بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنج شنبه 2 اردیبهشت

تیترهای اول

"خاتمی ممنوع الخروج نیست" از قول وزیر اطلاعات عنوان اصلی آرمان است، "استفاده از ماهواره از مصادیق جنگ نرم است" به نقل از فرمانده نیروی انتظامی تیتر اول آفتاب یزد است و ابتکار "هشدار مجلس به سازمان انرژی اتمی" را در صفحه نخست اش برجسته کرده است.

این گفته آیت الله مکارم شیرازی که "وفاداران به آرمان های انقلاب نباید گوشه نشین شوند" تیتر اول مردمسالاری است، جمهوری اسلامی از قول مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داده که "حقوق بازنشستگان افزایش می یابد" و همشهری یکی از عناوین اصلی اش را به "تذکر 116 نماینده به رییس جمهوری درمورد واردات بی رویه" اختصاص داده است.

پول با توجه به در پیش بودن سفر محمود احمدی نژاد و هیات همراه اش به زیمباوه "بازارگشایی در سرزمین غول تورم" را برای عنوان اصلی اش برگزیده، جهان صنعت با هشدار به خریداران از "مانور سکه های تقلبی در بازار" خبر داده است و دنیای اقتصاد "زمان دقیق اجرای قانون یارانه ها؟" را البته با علامت پرسش بصورت برجسته در صفحه نخست اش دارد.

"ملت ایران تهدید کنندگان را به زانو در می آورد" به نقل از آیت الله خامنه ای تیتر اول جام جم است و کیهان نیز گفته های همین منبع را در تیتر یک خود دارد، رسالت از "مصوبه مجلس برای مقابله با کشورهای نقض کننده حقوق ایران" خبر داده، ایران هم با اشاره به آغازمانور نظامی سپاه پاسداران "قدرت نمایی ایران در گلوگاه خیلج فارس" را در عنوان اصلی اش دارد و خراسان به نقل از رییس سازمان انرژی اتمی خبرداده که "مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا درباره تامین سوخت راکتور تهران انجام شده است".

گزیده مقالات

استفاده از ماهواره از مصادیق جنگ نرم است

آفتاب یزد در گزارشی به مسایل مطرح شده در جلسه غیر علنی نمایندگان مجلس با فرمانده نیروی انتظامی پرداخته و نوشته فرمانده ناجا در ايـن جلسه با ارائه گزارشي در خصوص مفاسد اجتماعي به بيان اظهاراتش درخصوص نحوه برخورد با افراد بی‌حجاب پرداخته و گفته در صورت همكاري دولت و مجلس و به ميدان آمـدن رسـانـه‌هاي جمعي از ادامه تهاجمات فرهنگي ‌جلوگيري شده و امنيت روحي و رواني بين مردم پديد خواهد آمد.

این روزنامه در ادامه این گزارش نوشته که فرمانده ناجا در این جلسه گفت که "اهداف ‌دشمن در راستاي استحاله فرهنگي بسيار جدي بوده و در اين بُعد هم تاكنون اقداماتي انجام گرفته است."

به نوشته آفتاب یزد ‌فرمانده ناجا استفاده از ماهواره را يكي از مصاديق بارز تهاجم فرهنگي دشمن عنوان كرده و گفته جلساتي اخيرا با رهبر معظم انقلاب داشتيم كه ايشان هم از عـملـكـرد نـاجـا بـه خـاطر اقدامات جدي و اصلاحاتي ‌كـه در جامعه انجام داده، تقدير كرده‌اند. اما ‌در حال حاضر نياز به بسيج عمومي متشكل از دولت، مجلس و مردم براي مقابله با مفاسد اجتماعي است.‌

این روزنامه نوشته که احمدی مقدم با اشاره به استفاده برخي افراد جامعه از مظاهر بداخلاقي و غيرديني در ملاءعام عنوان كرده که در كنار برخي خانم‌ها اخيرا سگ‌هايي مشاهده مي‌شود كه اين اقدام در شئون اسلامي جايي ندارد لذا ما با ‌اين امر نيز با استفاده از نيروهاي آموزش ديده برخوردي فرهنگي و مقرراتي خواهيم كرد.‌

قرقیزستان؛ روح ایوان مخوف و ضرورت وحدت ملی ما

مردم سالاری در سرمقاله امروز خود تحولات اخیر در کشور قرقیزستان را مورد توجه قرار داده و نوشته پرزيدنت مدودف اظهار مي دارد که مساله قرقيزستان مي تواند در جاهاي ديگر نيز اتفاق بيفتد. پيش از اين مدودف بدون رعايت اين امر که قرقيزستان کشوري مستقل است، حاکمانه از باقي اف خواسته بود تا براي پيشگيري از تبديل قرقيزستان به افغانستاني ديگر کشور خود را ترک کند. تقريبا همگان مي دانند که تغيير قدرت در قرقيزستان با چراغ سبز و برنامه ريزي روسيه انجام پذيرفته است.

نویسنده این مقاله نوشته روسيه پس از فروپاشي شوروي به دليل بحران هايي بسيار عميق مالي، حضور غرب مشتاق بازارهاي جديد و منابع بکر را به شکلي در حوزههاي سلطه و نفود خود تحمل کرده بود. حاکميت در روسيه پس از توافق تقريبي بر بحران اقتصادي با بازسازي قدرت خود بر پايه هاي جديد به ظاهر دموکراتيک در پي بازپس گرفتن فضاها و کشورهايي بر آمده است که علي رغم به رسميت شناختن استقلال آنها در ظاهر، آنها را بخشي از حوزه حضور، نفوذ و سلطه خود مي داند.

سرمقاله نویس مردمسالاری در ادامه این موضوع را این گونه به ایران مرتبط کرده که برکسي پوشيده نيست که روسيه پس از فروپاشي شوروي حقوق ايران را در درياي مازندران همچون ادوار پيشين و بيش از آن رعايت نکرده و در قفقاز و در آسياي مرکزي با ملاحظه و گاه تحريک و تغذيه ايراني ستيزي، حضور اقتصادي ايران و حتي گسترش زبان فارسي را بر نمي تابد. در حالي که روسيه سود سرشاري از بازار ايران را در تمام زمينهها با فروش تکنولوژي فرسوده و سراسر نيازمند مي برد.

نویسنده این مقاله در پایان با لحنی هشدار آمیز نوشته تحولات قرقيزستان و رويدادهاي قفقاز روسيه را به مرزهاي ايران نزديک مي سازند. گفتار پرزيدنت مدودف و کردار سياسي - نظامي روسيه به روشني مقاصد جديد روسيه را آشکار مي سازند. بر همگان روشن است که در معادلات جهاني فراسوي گفته ها و حسن نيت هاي شکلي هر کشور براساس وزن ژئو پوليتيک خود سخن مي گويد. به هر حال اين پرسش مطرح مي شود که فرزانگي معيار ايراني که چراغ و راهنماي عمل باشد، کدام است؟

حکم قصاص برای سه نفر از متهمان کهریزک

آرماندرخبری کوتاه از آخرین وضعیت پرونده متهمان بازداشتگاه کهریزک خبر داده و نوشتهدادگاه متهمان کهریزک در آستانه صدور حکم قرار دارد و حکم قصاص سه نفر از متهمان این پرونده قطعی شده است.

این روزنامه نوشته دادگاه متهمان بازداشت‌گاه کهریزک به مرحله صدور حکم رسیده و ظاهرا برای سه نفر از آنها حکم قصاص صادر شده است. بر این اساس، دو نفر از محکوم شدگان به قصاص از افسران نیروی انتظامی و یک نفر دیگر از اراذل و اوباشی است که از قبل در کهریزک بازداشت بوده است.

بازارگشایی در سرزمین غول تورم

پول در گزارش اول خود ماجرای سفر محمود احمدی نژاد به زیمباره را این گونه مورد توجه قرار داده که رییس‌جمهور امروز قرار است راهی کشور رابرت موگابه، رییس‌جمهور زیمبابوه شود؛ کشوری که به واسطه شاخص‌های اقتصادی‌اش شهرت زیادی در اقتصاد جهان دارد. این کشور رکورددار تورم و ردیف شدن صفرهای متعدد درپول ملی‌اش است. خبر این سفر را روز گذشته رادیو سراسری ایران اعلام کرد و بر اساس این خبر، قرار است رییس جمهور ایران روز جمعه (فردا) در شهر بولاوایو، دومین شهر بزرگ زیمبابوه،حاضر شده و به همراه رابرت موگابه نمایشگاه بازرگانی زیمبابوه را افتتاح کند.

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشته ظرف سال‌های گذشته تراز تجاری ایران و کشور زیمبابوه همواره به سود این کشورآفریقایی مثبت بوده و رییس‌جمهورایران احتمالا قصد دارد با افزایش سطح همکاری‌های تجاری،راه را برای افزایش صادرات ایران به این کشور هموار سازد.

پول در ادامه این گزارش آورده با این حال نکته‌ای که به نظر می‌رسد باید مدنظر قرار گیرد این است که پایه‌های اقتصادی کشور زیمبابوه بسیار ضعیف است و مردم این کشور با تورم بالا دست و پنجه نرم می‌کنند. ارزش پول ملی زیمبابوه بسیار پایین است و قدرت خرید مردم ظرف سال‌های گذشته به شدت پایین آمده است.به این ترتیب این پرسش پیش می‌آید که آقای احمدی‌نژاد قرار است برای کمک به اقتصاد زیمبابوه به این کشور سفر کند یا برای بازارگشایی صادراتی؟ هدف از برگزاری این نمایشگاه که جلب کمک و سرمایه‌گذاری خارجی است و تعدادی از کشورهای جنوب آفریقایی و چند کشور آسیایی نیز در آن شرکت کرده‌اند اما ظاهرا شرکت‌های داخلی تمایل چندانی به حضور در این نمایشگاه نشان نداده‌اند که ظاهرا حاکی از عدم اطمینان از موفقیت آن است.

این گزارش همچنین به بررسی آمارهای اقتصادی کشور زیمباوه پرداخته و نوشته که این کشور آفریقایی در سال 2009 با تورم 231 میلیون و بالاترین نرخ بیکاری در جهان دست به گریبان بوده است.

جمعیت به دنبال چیست

دنیای اقتصاد درخواستاخیر محمود احمدی نژاد مبنی بر کاهش جمعت تهران را مورد بررسی قرار داده و نوشته پس از آنكه رييس‌جمهور خواستار كاهش جمعيت تهران شد، اين موضوع مورد بحث محافل كارشناسي و رسانه‌هاي عمومي قرار گرفته است. براي تحقق اين ايده، ابتدا بايد ديد، چرا و چگونه تهران تا اين حد، بزرگ شده است. در نگاه اول، دلايلي نظير وجود امكانات تجاري، صنعتي، بيمارستاني، تفريحي، اداري، حمل‌و‌نقلي و امكانات ديگر به چشم مي‌خورد. اما به نظر مي‌رسد علت‌العللي كه باعث گسترش افقي و عمودي تهران شده و دلايل مذكور در بالا را نيز شامل مي‌شود چيزي نيست جز وجود اشتغال بالا در اين شهر.

مهران دبیری سپهر سپس در این مقاله به این موضوع پرداخته که بر خلاف برخي ديدگاه‌ها، به نظر مي‌رسد، گران كردن هزينه زندگي در تهران از طريق افزايش اخذ ماليات و عوارض شهرداري، نه تنها موجب كاهش جمعيت تهران نمي‌شود، بلكه جمعيت را افزايش نيز خواهد داد؛ زيرا افزايش درآمد، منجر به افزايش هزينه‌هاي شهرداري خواهد شد و افزايش هزينه هم به معني ايجاد شغل است. در واقع، دليل مهاجرت به تهران چيزي نيست جز جست‌وجو براي يافتن كار. به همين دليل، راهكار اصلي كاهش جمعيت را در تهران بايد در كاهش هزينه‌ها از سوي دو نهاد مهم شهرداري و دولت در محدوده اين شهر جست‌وجو كرد.

نویسنده این مقاله همچنین تاکید کرده بر اين اساس، حتي اگر يكي از شهرهاي دور افتاده بسيار بسيار ارزان كشور را پر زرق و برق كنيد، افزايشي در جمعيت آن حادث نخواهد شد؛ مگر به ميزاني كه در آنجا شغل ايجاد شود. مثال عيني اين موضوع، عسلويه بوشهر است كه به دليل وجود امكان اشتغال، رونق قابل توجهي پيدا كرده و قيمت اسكان و زندگي نيز در اين شهر نسبت به گذشته بالا رفته است. به عبارت ديگر افزايش هزينه زندگي در عسلويه هيچ‌گونه تاثيري در كاهش جمعيت آن نداشته است.

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد درپایان راهکارهایی همچون ممنوعيت احداث ساختمان در بيش از چهار طبقه و ممنوعيت فروش تراكم در شهرداري تهران و به حداقل رساندن هزينه‌هاي شهرداري از طريق كاهش درآمدها، ممنوعيت ايجاد پروژه‌هاي صنعتي در استان تهران و فراهم كردن زمينه انتقال پايتخت سياسي به يكي از نقاط مركزي كشور كه احتمال وقوع زلزله ويرانگر در آن نزديك به صفر باشد را به رییس و مدیران دولتی پیشنهاد کرده است.

پیشگویی عجیب مرد فیلیپینی

جمهوری اسلامی با انتشار خبری در صفحه دوم خود پیشگویی های یک مرد فیلیپینی را با توجه به شرایط روز منطقه و کشور منعکس کرده و نوشته يك پيشگوي فيليپيني كه بانام مستعار دوك پونتالانگيت که ادعاي پيشگويي حوادث مهم در جهان را دارد پيشگويي كرده است كه جنگي تا 10 روز ديگردر خاورمیانه روي خواهد داد كه به عنوان مقدمه يك جنگ جهاني گسترده، تمامي جهان غرب را در برابر اتحاد جهان اسلام و كمونيست درگير خود خواهد ساخت.

این روزنامه در ادامه نوشته که وي مدعي است كه پس از اين جنگ جهاني كه روسيه چين و جهان اسلام در يك سو و غرب ـ آمريكاي شمالي و اروپا ـ در سوي ديگر خواهند بود، غرب به لحاظ اقتصادي و نظامي تضعيف خواهد شد و 13 روز پس از شعله ور شدن و گسترده شدن جنگ در خاورميانه يك بمب هسته اي مهيب در يكي از شهرهاي بزرگ ايالات متحده آمريكا منفجر خواهد شد كه ويراني گسترده اي به بار خواهد آورد.

تذکر 116 نماینده به رییس جمهور

همشهری در گزارشی از اتفاقات روز گذشته مجلس از تدکر گسترده نمایندگان به رییس جمهور خبرداده و نوشته 116 نماينده مجلس شوراي اسلامي در تذكر كتبي به رئيس‌جمهوري از واردات بي‌رويه دام زنده، انواع كالا و محصولات كشاورزي انتقاد و تاكيد كردند كه اين مسئله موجب ضربه به توليد داخل شده است.

در گزارش این روزنامه آمده پیش از پایان جلسه علنی روز گذشته و قرائت تذكرات كتبي نمايندگان به مسئولان اجرايي كشور اعلام شد كه 116 نماينده در تذكر كتبي خود به رئيس‌جمهوري ضمن انتقاد از واردات بي‌رويه دام زنده مبتلا به تب برفكي، خواستار رسيدگي به واردات بي‌رويه شكر، برنج، ميوه‌هاي مختلف، گوشت مرغ، پنبه و شير خشك شدند.

به گزارش همشهری اين نمايندگان در تذكر خود تصريح كردند: اين واردات علاوه بر صدمات غيرقابل جبران به كشاورزان، دامداران و كارخانه‌هاي توليدي ذيربط، گاهي موجب انتقال بيماري‌ها به كشور شده است.

این دسته از نمایندگان امضا کننده تذکر به رییس دولت ضمن درخواست مبارزه جدی با قاچاق کالا همچنین اعلام کرده اند که: قاچاق بي‌سابقه كالا در سال 88 از جمله پوشاك، چاي، پنبه، كفش و زيتون موجب نابودي بخشي از توليدات داخلي و ورشكستگي برخي كارخانه‌هاي مرتبط و از بين بردن زمينه اشتغال در داخل شده است.