چهارمین نامه محمد نوری زاد به آیت الله خامنه ای از داخل زندان

آیت الله خامنه ای - محمد نوری زاد
Image caption محمد نوری زاد پیش تر از حامیان سرسخت آیت الله خامنه ای بود

محمد نوری زاد، روزنامه نگار و سینماگر ایرانی که به دلیل نوشتن نامه های انتقادآمیز به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، بازداشت شده و به چند سال زندان محکوم شده است، در چهارمین نامه خود به آیت الله علی خامنه ای، باز هم انتقاداتی از عملکرد او مطرح کرده است.

آقای نوری زاد پیش تر سه نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای نوشته بود که به دلیل انتشار این نامه ها و همین طور مطلبی درباره صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، حدود چهار ماه پیش بازداشت شده و در دادگاه بدوی به سه سال و نیم حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. دو سال از این سه سال و نیم حبس به دلیل توهین به رهبر ایران بود.

آقای نوری زاد در نامه چهارم خود خطاب به آیت الله خامنه ای که در وب سایت کلمه منتشر شده است، ابتدا تاکید کرده "اگر قرار باشد تغییری در اوضاع کشور رخ دهد، این تغییر از ناحیه شما بسیار شدنی تر و پایدارتر خواهد بود."

محمد نوری زاد که در سال های گذشته همواره به عنوان یکی از روزنامه نگاران مخالف اصلاح طلبان و از حامیان آیت الله خامنه ای شناخته می شد، در ادامه نامه خود به دیدار میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی، از رهبران معترضان، با خانواده خود اشاره کرده و نوشته است: " بسیار دوست می‌داشتم خود شما نیز با آن بزرگواری که از شما سراغ دارم، به دیدار خانواده‌ام قدم‌رنجه می‌فرمودید، به آنها دلداری می‌دادید و به آنان می‌فرمودید که: فلانی -نوری‌زاد- درست در روزهای بحرانی، با برنامه‌های تلویزیونی‌اش، با نوشته‌هایش، برای منِ رهبر که در معرض تهاجمات طوفانی این و آن قرار گرفته بودم، به میان آمد و از من سخت جانبداری کرد. امروز او در زندان است؛ به خاطر انتقاد از من! او باید در زندان ادب شود ... اما این دلیل نمی‌شود که منِ رهبر قدر زحمت‌های پیشین او را ندانم و به خانواده‌اش سر نزنم."

متن کامل نامه های محمد نوری زاد به آیت الله خامنه ای

محمد نوری زاد در ادامه در توضیح این که چرا دارد دوباره به آیت الله خامنه ای نامه می نویسد، می گوید: " برای این‌که هنوز ناباورانه، به شما، آری به شخص شما، امید بسته‌ام ... شما، امروز رهبر کدام مردمید؟ من مردم فراوانی برای شما نمی‌بینم. رهبری، آن هم بر حداقل مردم، که غرورآفرین نیست. مبادا من و شما را ازدحام مردمی که به استقبال یک مسئول و یا خود جنابعالی می‌آیند، بفریبد. شما اگر به دیگر افراد مشهور هم اجازه سخنرانی و حضور در کشورتان بدهید، غوغای مردمان ما فزونی خواهد گرفت."

آقای نوری زاد در بخش دیگری از نامه خود به نامگذاری سال جدید از سوی آیت الله خامنه ای اشاره کرده است: " نمی‌دانم امسال را سال چه نامیده‌اید. شنیده‌ام که به کوشش و تلاش در آن اشاره شده است. این نام‌گذاری، نشان می‌دهد که بعضاً مشاوران شما، افراد صادق و کارآمدی نیستند. من و همه، آنجا به شما آفرین می‌گفتیم که امسال را سال آشتی ملی می نامیدید و خود برای این پیوند مبارک اما دشوار و سخت، پیشقدم می‌شدید."

آیت الله خامنه ای سال ۱۳۸۹ را سال "همت مضاعف و کار مضاعف" نامیده است.

محمد نوری زاد سپس به آیت الله خامنه ای هشدار داده که "جامعه ما در جوار یک انفجار بزرگ است" و ادامه داده است: " ما، به روزهای پایانی فرصت آزمون خویش رسیده‌ایم. روزهایی که دست تقدیر، سنت‌های ناب و حتمی خدای متعال، ما را از گردونه امتحان به در می‌برد. امتحانی که در این سی سال فرصت، جز خراش و خرابی با ما نبوده است. ما و شما؛ مردم خویش را از دست داده‌ایم. اگر سکوت و آرامشی در آنان می‌بینید به ضرب زور و اسلحه است."

آقای نوری زاد در پایان نامه خود از آقای خامنه ای خواسته است باور کند آنهایی را که در صف دشمنان خود می پندارد در واقع دوستان او هستند و "مضطربانه علاقمند درخششِ نابِ شما در این روزهای پایانی آزمون الهی‌اند."

مطالب مرتبط