نظامی توسط یگان های نیروهای سه گانه ارتش در تهران و شهرهای بزرگ دیگر برگزار می شود.

تاریخچه روز ارتش جمهوری اسلامی به صدور دستور آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، در ماه های بعد از انقلاب سال ۱۹۷۹ باز می گردد.

روز ۲۸ فروردین سال ۱۳۵۸، آیت الله خمینی، که عنوان فرماندهی کل قوا را نیز در اختیار داشت، با صدور فرمانی روز ۲۹ فروردین را روز ارتش اعلام کرد.

در این فرمان آمده است که "ارتش محترم در این روز در شهرستان های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند."

مطالب مرتبط