نایب رئیس شورای شهر تهران: خروج ۵ میلیون نفر از پایتخت غیرعملی است

نمایی از تهران
Image caption محمود احمدی نژاد، راه حل مشکلات پایتخت ایران را در خروج پنج میلیون نفر از این شهر می داند

نایب رئیس شورای شهر تهران، خروج پنج میلیون نفر از تهران و رساندن جمعیت این شهر به پنج میلیون نفر را طرحی غیر عملی دانست.

حمزه شکیب، نایب رئیس شورای شهر تهران روز چهارشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) به خبرگزاری مهر گفت که این طرح عملی نیست و حداکثر با برنامه ریزی بتوانند جمعیت فعلی را ثابت نگه دارند و یا درصد کمی از آن را کاهش دهند.

او تاکید کرد که برای تعادل جمعیت تهران باید برخورد مدبرانه ای با مساله داشت و "نمی توان این مشکل را احساسی حل کرد."

آقای شکیب تاکید کرد: "برای خروج جمعیت از تهران باید ابزارها را ابتدا فراهم کنیم تا این اتفاق بیافتد، اگر این اتفاق نیافتد و این ابزارها فراهم نشود، تاثیر هر اقدامی موقتی خواهد بود یا نتیجه منفی خواهد داشت."

اظهارات آقای شکیب واکنشی است به طرحی که از سوی دولت ایران برای کم کردن جمعیت پایتخت این کشور مطرح شده است.

چندی پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سخنانی به زلزله خیز بودن تهران اشاره کرد و گفت: "حداقل پنج میلیون نفر باید از تهران بروند."

آقای احمدی نژاد گفت که برای کسانی که از تهران بروند امتیازاتی در نظر گرفته می شود که از جمله آنها وام با سود چهار درصدی برای خرید مسکن است.

در ادامه، دولت ایران اعلام کردکه طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند از تهران را در دستور کار قرار داده است و برخی از سازمان ها و ادارات دولتی به شهرهای دیگر منتقل می شود.

همچنین برای تشویق کارمندان به خروج از تهران، دولت اعلام کرد که برای کسانی که از تهران به شهرهای دیگر مهاجرت کنند، فوق العاده شغل در نظر می گیرد و حقوق آنها بین ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.

اعلام تسهیلات دولت برای تشویق کارمندان برای مهاجرت از تهران به شهرهای دیگر، واکنش های مختلفی به دنبال داشته است.

کارشناسان این سئوال را مطرح کردند که آیا افزایش حقوق و پرداخت وام خرید مسکن می تواند باعث شود که کارمندان ساکن تهران را به خروج از این شهر تشویق کند؟

از نظر این گروه، بسیاری از کسانی که در تهران زندگی می کنند از بالا بودن هزینه های این شهر به خوبی آگاهند ولی به دلیل تمرکز امکانات و خدمات در این شهر، حاضر شده اند تا هزینه ها آن را نیز بپردازند.

حمزه شکیب در این مورد گفت: "شرایط تهران به گونه ایست که همه به مشکلات زندگی در آن واقف هستند، اما همه مشکلات را تحمل کرده و معمولا این مهاجرت را انجام می دهند و حضور خود در تهران را نقطه عطفی می دانند."

مطالب مرتبط