۹۲ درصد از آسانسورهای ساختمان های دولتی در تهران 'ناایمن' است

تصویر در ورودی یک آسانسور
Image caption مراجعان به ساختمان های دولتی به علت بلند مرتبه بودن آنها معمولا از آسانسور استفاده می کنند

اداره کل استاندارد تهران با انجام بازرسی از ساختمان های دولتی اعلام کرد که ۹۲ درصد از آسانسورهای ساختمان های دولتی در تهران "فاقد ایمنی لازم" است.

مهدی پورهاشم، مدیرکل اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران روز پنجشنبه دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) به خبرگزاری ایسنا گفت: "بر اساس نتایج بازرسی از ۲۳۵ آسانسور که بخش عمده آن از ساختمان های دولتی بوده است، مشخص شد که تقریبا ۹۲ درصد از آنها غیر استاندارد و فاقد ایمنی لازم برای مصرف کننده بوده است."

آقای پورهاشم گفته است که استاندارهای ایمنی برای آسانسورها در ایران مطابق استاندارهای اروپایی تعیین شده است و مقررات اجرای آن اجباری است.

مدیرکل اداره استاندارد و تحقیقات ایمنی استان تهران از مسئولان خواسته است تا به نتایج این بازرسی و رفع نواقص ایمنی اقدام کنند تا از وقوع "حوادث ناگوار" احتمالی پیشگیری شود.

حوادث آسانسور در پایتخت

فتح الله تیموری، معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران چند روز پیش به خبرگزاری ایسنا گفته بود که حوادث ناشی از اختلال در کار آسانسورها در سال ۱۳۸۸ در کنار سوانح مربوط به آتش سوزی در فضای سبز، از بیشترین حوادثی بوده است که به این سازمان گزارش شده است.

همچنین پیش تر، علی محمد منصوری، رییس سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران اعلام کرده بود که واردات بی رویه آسانسور که عمدتا از چین به ایران صورت می گیرد، با نظارت کیفی و تست فنی صورت نمی گیرد و استفاده از آنها سلامت کاربران را به خطر می اندازد.