درگیری ناوگان دریایی ایران با دزدان دریایی در خلیج عدن

تصویری از یک ناوگروه نیروی دریایی ایران در آبهای اقیانوس

حمله دزدان دریایی به یک نفتکش ایرانی در خلیج عدن با دخالت کشتی های نیروی دریایی ایران ناکام ماند.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ایران روز پنجشنبه دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) اعلام کرد که در پی درخواست کمک یک نفتکش ایرانی، ناوگروه نیروی دریایی ارتش این کشور با پانزده کشتی دزدان دریایی درگیر و مانع از ربوده شدن این نفتکش شده است.

بنا بر این گزارش، سوپر تانکر ایرانی که حامل ۳۰۰ هزار تن نفت خام به مقصد بندری در عین مصر بوده است، پس از دریافت تهدید دزدان دریایی در منطقه خلیج عدن از نیروی دریایی ارتش ایران درخواست کمک کرده و این نیرو با اعزام ناوگروهی به منطقه و پس از درگیری با کشتی های دزدان دریایی، از نفتکش ایرانی حفاظت کرده است.

نفتکش ایرانی که ارزش محموله نفتی آن حدود ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است هم اکنون با حمایت نیروی دریایی ارتش ایران در حال ادامه مسیر به سوی مقصد خود در مصر است.

این هفتمین اعزام کشتی های نظامی نیروی دریایی ایران در دو سال اخیر است که طی آن ناوهای جنگی ارتش ایران در آبهای بین المللی و به منظور حفاظت از کشتی های تجاری این کشور با دزدان دریایی به منطقه اعزام شده اند.

اقدام ایران در اعزام کشتی نظامی به منظور شرکت در حفاظت بین الملللی از کشتیرانی در برابر دزدی دریایی بر اساس چهار قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد که از ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ تصویب شد.

از جمله در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸، شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه شماره ۱۸۳۸، که پیش نویس آن توسط فرانسه تهیه شده بود، از تمامی کشورهای مرتبط با کشتیرانی در "منطقه عملیاتی دزدان دریایی سومالی" خواست که به منظور حفاظت از کشتیرانی در این منطقه، از توان نظامی دریایی و هوایی خود استفاده کنند.

مطالب مرتبط