نامه رئیس مجلس به رهبر درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی

علی لاریجانی
Image caption علی لاریجانی خواستار دخالت رهبر برای تعیین حیطه وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای از رهبر ایران خواسته است که تکلیف تداخل وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلس را روشن کند.

علی عباسپور تهرانی فرد، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، امروز ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) به خبرگزاری مهر گفت که این نامه، هفته گذشته برای آیت الله خامنه ای ارسال شده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی، وظیفه سیاستگذاری کلان در موضوعات فرهنگی را به عهده دارد و این وظیفه بعضا منجر به تصویب قوانینی از طرف این شورا می شود. این اقدام، به عقیده برخی منتقدان، دخالت در حیطه قانونگذاری مجلس است.

علی عباسپور، که همزمان در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی عضویت دارد، در مصاحبه خود گفت: "مسئله تداخل وظایف مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت مکرر در جلسات شورای انقلاب فرهنگی مورد اعتراض واقع شده است."

آقای عباسپور گفت که شورای عالی انقلاب فرهنگی، نه تنها به اعتراضات مربوط به تداخل وظایف این شورا با مجلس توجهی نکرده، که با تصویب آیین نامه ای جدید، روسای سه قوه را ملزم به اجرای مصوبات خود دانسته است.

این نماینده مجلس افزود که طبق قانون، شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی تواند قانونگذاری کند، بلکه تنها قادر به سیاستگذاری است و این سیاستگذاری باید پس از بررسی و تصویب در مجلس به صورت قانون درآید.

وی تاکید کرد: "در این خصوص ازمقام معظم رهبری کسب تکلیف شد و آنچه نقطه نظر ایشان باشد سرلوحه کار خواهد بود."

شورای عالی انقلاب فرهنگی، شامل دو دسته اعضای حقیقی و حقوقی است که اعضای گروه اول مستقیما توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند.

گروه دوم اعضای شورا، از جمله شامل روسای سه قوه، وزرای بهداشت، علوم و آموزش و پرورش و روسای کمیسون های آموزش، بهداشت و فرهنگی مجلس است. روسای سازمان های صدا و سیما و تبلیغات اسلامی، جهاد دانشگاهی، دانشگاه آزاد و شورای فرهنگی - اجتماعی زنان، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و معاون برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری (سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق) از دیگر اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، اعضای اصلاح طلب دولت و مجلس نسبت به دخالت شوراهای منصوب رهبری و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی در وظایف نهادهای انتخابی معترض بودند، اما انتقادات آنها معمولا با واکنش تند محافظه کاران مواجه می شد که انتقاد اصلاح طلبان به نقش شوراهای انتصابی را نوعی تلاش برای کاهش نفوذ رهبر جمهوری اسلامی می دانستند.

مطالب مرتبط