ایران اظهارات وزیر خارجه امارات را 'نسنجیده' توصیف کرد

رامین مهمانپرست
Image caption رامین مهانپرست، اظهارات وزیر امور خارجه امارات را "سوءتفاهمات بین دوستان" توصیف کرد

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که اظهارات اخیر وزیر خارجه امارات مبنی بر مقایسه ایران با اسرائیل درموضوع حاکمیت بر جزایر سه گانه را "درست و سنجیده" نمی داند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) در واکنش به اظهارات یک روز پیشتر شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، گفت: "سو تفاهمات بین دوستان در قالب گفت و گو های دو جانبه قابل بحث است."

آقای مهمانپرست اسرائیل را خطر اصلی منطقه نامید و به تلاش ایران برای "همگرایی و مشارکت بین جهان اسلام برای مقابله با خطر اصلی منطقه " اشاره کرد.

او به مقامات اماراتی توصیه کرد که از اظهاراتی که منافع اسرائیل را تامین کند، خودداری کنند.

یک روز پیشتر،خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان هنگام پاسخ دادن به سوال های نمایندگان مجلس مشورتی این کشور، کنترل سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را به وسیله ایران، به اشغال سرزمین های عربی به وسیله اسرائیل تشبیه کرده است.

او در ادامه سخنان روز سه شنبه خود گفته بود: "به عنوان یک اماراتی طبیعی است که درباره اشغال بخشی از سرزمین امارات حساس تر باشم تا سایر سرزمین های عربی."

سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی در نزدیکی تنگه هرمز، در خلیج فارس قرار دارند.

سابقه اختلاف

در سال ۱۹۰۳ شیوخ امارت شارجه که تحت الحمایه دولت بریتانیا قرار داشتند، پرچم خود را در سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی به اهتزاز درآورند.

دولت وقت ایران در آن زمان به این اقدام اعتراض کرد و سرانجام ۶۸ سال بعد، چند روز پیش از استقلال امارات متحده عربی از بریتانیا، موفق به امضای توافقنامه ای شد که حاکمیت خود را بر این بخش از خلیج فارس تثبیت می کرد.

بر اساس این توافقنامه که به تفاهم نامه ۱۹۷۱ مشهور است، دو جزیره تنب بزرگ و تنب کوچک به ایران بازپس داده شد و در مورد ابوموسى، توافق شد که "حاکمیت مشترک ایرانى- شارجه‌اى" در نظر گرفته شود.

بازگشت جزایره سه گانه به ایران روز ۳۰ نوامبر ۱۹۷۱ در شرایطى صورت گرفت که نیروهاى ایرانى در جزیره ابوموسى مورد استقبال برادر حاکم شارجه قرار گرفتند.

چند روز پس از این تحولات، کشور تازه ای به نام امارات متحده عربى به وجود آمد.

به فاصله چند هفته پس از این استقلال، عراق، لیبی، الجزایر، یمن جنوبی و کویت، ادعای "اشغال" سه جزایر را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کردند، اما این شورا با استناد به تفاهم نامه ۱۹۷۱ اعتراض امارات را وارد نداست و از دستور کار خارج کرد.

مطالب مرتبط