به روز شده:  18:08 گرينويچ - سه شنبه 20 آوريل 2010 - 31 فروردین 1389

ترکیه بر سر دوراهی حمایت از آمریکا یا ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته است که دیپلماسی بهترین راه برای حل تنش های هسته ای ایران و غرب است.

آقای اوغلو در دیدار از تهران، بار دیگر پیشنهاد خود را مبنی بر میانجیگری بین ایران و آمریکا و متحدان اروپایی این کشور مطرح کرد.

اما با رای گیری که قرار است سازمان ملل متحد در مورد اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران انجام دهد، ممکن است خود ترکیه هم مجبور شود که بین آمریکا و ایران یکی را انتخاب کند.

به نظر می رسد که ایران آزمونی دشوار برای سیاست خارجی ترکیه است؛ سیاستی که معمار اصلی آن، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه کنونی ترکیه است.

هدف آقای اوغلو ایجاد توازن دوباره، برای نزدیک کردن ترکیه به دیگر کشورها است. وی قصد دارد ارتباط محکم تری با کشورهای خاورمیانه برقرار کند و در عین حال ارتباط طولانی مدت ترکیه با آمریکا، اروپا و اسرائیل را حفظ کند.

شکی نیست که ترکیه با تلاش برای میانجیگری بین اسرائیل و سوریه و هم اکنون بین ایران و آمریکا، به بازیگر مهمی در صحنه بین الملل بدل شده است. اما این رویه، علاوه بر اهداف نوع دوستانه، به سود خود ترکیه هم هست.

حفظ ثبات در منطقه، هدف اصلی در سیاست خارجی ترکیه است. این کشور نمی خواهد شاهد مقابله بین ایران و غرب باشد. از طرف دیگر، ایران دومین فراهم کننده بزرگ گاز طبیعی در ترکیه است.

آقای اوغلو در دیدار از تهران، بار دیگر پیشنهاد خود را مبنی بر میانجیگری بین ایران و آمریکا و متحدان اروپایی این کشور مطرح کرد

اعمال تحریم های سازمان ملل متحد علیه عراق، اقتصاد ترکیه را به شدت تحت تاثیر قرار داد و این کشور از عواقب تلاش ها برای منزوی کردن ایران در هراس است.

موضع ترکیه در مورد برنامه هسته ای ایران روشن است؛ از حق ایران برای دستیابی به انرژی غیر نظامی هسته ای دفاع می کند و با هرگونه برنامه سلاح هسته ای در منطقه مخالف است.

ترکیه، با مطرح کردن پیشنهاد میانجیگری بین ایران و امریکا، به ویژه در معامله ای برای مبادله سوخت راکتور تحقیقاتی پزشکی تهران، به منافع خود پایبند مانده و در عین حال برای تقویت نقش خود در منطقه تلاش کرده است.

اما با افزایش فشارها برای اعمال تحریم های تازه علیه ایران، ممکن است ترکیه که در حال حاضر عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است، با انتخاب سختی مواجه شود؛ اینکه آیا علیرغم میل خود از آمریکا و کشورهای اروپایی حمایت کند و یا جانب ایران را بگیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.