مرحله اول مانور نیروی دریایی سپاه پاسداران انجام شد

شناورهای سپاه پاسداران
Image caption نیروی دریایی سپاه هدف از رزمایش را آمادگی دفاعی اعلام کرده است

نخستین مرحله از مانور دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در منطقه خلیج فارس خاتمه یافته است.

منابع خبری ایران روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت (۲۲ آوریل) گزارش کردند که مرحله اول مانور نیروی دریایی سپاه پاسداران با نام "رزمایش پیامبر اعظم ۵" با شرکت ده ها فروند از شناورهای این نیرو در بندر عباس در جنوب ایران آغاز شده بود، با موفقیت انجام شده است.

این مانور سه روز به طول می انجامد و براساس گزارش های رسمی، در مرحله اول آن بیش از سیصد فروند قایق موشک انداز، راکت انداز و قایق تندور نفربر، حامل واحدهای کماندویی نیروی دریایی سپاه شرکت دارند.

هدف از این مانور، به نمایش گذاشتن امکانات نیروی دریایی سپاه پاسداران و عملیات شناسایی، محاصره، تصرف و انهدام ناو دشمن فرضی اعلام شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از سخنگوی سپاه پاسداران گفته است که در این مرحله، شناوری به نام "یا مهدی" با موفقیت آزمایش شد.

وی گفته است که "یا مهدی" یک قایق تندرو کنترل از راه دور است که برای پرتاب راکت از آن استفاده می شود و در داخل ایران ساخته شده است.

در مورد برنامه روزهای بعدی این مانور اطلاعات دیگری انتشار نیافته اما سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، گفته است که سلاح های جدیدی در طول این رزمایش آزمایش می شود.

با ادامه بحران ناشی از برنامه های هسته ای ایران، مقامات جمهوری اسلامی اظهار داشته اند که توانایی مقابله با حملات نظامی به تاسیسات حساس ایران را دارند و مانورهای نظامی را به طور مرتب به منظور نمایش و همچنین سنجش توانایی خود اجرا می کنند.

Image caption خلیج فارس محل حضور شناورهای نیروی دریایی کشورهای دیگز هم هست

برخی از مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده اند که در صورت حمله به ایران، احتمال مسدود کردن تنگه هرمز توسط نیروهای نظامی این کشور وجود دارد.

تنگه هرمز یک آبراه بین المللی و مسیر عبور بخش قابل توجهی از نفت صادراتی منطقه خلیج فارس است و به گفته کارشناسان نظامی، مسدود کردن آن با توسل به امکانات نظامی دشوار نخواهد بود هرچند چنین اقدامی بی تردید واکنش کشورهای دیگر، از جمله قدرت های بزرگ برای بازگشایی آن را در پی خواهد آورد.

آبهای خلیج فارس و دریای عمان همچنین محل رفت و آمد و استقرار واحدهای دریایی تعدادی از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده است که ایران خواستار خروج این "نیروهای فرا منطقه ای" است.

در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق، نیروی دریایی برخی کشورهای غربی برای مدتی حفاظت از نفتکش های حامل نفت صادراتی کشورهای ساحل جنوبی خلیج فارس را بر عهده داشتند.

مسدود شدن تنگه هرمز و درگیری نظامی در منطقه همچنین مانع صدور بخش اعظم نفت صادراتی ایران خواهد شد در حالیکه اقتصاد این کشور به شدت به دریافت عواید نفتی وابسته است.

علاوه بر مانورهای دریایی، ارتش و سپاه پاسداران ایران در گذشته به آزمایش های موشکی هم مبادرت کرده اند که باعث نگرانی قدرت های غربی شده است.

کشورهای غربی، که ایران را به تلاش برای تولید تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند، نگران آن هستند که در آینده، این موشک ها برای حمل کلاهک هسته ای به کار رود.

رهبران جمهوری اسلامی بر غیرنظامی بودن برنامه هسته ای خود تاکید داشته اند.

سپاه پاسداران، که پس از انقلاب و در زمان ضعف ارتش منظم ایران، به عنوان نیرویی برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایجاد شد در حال حاضر دارای هر سه شاخه نیروی زمینی، هوایی و دریایی با پرسنل کادر و وظیفه است و از آن به عنوان نیروی اصلی حامی حکومت یاد می شود.

علاوه بر سپاه پاسداران، ارتش منظم ایران، که در سال های قبل از انقلاب از جمله ارتش های قدرتمند منطقه بود، در جریان جنگ هشت ساله با عراق بازسازی شده و دارای هر سه شاخه زمینی، هوایی و دریایی است.

در مورد مقایسه امکانات و توانمندی های سپاه و ارتش، گرایش ها و نفوذ احتمالی آنها در تشکیلات و نهادهای سیاسی جمهوری اسلامی اطلاعات موثقی در دست نیست.

خبرگزاری ایرنا به نقل از سخنگوی سپاه پاسداران گفته است که استفاده از شناورهای تندرو می تواند امنیت سواحل ایران در خلیج فارس را محافظت کند.

مطالب مرتبط