تذکر پارلمانی به احمدی نژاد برای 'واردات بی رویه کالا'

مجلس ایران
Image caption نمایندگان معترض می گویند قاچاق "بی سابقه" برخی اقلام مثل پوشاک و کفش و چای در سال گذشته تولیدات داخلی را "نابود" کرده است

بیش از صد نفر از نمایندگان مجلس ایران در تذکری به محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، خواستار رسیدگی به "واردات بی رویه کالا" شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس صد و شانزده نماینده مجلس ایران در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، اول اردیبهشت ماه) در مورد "واردات بی رویه دام زنده مبتلا به تب برفکی، شکر، میوه جات، برنج، گوشت مرغ، پنبه و شیر خشک" به آقای احمدی نژاد تذکر دادند.

این نمایندگان می گویند، واردات این کالاها علاوه بر صدمات غیر قابل جبرانی که به کشاورزان، دامداران، و کارخانه های تولیدی وارد می آورد، زمینه انتقال برخی بیماری ها را هم به ایران فراهم می کند.

رامین نریمان خبرنگار اقتصادی، در این باره به بی بی سی فارسی گفت این اعتراض نمایندگان طبیعی و قابل فهم است چون در دهه گذشته حجم واردات بسیار پرشتاب بوده و تولید کنندگان هم بیش از همه در این روند ضرر می کنند.

وی همچنین معتقد است که علت اصلی روند صعودی واردات در سال گذشته ثبات نرخ ارز بوده است. به گفته این خبرنگار اقتصادی با وجود رشد قیمت کالا و خدمات، نرخ ارز ثابت مانده و همین باعث شده که قدرت رقابت تولیدکنندگان در بازارهای جهانی تضعیف شود.

آقای نریمان ضمنا گفت: نمایندگان مجلس به نوعی در این واردات شریک هستند و واقعیت این است که دولت در این مورد هیچ عمل غیر قانونی انجام نداده و اگر نمایندگان می خواستند می توانستند همان زمانی که حجم در آمد های دولت از محل واردات را هنگام بررسی بودجه ایران دیدند، به آن اعتراض کنند.

وی علت اصلی این اعتراض را وخامت اوضاع تولید در ایران عنوان کرد.

به گزارش سایت مجلس ایران، این صد و شانزده نماینده معترض همچنین خواستار جلوگیری از "قاچاق بی سابقه کالا" شدند و در نامه خود به محمود احمدی نژاد نوشتند که "قاچاق بی رویه پوشاک، چای، کفش و زیتون در سال گذشته موجب نابودی بخشی از تولیدات داخلی و ورشکستگی بخشی از کارخانجات مرتبط و از بین بردن زمینه اشتغال در ایران شده است."

مطالب مرتبط