واشنگتن خواهان اعطای ویزا به خانواده های گردشگران بازداشتی شد

تصویر سه آمریکایی بازداشت شده در ایران
Image caption مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه نفر مطرح کرده اند

پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه خواستار آزادی فوری سه گردشگر بازداشت شده در ایران و اعطای ویزا به خانواده های آنها شد.

مادران سه آمریکایی بازداشت شده در ایران به نقل از یک دیپلمات سوئیسی که با آنها در زندان اوین دیدار کرده است، می گویند وضعیت سلامت فرزندانشان نگران کننده است و دو نفر از آنها دست به اعتصاب غذا زده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از خبر ملاقات دیپلمات سوئیسی با این سه گردشگر استقبال کرد اما افزود این افراد که "بدون هیچ اتهام رسمی و یا دسترسی به وکیل حدود نه ماه است در زندان هستند" باید فورا آزاد شوند.

کراولی گفت باید به خانواده های این سه آمریکایی که نگران وضعیت جسمی و روحی آنها هستند ویزای سفر به ایران اعطا شود.

بنا بر اظهارات مادران این سه آمریکایی، فرزندان آنها از نظر سلامت جسمی در خطر هستند و باید تحت مراقبت های ویژه پزشکی قرار گیرند.

مادر سارا شورد روز جمعه ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) به آسوشیتد پرس گفت که دختر او از ناراحتی های مربوط به زنان رنج می برد و همزمان مادر شین باور گفته است که پسر او دچار زخم معده شده است.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد که ۹ ماه پیش و در تاریخ ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ماموران ایرانی دستگیر شدند، روز پنجشنبه (دوم اردیبهشت) با یک دیپلمات سوئیسی در زندان اوین دیدار کرده اند.

این نخستین دیدار این سه آمریکایی از مهر ماه سال گذشته است که با یک دیپلمات سفارت سوئیس در تهران صورت می گیرد.

دیپلمات سوئیسی به مادران این افراد گفته است که در دیدار خود با آنها متوجه شده است که دو نفر از این سه آمریکایی در حال تصمیم گیری برای دست زدن به اعتصاب غذا هستند.

سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

در همین رابطه، مسعود شافعی، وکیل مدافع سه آمریکایی بازداشت شده به بی بی سی فارسی گفت که با گذشت سه ماه از برعهده گرفتن وکالت آنها، هنوز به او اجازه دیدار با موکلانش داده نشده است.

مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه آمریکایی مطرح کرده اند، اما آمریکا این اتهام را رد می کند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، پیش از این گفته بود که حکم دادگاه یکی از این سه نفر به زودی صادر خواهد شد.

خانواده های این سه جوان تاکید کرده اند که فرزندانشان برای تفریح و راهپیمایی به کردستان عراق سفر کرده بودند و بطور اشتباهی وارد خاک ایران شدند.

مطالب مرتبط