تشکیل 'شورای اسلامی شدن دانشگاه ها' در ایران

اسلامی کردن دانشگاه ها
Image caption شورای عالی انقلاب فرهنگی "اسلامی کردن دانشگاه ها" را در دستور کار قرار داده است

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها گفت که این نهاد، "اسلامی کردن دانشگاه ها" را از طریق "شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها" پیگیری می‌کند.

داوود رنجبران امروز ۳ اردیبهشت (۲۳ آوریل) در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا توضیح داد که شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی وابسته است و افزود: "بحث اسلامی شدن دانشگاه ها به لحاظ زیربنایی و تنظیم مقررات و قوانین در دبیرخانه شورا در حال پیگیری است."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سال های اخیر همواره بر اهمیت اسلامی کردن دانشگاه ها تاکید داشته است.

او در صریح ترین اظهارات خود در این زمینه، در آستانه سال تحصیلی جاری شیوه تدریس علوم انسانی در دانشگاه های ایران را معارض با مبانی قرآنی و دینی توصیف کرد.

در پی این اظهارات رهبر ایران، بحث اسلامی کردن دانشگاه ها به طور ویژه در دستور کار وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و محمود احمدی نژاد مصوبه شورا را در این زمینه، برای اجرا به دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ابلاغ کرد.

این مصوبه، خبر از تشکیل شورایی تخصصی می داد که قرار بود زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به زمینه سازی تحول و ارتقای علوم انسانی بپردازد.

منطبق کردن آموزش علوم انسانی بر مبانی نظری جمهوری اسلامی و دیدگاه های ارکان و نهادهای این نظام، از جمله اهداف تصویب آئین نامه این شورای تخصصی ذکر شده بود.

در همین ارتباط، داوود رنجبران، معاون فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری نیز در مصاحبه امروز، در مورد شیوه های اسلامی کردن دانشگاه ها از "بررسی و تنظیم سرفصل‌ها و دروس متناسب با نیاز دانشجویان" سخن گفته است.

آقای رنجبران همچنین در مورد زنانه – مردانه کردن دانشگاه ها تاکید کرده است که تجربه دانشگاه‌های تک جنسیتی در ایران "غیر موفق نبوده" و اگر امکان استفاده از این دانشگاه ها "برای دانشجویان علاقه مند فراهم شود بسیار مناسب است".

مطالب مرتبط