آمریکا: گزینه نظامی علیه ایران هنوز روی میز است

مورل
Image caption پنتاگون می گوید سیاست آمریکا در برابر ایران تغییر نکرده است

وزارت دفاع ایالات متحده می گوید سیاست این کشور در برابر ایران تغییر نکرده است و واشنگتن همچنان برای متقاعد کردن تهران برای توقف غنی سازی اورانیوم از دیپلماسی استفاده می کند.

در این حال، به گفته جف مورل، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده اقدام نظامی همچنان از گزینه های احتمالی آمریکا در برابر برنامه اتمی ایران است.

این سخنان پس از آن بیان شد که یکی از معاونان وزارت دفاع آمریکا گفته بود کشورش علیه ایران اقدام نظامی نخواهد کرد.

میشل فلورنوی، معاون سیاستگذاری وزارت دفاع آمریکا که به سنگاپور سفر کرده، گفته است که ایالات متحده هیچ برنامه ای برای حمله به ایران در آینده نزدیک ندارد.

خانم فلورنوی گفت حمله نظامی آخرین گزینه کشورش در برابر ایران خواهد بود.

آمریکا در ماه های گذشته فشار خود را بر ایران به خاطر عدم موافقت این کشور با توقف غنی سازی اورانیوم افزایش داده و برای تشدید تحریم های آن تلاش می کند.

ایالات متحده و متحدان غربی این کشور ایران را متهم می کنند که در پی به دست آوردن تسلیحات اتمی است. ایران با رد این سخنان، برنامه اتمی خود را کاملا صلح آمیز می داند.

به گفته جف مورل، سخنان خانم فلورنوی به معنی تغییر سیاست آمریکا در برابر ایران نیست.

آقای مورل گفت: "مشخص است که ترجیح ما جنگ با ایران نیست... هیچ کس نمی خواهد این کار را بکند، ولی خانم فلورنوی همچنین تاکید کرده که گزینه اقدام نظامی کماکان روی میز است."

به گفته آقای مورل، دویست هزار نظامی آمریکایی در منطقه حضور دارند و حمله به ایران به معنی تبدیل این نظامی ها به اهداف حملات انتقامجویانه خواهد بود.

آقای مورل همچنین با اشاره به انتشار گزارشی درباره توانایی موشکی ایران گفت آمریکا به قدرت دفاعی خود در برابر حملات احتمالی این کشور اطمینان دارد.

بر اساس گزارشی که وزارت دفاع آمریکا به کنگره این کشور عرضه کرده، ایران تا پنج سال آینده به موشک های قاره پیما با برد کافی برای هدف قرار دادن ایالات متحده دست پیدا خواهد کرد.

این گزارش هشدار می دهد ایران به بزرگترین قدرت موشکی خاورمیانه تبدیل شده و دارای بیشتر از یک هزار موشک با برد نزدیک به دو هزار کیلومتر است.

به گفته آقای مورل، موشک های ضدموشک مستقر در آلاسکا و کالیفرنیا از توانایی لازم برای مقابله با تهدید موشکی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی برخوردارند.

مطالب مرتبط