به روز شده:  16:00 گرينويچ - جمعه 23 آوريل 2010 - 03 اردیبهشت 1389

حمایت موگابه از برنامه هسته ای ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه در جریان دیدار محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از زیمبابوه، از برنامه های هسته ای ایران حمایت کرد.

رئیس جمهور زیمبابوه در دیدار با آقای احمدی نژاد گفت: "ایران و زیمبابوه هر دو به طور غیر منصفانه ای از سوی کشورهای غربی تنبیه شده اند."

سازمان ملل برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط ایران، این کشور را در زمینه های دیپلماتیک و تجاری تحریم کرده است.

آقای احمدی نژاد در جریان سفر خود به زیمبابوه یک نمایشگاه تجاری را در دومین شهر مهم این کشور یعنی بولاوایو افتتاح کرد.

به گزارش فرانس پرس، آقای احمدی نژاد در این دیدار از دولت های غربی انتقاد کرد و گفت: " آنها می خواهند بازار ایران و زیمبابوه را تصرف کرده و اقتصاد این کشورها را ویران کنند."

دیدار آقای احمدی نژاد از زیمبابوه موجب شد که اختلافات میان دولت ائتلافی زیمبابوه مجال بروز پیدا کند.

مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمبابوه از جنبش تغییر دموکراتیک، این دیدار را محکوم کرد و روز پنج شنبه هیچ نماینده ای را برای استقبال از آقای احمدی نژاد به فرودگاه هراره نفرستاد.

پیش تر هم این جنبش که با رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه در قدرت سهیم است، سفر رئیس جمهوری ایران را یک "افتضاح سیاسی بزرگ" دانسته بود.

آقای چانگیرای گفت: "دعوت از محمود احمدی نژاد برای افتتاح یک نمایشگاه تجاری مانند دعوت از پشه برای درمان مالاریاست."

در ضیافت شامی که برای رئیس جمهور ایران در هراره ترتیب داده شده بود، آقای احمدی نژاد گفت: "تنها گناهی که ما مرتکب شده ایم این است که امتیازات انحصاری کشورهای غربی را در کشورهایمان لغو کرده ایم."

آقای احمدی نژاد همچنین گفت: "کشورهای قدرتمند از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحت فشار گذاشتن کشورهای کوچکتر مانند ایران و زیمبابوه استفاده می کنند."

به گزارش خبرگزاری رویتر، زیمبابوه در بخش شمالی خود دارای منابع اورانیوم است، اما تا کنون هیچ قراردادی برای اکتشاف این منابع بسته نشده و از میزان آن هم اطلاع دقیقی در دست نیست.

سیمبریش مامبنگگوی، وزیر امور خارجه زیمبابوه، از متحدان آقای موگابه، گفت که دیدار محمود احمدی نژاد از این کشور به خاطر امضای چندین توافقنامه همکاری و تجاری، به نفع زیمبابوه است.

حزب جنبش تغییر دموکراتیک می گوید نگران آن است که سفر رئیس جمهوری ایران به این کشور بر تلاش های زیمبابوه برای گسترش روابط با جهان غرب تاثیر منفی بگذارد.

ایران و زیمبابوه همزمان با سفر آقای احمدی نژاد، یازده سند همکاری امضا کردند.

آقای احمدی نژاد علاوه بر این از یک کارخانه نساجی در شهر هراره، پایتخت زیمبابوه بازدید کرد.

هشتاد و سه درصد سهام این کارخانه به صندوق بازنشستگی وزارت جهاد کشاورزی ایران تعلق دارد.

او همچنین از یک کارخانه مونتاژ و ساخت تراکتور که به وسیله سه شرکت ایرانی در هراره تاسیس شده است بازدید کرد و کلید اولین تراکتور مونتاژ شده را به آقای موگابه هدیه داد.

قرار است رئیس جمهوری ایران امروز جمعه ۲۳ آوریل از زیمبابوه به اوگاندا برود.

در کشور اوگاندا که صاحب یک کرسی در شورای امنیت سازمان ملل است، به تازگی نفت کشف شده است.

این کشور از اعضای غیردائمی شورای امنیت است و آقای احمدی نژاد سعی دارد در این سفر حمایت این کشور را جلب کند تا به پیشنهاد احتمالی آمریکا برای تشدید تحریم های ایران رای ندهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.