احمدی نژاد در میان جنجال سیاسی عازم زیمبابوه می شود

احمدی نژاد و موگابه
Image caption دعوت موگابه از احمدی نژاد باعث انتقادهایی در داخل زیمبابوه شده است

محمود احمدی نژاد برای دیداری رسمی عازم زیمبابوه می شود اما این سفر مخالفت هایی را در پی داشته است.

روز سه شنبه، 1 اردیبهشت (21 آوریل)، رادیو دولتی ایران در گزارشی پیرامون دیدار وزیر تعاون جمهوری اسلامی با رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه، اعلام کرد که محمود احمدی نژاد طی چند روز آینده در راس هیاتی برای ملاقات با مقامات زیمبابوه عازم این کشور خواهد شد.

چند هفته پیش، دفتر آقای موگابه تایید کرده بود که آقای احمدی نژاد در مراسم رسمی گشایش یک نمایشگاه بازرگانی در شهر بولاوایو، دومین شهر بزرگ زیمبابوه، حضور خواهد داشت.

نمایشگاه تجاری بولاوایو، که از روز 20 تا 24 آوریل بر پا خواهد بود اما مراسم رسمی گشایش آن در روز 23 آوریل برگزار می شود.

هدف از برگزاری این نمایشگاه جلب کمک و سرمایه گذاری خارجی است و تعدادی از کشورهای جنوب آفریقایی و چند کشور آسیایی نیز در آن شرکت کرده اند اما ظاهرا شرکت های داخلی تمایل چندانی به حضور در این نمایشگاه نشان نداده اند که ظاهرا حاکی از عدم اطمینان از موفقیت آن است.

بسیاری از کشورهای عمده غربی، که در گذشته بخش عمده ای از سرمایه گذاری و کمک خارجی را در اختیار زیمبابوه قرار می دادند در این نمایشگاه شرکت ندارند هر چند مقامات زیمبابوه گفته اند که انتظار می رود شرکت هایی از آلمان در نمایشگاه حضور داشته باشند.

به گزارش رادیو دولتی ایران، محمد عباسی، وزیر تعاون که به عنوان نماینده ویژه محمود احمدی نژاد به زیمبابوه سفر کرده است، در ملاقات با رابرت موگابه پیام رئیس جمهوری ایران را به وی تسلیم کرد.

آقای موگابه از جمله مقامات عالیرتبه خارجی است که قرار است در اجلاس سران کشورهای عضو "گروه 15" که تا چند هفته دیگر در تهران برگزار می شد شرکت کند.

گروه 15 از تعدادی از کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و حوزه کارائیب تشکیل یافته و هدف آن، گسترش همکاری های اقتصادی و سیاسی اعضای این گروه است.

گروه 15 ارتباطی به تشکیل دیگر موسوم به جی 15 ندارد که اعضای آن را اقتصادی های عمده جهانی، شامل کشورهای پیشرفته و کشورهای بزرگ در حال توسعه، تشکیل می دهند و ایران در آن عضویت ندارد.

در حالیکه رئیس جمهوری زیمبابوه انتظار دارد ایران برای جبران کمبود سرمایه گذاری کشورهای غربی، به سرمایه گذاری گسترده در اقتصاد این کشور مبادرت کند، دعوت از آقای احمدی نژاد برای شرکت در مراسم افتتاح نمایشگاه بولاوایو با انتفادهایی همراه بوده است.

گروه های مدافع حقوق بشر در زیمبابوه گفته اند که دعوت رسمی از محمود احمدی نژاد، که دولت او به نقض فاحش حقوق بشر مردم ایران متهم است، به تلاش دولت زیمبابوه برای بهبود وجهه بین المللی این کشور آسیب می زند و برخی از این گروه ها از برگزاری گردهمایی های اعتراضی علیه این دیدار خبر داده اند.

تشکل های روزنامه نگاران زیمبابوه نیز با اشاره به نحوه برخورد با رسانه های همگانی در ایران، دعوت از آقای احمدی نژاد را اقدامی شایسته ندانسته است.

در خبری دیگر، به نقل از وزارت امور خارجه اوگاندا گزارش شده است که آقای احمدی نژاد اواخر این هفته برای یک دیدار دو روزه به این کشور آفریقایی سفر خواهد کرد.

اوگاندا از جمله اعضای غیردایم شورای امنیت سازمان ملل است و انتظار می رود سفر محمود احمدی نژاد با احتمال طرح پیش نویس قطعنامه جدیدی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی در این شورا بی ارتباط نباشد.

روابط ایران و زیمبابوه

چند هفته پیش، رئیس سازمان نمایشگاه های زیمبابوه در سفری به تهران با محمود احمدی نژاد ملاقات کرد و از او رسما دعوت به عمل آورد تا در مراسم افتتاح نمایشگاه تجاری بولاوایو شرکت کند.

در سال های اخیر، و همزمان با تشدید انزوای بین المللی زیمبابوه، روابط دولت این کشور با جمهوری اسلامی رو به گرمی گذاشته و آقایان احمدی نژاد و موگابه به طور رسمی با هم دیدار کرده اند.

Image caption دولت وحدت ملی همچنان در صدد بهبود وجهه جهانی زیمبابوه است

در عین حال، رئیسان جمهوری دو کشور به دلیل سیاست های داخلی و خارجی خود هدف انتقادهای گسترده بین المللی بوده اند و از جمله شرکت آقایان موگابه و احمدی نژاد در اجلاس بین المللی غذا که در ماه ژوئن سال 2008 در رم، پایتخت ایتالیا، برگزار شد با ابراز ناخرسندی برخی گروه ها و کشورها همراه بود.

در جریان این کنفرانس، دولت ایتالیا از پذیرایی از رئیسان جمهوری زیمبابوه و ایران در یک ضیافت رسمی به افتخار شرکت کنندگان در اجلاس خودداری ورزید.

زیمبابوه در جنوب آفریقا واقع است و تا زمان کسب شناسایی رسمی بین المللی در سال 1980، رودزیا نام داشت.

جمعیت این کشور به بیش از دوازده میلیون نفر می رسد که اکثر آنان را آفریقاییان سیاهپوست تشکیل می دهد اما اقلیت کوچکی از سفیدپوستان نیز همچنان در این کشور اقامت دارند هرچند شمار قابل توجهی از آنان در سال های اخیر از این کشور مهاجرت کرده اند.

رابرت موگابه، که در دهه های 1960 و 1970 در مبارزه برای سرنگونی رژیم نژاد پرست رودزیا مشارکت داشت، پس از استقلال سمت نخست وزیری را برعهده گرفت و در سال 1987، با اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات ریاست جمهوری، به این سمت انتخاب شد و همچنان در این مقام باقی مانده است.

وی رهبری حزب اتحاد ملی آفریقا - جبهه میهنی را که به "زانو - پی اف" مشهور است بر عهده دارد که در سال های بعد از استقلال، بر این کشور حکومت کرده و به گفته منتقدان، اعضای ارشد آن نهادهای حکومتی و مواضع مهم اقتصادی و اجتماعی را در اختیار خود گرفته اند.

در سال های اخیر، سیاست های داخلی دولت رابرت موگابه، از جمله فشار بر مخالفان، محدودیت بر آزادی های فردی و سیاسی، اجرای برخی برنامه های اقتصادی مانند توزیع اراضی کشاورزان سفید پوست و مخالفان بین طرفداران حکومت عامل اصلی بروز بحران عمیق اقتصادی در این کشور شناخته شده است.

دولت این کشور به تقلب در انتخابات سال های اخیر و سرکوب مخالفان و منتقدان، از جمله با توسل به نیروهای وابسته به حزب زانو پی اف، هم متهم است که یک رشته تحریم های بین المللی را در پی آورده است.

پس از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری مارس سال 2008، اتهام تقلب در انتخابات به بروز نا آرامی های گسترده و انتشار گزارش هایی از سرکوب خشونت آمیز مخالفان به خصوص اعضا و هواداران حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک، حزب اصلی مخالف دولت منجر شد.

در پی مذاکرات بین رهبر این حزب و آقای موگابه که با میانجیگری دولت های آفریقایی انجام شد، رهبر حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک از فوریه سال گذشته سمت نخست وزیری را برعهده گرفت که تا حدودی باعث از سرگیری کمک های بین المللی شد اما ادامه مشکلات سیاسی و عدم کارآیی سیاست های اقتصادی، همچنان باعث ادامه بحران اقتصادی و مانع اصلی بر سر گسترش کمک و سرمایه گذاری خارجی شناخته شده است.

زیمبابوه در حال حاضر با بالاترین نرخ تورم در جهان، بیکاری گسترده و به گفته منتقدان حکومت، فساد وسیع در تشکیلات حکومتی و اختلاف نظر بین دولت و رئیس جمهوری هم کمکی به حل این مشکلات نکرده است.

در همانحال، دولت وحدت ملی می کوشد با ارائه تصویری مناسب تر از زیمبابوه در عرصه بین المللی، کمک دهندگان و سرمایه گذاران خارجی و همچنین نهادهای بین المللی را به حمایت از اقتصاد این کشور ترغیب کند.

مطالب مرتبط