رهبر ایران: یک طرف کوتاه بیاید

آیت الله علی خامنه ای
Image caption آیت الله خامنه ای در سال جدید سه بار در مورد اختلاف دولت و مجلس بر سر یارانه ها اظهار نظر کرده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با تشکر از توافق مجلس با دولت بر سر قانون هدفمند کردن یارانه گفته است که همواره در جریان اختلافات دستگاه های حکومتی، "یکی از طرفین باید کوتاه بیاید تا منافع کشور به تاخیر نیفتد و آسیب نبیند".

موسی قربانی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، امروز ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) در گفت و گو با سایت "خبرآنلاین" گفت که آیت الله خامنه ای توصیه فوق را در جریان دیدار با نمایندگان روحانی مجلس مطرح کرده است.

اگرچه آقای قربانی توضیح بیشتری در مورد "توافق" صورت گرفته میان دولت و مجلس که مورد تقدیر رهبر ایران قرار گرفته نداده، اما به نظر می رسد اشاره رهبر ایران به رای جلسه غیر علنی دیروز نمایندگان مجلس به تامین نسبی نظرات دولت در مورد نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها باشد.

روز گذشته، نمایندگان مجلس در یک جلسه غیررسمی قبول کردند به نحوی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را "تعدیل" کنند تا نظر دولت برای اجرایی شدن ‌این قانون تامین شود‌.

در این جلسه، نمایندگان مجلس با رای "استمزاجی" خود تصویب کردند تا اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها سه ماه به عقب بیفتد، درآمد دولت از محل حذف یارانه ها از مالیات معاف شود و قوه مجریه مجبور به پرداخت پول به همه اقشار جامعه نباشد.

روزنامه "دنیای اقتصاد" دیروز نوشت این مصوبه قرار است به عنوان "نوعی توضیح" بر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تلقی شود، بدون آنکه مصوبه قانونی جدیدی در این زمینه وجود داشته باشد.

دنیای اقتصاد افزود: "برخی نمایندگان مجلس چون علی مطهری و احمد توکلی تغییر یا تعدیل قوانین مجلس از جمله قانون یارانه‌ها را از طریق رای‌گیری استمزاجی آن هم در یک جلسه غیرعلنی و غیررسمی قانونی ندانستند؛ ولی مخالفت آنان از سوی رئیس مجلس پذیرفته نشد."

دو هفته پیش، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، ابراز امیدواری کرده بود که دولت و مجلس بتوانند در مورد قانون هدفمند کردن یارانه ها به توافق برسند.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در مشهد در اول فروردین هم، خواستار همکاری دو قوه دراین زمینه شده و گفته بود که در بحث هدفمند کردن یارانه ها "از طرفی باید به دولت که بار اجرا بر دوش اوست، کمک شود" و از طرف دیگر "دولت هم باید آنچه را قانون شده است عمل کند".

دخالت رهبر در موضوع هدفمند کردن یارانه ها پس از آن صورت می گرفت که مجلس ایران با خواست رئیس جمهور برای پیش بینی۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت از محل حذف یارانه ها در سال ۱۳۸۹ مخالفت کرده و محمود احمدی نژاد خواستار مراجعه به آرای عمومی برای حل اختلاف میان دو قوه شده بود.

مطالب مرتبط