ایران در هفته ای که گذشت؛ ۲ اردیبهشت ۸۹

آیت الله علی خامنه ای
Image caption رهبر ایران در پیامی به کنفرانس خلع سلاح اتمی تأکید کرد که ایران از این نوع سلاح استفاده نخواهد کرد

دوم اردیبهشت ۸۹ - برگزاری کنفرانس " خلع سلاح و عدم اشاعه" در تهران، کشمکش‌ در مورد سیاست‌های جمعیتی، و اعلام ممنوعیت فعالیت دو حزب عمده اصلاح طلب از مهم ترین رخدادهای ایران در طول هفته گذشته بودند.

کنفرانس " خلع سلاح و عدم اشاعه"

در روزهای شنبه و یکشنبه کنفرانس بین المللی " خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی" با حضور نمایندگان برخی از کشورها و سازمان ها و با شعار "انرژی هسته ای برای همه، سلاح هسته ای برای هیچ کس" در تهران برگزار شد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در پیام خود به این کنفرانس سلاح هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی را تهدیدی برای بشریت خواند و کاربرد این سلاح ها را حرام اعلام کرد. او علوم هسته ای را یکی از بزرگ ترین دستاوردهای بشری دانست، و آمریکا را به دروغگویی در باره مبارزه با گسترش سلاح هسته ای متهم کرد. در پیام او آمده بود که آمریکا تنها دولتی است که مرتکب "جرم اتمی" شده و ژاپن را مورد هجوم اتمی قرار داده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز در سخنرانی خود برای شرکت کنندگان این کنفرانس خواهان تشکیل گروهی برای خلع سلاح هسته ای و جلوگیری از اشاعه آن از سوی مجمع عمومی سازمان ملل شد.

او همچنین تعلیق عضویت کشورهای دارنده، استفاده کننده و تهیه کننده سلاح های هسته ای در آژانس انرژی اتمی و شورای حکام آن را در خواست کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین بار دیگر ساختار شورای امنیت سازمان ملل را مورد انتقاد قرار داد، و پیشنهاد کرد که حق وتو حذف شود یا کشورهای دیگری از آمریکای‌جنوبی، آفریقا، اروپا و آسیا نیز دارای حق وتو شوند.

برگزاری کنفرانس " خلع سلاح و عدم اشاعه " در تهران به ویژه از این جهت اهمیت داشت که فقط چند روز پیش از آن کنفرانس دیگری به نام "امنیت هسته ای" با حضور سران کشورهای استفاده کننده از انرژی هسته ای در آمریکا برگزار شد. بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا تلاش برای فشار بر ایران در ارتباط با برنامه اتمی این کشور از موضوع های "مهم" این نشست بود.

پیش از آن هم دولت آمریکا روز ۱۷ فروردین گزارشی را تحت عنوان بازنگری مواضع هسته ای این کشور به کنگره ارایه داد. بر اساس این گزارش، آمریکا علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند اما به پیمان ان پی تی پایبندند، از بمب اتمی استفاده نخواهد کرد اما محدودیت های هسته ای آمریکا شامل حال ایران و کره شمالی نمی شود.

مواضع جدید هسته ای آمریکا از سوی برخی از دولتمردان ایران تهدید اتمی تعبیر شد، و محمود احمدی نژاد در واکنش به این اقدام دولت آمریکا گفت: "اینکه آقای اوباما ملت هایی را که نمی خواهند زیر بار زور بروند به استفاده از سلاح های شیمیایی و اتمی تهدید کرده را به حساب نا پختگی و ناشی گری او می گذاریم."

کشمکش‌ در مورد سیاست‌های جمعیتی

Image caption رئیس جمهوری ایران در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که با سیاست کنترل جمعیت مخالف است

بحث در مورد سیاست‌های جمعیتی از آنجا آغاز شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران ۱۸ فروردین ماه در ارومیه از اختصاص یک میلیون تومان به هر کودکی که در سال ۸۹ متولد شود خبر داد و گفت بعد از آن هم هر سال ۱۰۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه می شود.

دو روز بعد مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس ایران این اقدام را بدون پشتوانه علمی و تصمیمی کارشناسی نشده دانست، و گفت: "در هیچ جای قانون بودجه و در هیچ یک از بندها و مصوبات آن کوچکترین اشاره ای به این طرح و مبلغ مورد نیاز آن نشده است."

بار دیگر آقای احمدی نژاد طرح اختصاص یک میلیون تومان به نوزادان متولد سال ۸۹ در ایران را مطرح کرد و گفت که یکی از هدف هایش از این طرح افزایش جمعیت است. او تصریح کرد: "بنده با اینکه دو بچه کافی است مخالفم."

در واکنش به سخنان آقای احمدی نژاد حسینعلی شهریاری، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران این تصمیم را "به دور از منطق" دانست، و گفت : "افزایش جمعیت و تشویق مردم به فرزند بیشتر باید حساب شده و با برنامه ریزی باشد."

همچنین مسعود پزشکیان، یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران گفت: "دولت مشکلات افراد بیکار جامعه را که درصد بالایی را تشکلیل می دهند حل کند، جمعیت صد میلیونی پیشکش."

غلامرضا مصباحی مقدم، از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت نیز گفت که معنای "طرح تأمین آتیه مهر" واریز کردن یک میلیون تومان به حساب هر نوزاد نیست و وعده رئیس جمهوری که در طول سال های آینده هزاران میلیارد تومان هزینه به بار می آورد، مبنای قانونی ندارد.

اما صادق محصولی، وزیر رفاه، سخنان محمود احمدی نژاد را درست دانست، و گفت که کشور قابلیت پاسخگویی به جمعیت بیشتر از دو فرزند در هر خانواده را دارد، و برای اختصاص یک میلیون تومان به نوزادان متولد سال رقم خوبی در بودجه امسال پیش بینی شده است.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد نیز گفت که در بودجه سال ۱۳۸۹ برای واریز کردن یک میلیون تومان به حساب نوزادان متولد این سال مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است و بقیه پول لازم هم "با مشارکت بخش های مالی" و همچنین از "منابع آزاد شده از قانون هدفمند کردن یارانه ها" تأمین می شود.

همزمان اعلام شد که "خروج ۲۰۰ هزار کارمند همراه با خانواده هایشان از تهران در دستور کار دولت قرار دارد." پیشتر هم محمود احمدی نژاد در سخنانی با اشاره به زلزله خیز بودن شهر تهران گفته بود: "اقلا پنج میلیون نفر باید از تهران بروند."

در واکنش به سیاست های تشویقی برای افزایش نوزادان از یک سو و کاهش جمعیت تهران از سویی دیگر، میرحسین موسوی، از رهبران اصلی مخالفان، گفت: " حکومت باید همیشه به فکر زلزله پایتخت باشد، نه آنکه خوابنما شود که زلزله ای بزرگ در راه است... در حالی که دولت مدیریت و قدرت جابه جایی حتی چند هزار نفر در تهران را ندارد نباید با لفظ آمرانه از خروج پنج میلیون نفر از مردم تهران صحبت کند... شما یک رشد معقول را برای رفاه و آموزش و بهداشت مردم داشته باشید و سپس تبلیغ افزایش نرخ جمعیت کشور را بکنید."

همچنین مهدی کروبی، یکی دیگر از رهبران مخالف دولت گفت:"مدیریت جهان و کشور کم بود که اینک قصد مدیریت در حوزه خصوصی خانواده ها را دارند... سیاست های دوگانه و متضاد که از یک سو تشویق به رفتن – از تهران - می کنند و از سوی دیگر خواهان افزایش جمعیت هستند، آیا جز راه اندازی یک جنگ روانی است؟"

اعلام ممنوعیت فعالیت دو حزب عمده

Image caption سازمان مجاهدین انقلاب و حزب مشارکت از عمده‌ترین احزاب جناح اصلاح‌طلب ایران هستند

در این هفته متن نامه ای منتشر شد که نشان می داد اعضای کمیسیون ماده ۱۰ احزاب پیش تر به توقیف پروانه فعالیت دو حزب اصلی اصلاح طلب ایران (جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) رأی داده اند، و تصمیم گرفته اند که انحلال این دو تشکل اصلاح طلب را از مراجع قضایی درخواست کنند.

در واکنش به انتشار این نامه علی شکوری راد، از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت گفت که توقیف پروانه از نظر حقوقی تعریف شده نیست و این موضوع به معنای توقف فعالیت های سیاسی حزب نخواهد بود.

محمد سلامتی، دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم ضمن اعلام دریافت نامه توقیف پروانه گفت که "پاسخ آن را خواهیم داد."

اما در روز سه شنبه محمود عباس زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در ایران گفت که این دو حزب حق هیچ گونه فعالیت حزبی ندارند، و کمیسیون، انحلال این دو حزب را از دستگاه قضایی درخواست کرده است.

این دو تشکل اصلاح طلب که در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کردند، در دادگاه های دسته جمعی پس از انتخابات به براندازی نرم متهم شدند و درخواست انحلال آنها اولین بار در کیفرخواست دادستان مطرح شد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در اوایل اسفند ماه گذشته گفته بود معترضان به نتیجه انتخابات صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست داده اند، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هم پیش از این با برگزاری کنگره سالانه جبهه مشارکت موافقت نکرده بود و وزارت کشور از برگزاری کنگره سالانه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی جلوگیری کرد.

در هفته ای که گذشت نه تنها ممنوعیت فعالیت این دو حزب عمده اعلام شد، بلکه محسن میردامادی، مصطفی تاج زاده و داود سلیمانی، دبیرکل و دو عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت نیز در دادگاه بدوی هر کدام به ۶ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و مطبوعات محکوم شدند.

بنا به گفته داریوش قنبری، نماینده مجلس ایران، فراکسیون اقلیت مجلس در مورد محدود شدن فعالیت احزاب و مطبوعات وابسته به اصلاح طلبان که در آستانه انتخابات شوراها صورت می گیرد، ابراز نگرانی و تاسف کرد.

روزنامه بهار، روزنامه ای نزدیک به اصلاح طلبان برای بار سوم توقیف و محمد نوری زاد، روزنامه نگار و سینماگر ایرانی، به سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. ناظران این رخدادها را با نزدیک بودن زمان انتخابات شوراها بی ارتباط نمی دانند.

درگذشتگان

Image caption شجاع الدین شفا درگذشت

در هفته گذشته پرونده حیات سه چهره سرشناس ایرانی در سه نقطه مختلف جهان برای همیشه بسته شد.

شجاع الدین شفا از قم، سیاستمدار، مترجم، نویسنده و پژوهشگر ایرانی شامگاه جمعه ۲۷ فروردین در سن ۹۲ سالگی در پاریس درگذشت.

او از بنیانگذاران حزبی به نام میهن پرستان، بود و مدتی به عنوان دبیرکل شورای فرهنگی سلطنتی فعالیت داشت.

دکتر شجاع‌الدین شفا برخی از متون معروف ادبی مانند کتاب سه جلدی "کمدی الهی" دانته را به فارسی برگرداند.

انقلاب، شجاع الدین شفا را به کوچ اجباری فرستاد. او سال های آخر عمرش را در فرانسه گذراند.

شجاع‌الدین شفا که از دیدگاه جمهوری اسلامی یک چهره معاند به شمار می آمد، پس از انقلاب به ویژه در عرصه فرهنگ و ادب با نظام اسلامی به مبارزه پرداخت و موازین اعتقادی جمهوری اسلامی، اسلام و سایر ادیان توحیدی را نقد کرد.

هژبر یزدانی از سنگسر سمنان، یکی از بزرگترین سرمایه داران و سرمایه گذاران سال های پیش از انقلاب ایران، روز ۲۸ فروردین در سن ۷۶ سالگی در کاستاریکا در گذشت.

او یک چهره موفق اقتصادی بود که در دامداری، کشاورزی، بخش های مختلف صنعت، تولید، تجارت و بانکداری و در بسیاری از نقاط ایران فعالیت و سرمایه گذاری داشت.

او اندکی پیش از پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران را ترک کرد و سال های پایانی عمرش را در کاستاریکا گذراند.

از دیدگاه جمهوری اسلامی او به ارتباط نزدیک با دربار پهلوی و بهائیان متهم بود. بنا بر این، دادگاه انقلاب ایران اموال او را مصادره کرد.

حمیده خیرآبادی مشهور به نادره، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون دوشنبه ۳۰ فروردین، در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت. خانم خیرآبادی اهل رشت بود.

او که پیش از انقلاب هم هنرپیشه ای فعال و سرشناس بود، وطنش را ترک نکرد و هماهنگ با شرایط اجتماعی بعد از انقلاب در فیلم ها و سریال های بسیاری ظاهر شد.

او در طول فعالیت حرفه ای خود، قبل و بعد از انقلاب ایران، با بسیاری از کارگردانان سرشناس همکاری کرد. در بیشتر فیلم ها و سریال ها نقش مادر داشت، اگر چه در فیلم "مادر" عروس خانواده بود.