مبادله پلنگ ایرانی با ببر روسی انجام شد

تصویری از ببر روسی معاوضه شده با یوزپلنگ ایرانی
Image caption ببر سیبری، ببر مازندران، و ببر بنگال به ترتیب عظیم الجثه ترین گربه سانان روی کره زمین هستند

در پی توافق سازمان های محیط زیست روسیه و ایران، دو قلاده پلنگ ایرانی با دو قلاده ببر روسی که گمان می رود از بازماندگان نسل ببر مازنداران باشند، معاوضه شدند.

محمد جواد محمدی زاده، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، روز جمعه سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل) در مراسم تحویل گرفتن این دو ببر گفت: "بر اساس توافقنامه‌‌ای که در تاریخ اول اسفند سال ۸۸ با وزیر محیط زیست روسیه امضاء شد و با حمایت‌های نخست‌وزیر این کشور، مقرر شد که در قبال تحویل ۲ قلاده پلنگ ایرانی به روسیه این ۲ قلاده ببر مازندرانی به کشور ما منتقل شوند و در زیستگاه میانکاله مازندران روند احیاء نسل آنها شروع شود."

آقای محمدی زاده گفته است که زیستگاه میانکاله در شمال ایران از شرایط مناسب زیستی و تغذیه برای احیای نسل ببر ایرانی برخوردار است و سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در نظر دارد تا در حالت نیمه اسارت به احیای نسل این دو ببر پرداخته و پس از رسیدن جمعیت آنها به ۵۰ تا ۶۰ قلاده، این ببرها را به طور کامل رها کند.

ببر مازندران آخرین بار در سال ۱۳۳۸ برابر با ۱۹۵۹ میلادی و توسط یک شکارچی در گنبد کاووس دیده شد. در آن هنگام و به زبان محلی ببرها را "شیر سرخ" می نامیدند.

به گفته رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، ببرهای معاوضه شده نر و ماده هستند و ببر ماده هم اکنون آبستن است.

Image caption رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در مراسم تحویل گرفتن ببرهای روسی از پروژه احیای نسل شیر ایرانی خبر داده است

این توافق پس از سفر یوری تروتنف، وزیر منابع طبیعی روسیه به ایران و گفتگو با محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در اسفند ماه سال گذشته به دست آمده بود.

احیای نسل شیر ایرانی

آقای محمدی زاده درباره پروژه احیای شیر ایرانی هم گفت: "آخرین بار حدود ۱۰۰ سال قبل نژاد شیر ایرانی در بیشه‌های اطراف رودخانه های کرخه و دز دیده شده است و پس از آن شیر ایرانی از ایران مهاجرت کرده و به هند رفته است. پس از این مقطع زمانی، اروپایی‌ها نژاد شیر ایرانی را تحویل گرفته‌اند و در شرایط ژنتیکی مناسبی در اروپا نگهداری کرده‌اند که بسیار به نژاد شیر ایرانی نزدیک است."

به تازگی و در پی درخواست هند مبنی بر مبادله شیر این کشور با یوزپلنگ ایران، اورس برایتن موزر، رئیس گروه ویژه گربه سانان اتحادیه جهانی حافظت از طبیعت با اشاره به جمعیت محدود یوزپلنگ ایرانی، خروج این گونه از این کشور را خطرناک دانسته بود.

شیر ایرانی آخرین بار در سال ۱۳۲۴ در اطراف رودخانه دز و کرخه دیده شد. درحالی که در جنگل "گیر" هندوستان، حدود ۴۰۰ قلاده از این گونه وجود دارد. از طرف دیگر یوز آسیایی که در هندوستان به وفور وجود داشت در حال حاضر فقط در ایران وجود دارد.

مبادله گونه های در معرض انقراض و ایجاد محیط زیست مناسب برای آنها یکی از مهم ترین مباحث محافل جانورشناسان در دنیاست.