دیدار محمود احمدی نژاد با رابرت موگابه

احمدی نژاد و موگابه
Image caption مذاکرات محمود احمدی نژاد بارابرت موگابه، در پشت در ها بسته انجام شد

در جریان دیدار محمود احمدی نژاد و رابرت موگابه، روسای جمهوری ایران و زیمبابوه راه های گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور را بررسی کردند.

سایت خبری ریاست جمهوری ایران، روز پنج شنبه ۲ اردیبهشت (۲۲ آوریل) درباره این دیدار نوشت که روسای جمهور دو کشور با اظهار رضایت از سطح مناسبات سیاسی و همکاری هایی که در سطوح منطقه ای و بین المللی دارند، خواهان ارتقای روابط اقتصادی در سطح روابط سیاسی خود شدند.

محمود احمدی نژاد صبح روز پنج شنبه برای دیداری رسمی عازم زیمبابوه شد، و در فرودگاه این کشور مورد استقبال رابرت موگابه خود قرار گرفت.

آقای احمدی نژاد در ادامه سفرش، از یک کارخانه نساجی در شهر هراره، پایتخت زیمبابوه بازدید کرد. ۸۳ درصد سهام این کارخانه به صندوق بازنشستگی وزارت جهاد کشاورزی ایران تعلق دارد.

او همچنین از یک کارخانه مونتاژ و ساخت تراکتور که به وسیله سه شرکت ایرانی در هراره تاسیس شده است، بازدید کرد و کلید اولین تراکتور مونتاژ شده را به آقای موگابه هدیه کرد.

شرکت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تجاری بولاوایو، از دیگر دلایل سفر محمود احمدی نژاد به این کشور آفریقایی است.

هدف از برگزاری این نمایشگاه جلب کمک و سرمایه گذاری خارجی است و تعدادی از کشورهای جنوب آفریقایی و چند کشور آسیایی نیز در آن شرکت کرده اند.

بسیاری از کشورهای عمده غربی، که در گذشته در زیمبابوه سرمایه گذاری می کردند،در این نمایشگاه شرکت ندارند، هر چند مقامات زیمبابوه گفته اند که انتظار حضور شرکت هایی از کشور آلمان را دارند.

در سال های اخیر، و همزمان با تشدید انزوای بین المللی زیمبابوه، روابط دولت این کشور با جمهوری اسلامی رو به گرمی گذاشته و آقایان احمدی نژاد و موگابه به طور رسمی با هم دیدار کرده اند

دعوت از آقای احمدی نژاد برای شرکت در مراسم افتتاح نمایشگاه بولاوایو با انتفادهایی همراه بوده است.

گروه های مدافع حقوق بشر و تشکل های روزنامه نگاران زیمبابوه، دعوت از محمود احمدی نژاد را به دلیل آنچه که نقض حقوق بشر توسط دولت او دانسته اند، مورد انتقاد قرار داده اند.

زیمبابوه در جنوب آفریقا واقع است و تا زمان کسب شناسایی رسمی بین المللی در سال ۱۹۸۰، رودزیا نام داشت.

رابرت موگابه، که در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در مبارزه برای سرنگونی رژیم نژاد پرست رودزیا مشارکت داشت، پس از استقلال سمت نخست وزیری را برعهده گرفت و در سال ۱۹۸۷، با اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات ریاست جمهوری، به این سمت انتخاب شد و همچنان در این مقام باقی مانده است.

دولت این کشور به تقلب در انتخابات سال ۲۰۰۸ و سرکوب مخالفان و منتقدان متهم است که این امر واکنش ها و تحریم های جهانی را در پی داشته است.

زیمبابوه در حال حاضر با بالاترین نرخ تورم در جهان و بیکاری گسترده، با مشکلات اقتصادی زیادی رو به رو ست.

دولت وحدت ملی می کوشد با ارائه تصویری مناسب تر از زیمبابوه در عرصه بین المللی، کمک دهندگان و سرمایه گذاران خارجی و همچنین نهادهای بین المللی را به حمایت از اقتصاد این کشور ترغیب کند.

همچنین قرار است آقای احمدی نژاد اواخر این هفته برای یک دیدار دو روزه به کشور اوگاندا سفر کند.

اوگاندا از اعضای غیردایم شورای امنیت سازمان ملل است و انتظار می رود سفر محمود احمدی نژاد با موضوع طرح پیش نویس قطعنامه جدیدی علیه برنامه اتمی ایران در این شورا بی ارتباط نباشد.

مطالب مرتبط