دولت ایران 'طرح عفاف و حجاب' را اجرا می کند

گشت ارشاد
Image caption پلیس ایران در قالب گشت هایی به نام گشت ارشاد، به برخورد انتظامی و بازداشت افراد به دلیل نحوه لباس پوشیدنشان می پردازد

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران از اجرای طرحی درباره کنترل بیشتر وضعیت پوشش زنان در این کشور، که از مصوبه های پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است، خبر داد.

آقای محمد نجار، روز دوشنبه ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) با اعلام خبر تصویب این طرح در جلسه شورای اجتماعی وزارت کشور، گفت که اجرای طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب از اولویت های کاری این وزارتخانه در سال جاری خواهد بود.

اظهارات آقای محمد نجار، در حالی منتشر می شود که اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ایران از او خواسته اند تا روز سه شنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) به مجلس بیاید و درباره آنچه که "کوتاهی دولت در اجرای این طرح عنوان شده است"، توضیح دهد.

طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در سال ۱۳۸۲ و در زمان دولت محمد خاتمی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران رسید و قرار بود که این طرح در سال ۱۳۸۴ برای اجرا به سازمان ها و ادارات ایران ابلاغ شود، اما طرح اجرا نشد و مسکوت ماند.

مطابق قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف تنها به برخوردهای نیروی انتظامی محدود نمی شود بلکه مطابق آن برای بالا بردن آنچه که فرهنگ عفاف نامیده شده است، برای تعداد زیادی از سازمان ها و وزارتخانه ها تعیین تکلیف شده است.

برای مثال در بخشی از این طرح، وزارت کار موظف شده است تا "آموزش های لازم را در خصوص رعایت ضوابط اخلاقی و پوشش لباس و آرایش در محیط های کار را به کارفرمایان ارائه دهد."

همچنین همه ادارات موظف خواهند بود تا مبلمان اداری را بر اساس حفظ حدود حریم شرعی بین کارمندان زن و مرد طراحی کنند.

این طرح همچنین برای رادیو و تلویزیون رسمی ایران وظایفی را تعریف کرده است که بر اساس آن این سازمان "باید برای توسعه فرهنگ عفاف آنها را اجرا کند."

در بخش دیگری از این طرح "ایجاد زمینه برای دسترسی ساده و کم هزینه مردم به لباس های منطبق با الگوی ایرانی- اسلامی و تنوع بخشیدن به الگو های مناسب حجاب، ضمن تاکید بر چادر به عنوان حجاب برتر" و "توسعه بنیادهای ازدواج و تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج آسان و آشنا کردن آنها با معیارهای شرعی انتخاب همسر" عنوان شده است.

سال گذشته، رسانه های ایران خبری از جانب محمود احمدی نژاد منتشر کردند مبنی بر مخالفت او با اجرای این طرح؛ خبری که انتقادات گروه های تندرو را در ایران به همراه داشت اما گروهی هم این عمل را نوعی تاکتیک تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری نامیدند.

در ماه های اخیر، نمایندگان مجلس ایران و همچنین برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه انتقاد های تندی از وضعیت پوشش زنان در ایران داشته اند.

و در همین رابطه کاظم صدیقی، امام جمعه تهران روز جمعه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) به شدت از آنچه که "بی توجهی برخی بانوان به مسائل حجاب توصیف کرد" انتقاد کرد.

پوشش حجاب اسلامی برای زنان در ایران اجباری است ولی در همه سی سال گذشته بین مقامات ایران درباره نحوه این پوشش اختلاف نظر وجود دارد.

با وجودیکه همه زنان ایرانی ملزم به استفاده از روسری هستند، اما درباره نحوه سر کردن روسری و شکل پوشش زنان اختلاف نظر وجود دارد و همواره از واژه هایی مثل "بد حجاب"، و "شل حجاب" درباره برخی از زنان استفاده می شود.

نیروی انتظامی ایران از سال های پیش گشت هایی به نام "گشت ارشاد" در شهرهای مختلف ایران راه انداخته است که وظیفه اش برخورد انتظامی با افرادی است که "بد حجاب " نامیده می شوند.

مطالب مرتبط