بازداشت افراد جدید در ارتباط با 'اهانت' به پدر محمد خاتمی

تصویر آیت الله روح الله خاتمی، میرحسین موسوی، آیت الله منتظری، آیت الله مشکینی و برخی چهره های سرشناس سیاسی دیگر ایران
Image caption از راست به چپ: میر حسین موسوی، جلال الدین طاهری اصفهانی، روح الله خاتمی، حسینعلی منتظری، علی مشکینی

فرماندار اردکان می گوید که در ارتباط با رنگ پاشی به آرامگاه و مجتمع فرهنگی- هنری آیت الله روح الله خاتمی، پدر محمد خاتمی، افراد جدیدی بازداشت شده اند.

احمد کمالی، فرماندار اردکان، در استان یزد، روز جمعه سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل) ضمن تأیید خبر رنگ پاشی به تابلو مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خاتمی در این شهر گفت که دو نفر در این ارتباط دستگیر شده اند.

پیش تر و در اواسط فروردین ماه گذشته هم افراد ناشناس به آرامگاه آیت الله خاتمی که پس از انقلاب با حکم آیت الله خمینی امام جمعه یزد و نماینده او در استان یزد بود، رنگ پاشیده بودند.

اگرچه فرماندار اردکان در گفتگوی امروز خود با خبرگزاری ایلنا عنوان کرده که اتفافاتی از این دست از حدود ۶-۵ ماه پیش آغاز شده و به گفته آقای کمالی "به زودی توطئه آنها برملا و رسوا" خواهد شد.

آقای کمالی در مورد جزئیات موارد پیشین و دستگیری های احتمالی دراین رابطه توضیحی نداده اما در مورد وضعیت بازداشت شدگان مرتبط با اهانت به مقبره آیت الله خاتمی (که در ۱۶ فروردین گذشته روی داده بود) گفت که در مرحله نخست تحقیقات از یک نفر انجام شد و سپس هشت نفر بازداشت و در مرحله سوم یک نفر دیگر هم بازداشت شد که بی گناهی چهار نفر از بازداشت شدگان هم اکنون محرز شده و آنها آزاد شده اند اما پرونده سایر متهمان در اختیار دستگاه قضایی و در حال رسیدگی است.

محمد خاتمی، پسر آیت الله خاتمی، از چهره های سرشناس اصلاح طلب و مخالف دولت است که در حد فاصل سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ دو دوره رئیس جمهور ایران بود.

فرزند دیگر او، محمد رضا خاتمی، در سالهای گذشته نایب مجلس ششم و دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی بود.