نگرانی از سلامتی و اعتصاب غذای سه آمریکایی بازداشت شده در ایران

تصویر سه آمریکایی بازداشت شده در ایران
Image caption مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه نفر مطرح کرده اند

مادران سه آمریکایی بازداشت شده در ایران به نقل از یک دیپلمات سوئیسی که با آنها در زندان اوین دیدار کرده است، می گویند که وضعیت سلامتی فرزندانشان نگران کننده است و دو نفر از آنها دست به اعتصاب غذا زده اند.

بنا بر ادعای مادران این سه آمریکایی، فرزندان آنها پس از گذشت ۹ ماه از زمان بازداشت (مرداد ۱۳۸۸) از نظر سلامت جسمی در خطر هستند و باید تحت مراقبت های ویژه پزشکی قرار گیرند.

مادر سارا شورد روز جمعه ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) به آسوشیتد پرس گفت که دختر او از ناراحتی های مربوط به زنان رنج می برد و همزمان مادر شین باور گفته است که پسر او دچار زخم معده شده است.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد که ۹ ماه پیش و در تاریخ ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ماموران ایرانی دستگیر شدند، روز پنجشنبه (دوم اردیبهشت) با یک دیپلمات سوئیسی در زندان اوین دیدار کرده اند.

این نخستین دیدار این سه آمریکایی از مهر ماه سال گذشته است که با یک دیپلمات سفارت سوئیس در تهران صورت می گیرد.

دیپلمات سوئیسی به مادران این افراد گفته است که در دیدار خود با آنها متوجه شده است که دو نفر از این سه آمریکایی در حال تصمیم گیری برای دست زدن به اعتصاب غذا هستند.

سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

در همین رابطه، مسعود شافعی، وکیل مدافع سه آمریکایی بازداشت شده به بی بی سی فارسی گفت که با گذشت سه ماه از برعهده گرفتن وکالت آنها، هنوز به او اجازه دیدار با موکلانش داده نشده است.

مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه آمریکایی مطرح کرده اند، اما آمریکا این اتهام را رد می کند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، پیش از این گفته بود که حکم دادگاه یکی از این سه نفر به زودی صادر خواهد شد.

خانواده های این سه جوان تاکید کرده اند که فرزندانشان برای تفریح و راهپیمایی به کردستان عراق سفر کرده بودند و بطور اشتباهی وارد خاک ایران شدند.

مطالب مرتبط