وزیر دفاع ایران از ساخت سلاح هایی مشابه اس- ۳۰۰ خبر داد

سرتیپ احمد وحیدی
Image caption وزیر دفاع ایران از تولید یک سلاح جدید در این کشور صحبت کرد

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران اعلام کرد که این کشور نیازی به ساخت سامانه موشکی اس -۳۰۰ ندارد، ولی ساخت سلاح هایی مشابه آن را در دستور کار قرار داده است.

آقای وحیدی، روز چهارشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) در توضیح این سامانه جدید موشکی به خبرنگاران گفت که تمام قسمت های آن در داخل ایران تولید خواهد شد و "دارای سه رادار و موشک بومی با برد بالای ۴۰ کیلومتر و ارتفاع ۳۰ کیلومتر با قدرت مانور بسیار بالا و کاملا بومی" است.

او همچنین در واکنش به گزارش یک روز پیشتر وزارت دفاع آمریکا مبنی بر امکان دستیابی ایران به موشک های بالستیکی که آمریکا را هدف قرار دهد گفت که ایران چنین برنامه ای ندارد اما "جمهوری اسلامی ایران توانایی خیلی کارها را دارد."

او این اظهارات را یک نوع عملیات روانی از سوی مقامات آمریکایی نامید .

یک روز پیشتر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گزارشی که به کنگره این کشور ارائه شد هشدار داده بود که این امکان وجود دارد که ایالات متحده آمریکا تا پنج سال دیگر در تیررس موشک های بالستیک ایران قرار بگیرد.

در این گزارش نوشته شده بود: "ایران با کمک خارجی کافی احتمالا می تواند تا سال ۲۰۱۵ میلادی یک موشک قاره پیما با توانایی رسیدن به ایالات متحده را تولید و آزمایش کند."

آقای وحیدی در بخش دیگری از سخنانش در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیات دولت ایران درباره مانور نظامی سپاه پاسداران در خلیج فارس گفت: " این مانور بخشی از آمادگی رزمی کشورمان است که در آن هم سلاح های جدید و هم تاکتیک های جدید برای تامین هر چه بیشتر امنیت منطقه از سوی سپاه آزمایش خواهد شد."

مقامات ایران همواره تاکید کرده اند که برنامه موشکی این کشور جنبه دفاعی و بازدارنده دارد.

ایران ۱۶ دسامبر گذشته یک فروند موشک "بهینه شده" سجیل-۲ که موشکی با سوخت جامد دو مرحله ای ست، را به طور "موفقیت آمیز" آزمایش کرد.

آمریکا در ماه ژانویه امسال با هدف رهگیری و منهدم کردن موشک های بالستیک ایران و کره شمالی آزمایش موشکی انجام داد که ناموفق اعلام شد.

دولت باراک اوباما، با اعزام دو کشتی مجهز به سیستم ضد موشک بالستیک به نام "ایجیس" و استقرار سیستم های ضد موشک "پاتریوت" در امارات متحده عربی، بحرین، کویت و قطر، سیستم دفاع موشکی خود در خلیج فارس را تقویت کرده است.

مطالب مرتبط