مذاکرات هسته ای رییس جمهوری ایران در اوگاندا

ساختمان پارلمان اوگاندا
Image caption اوگاندا از اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در ادامه سفر آفریقایی خود به کشور اوگاندا رفته است.

اوگاندا در حال حاضر از اعضای شورای امنیت سازمان ملل است و برنامه هسته ای ایران، محور اصلی مذاکرات محمود احمدی نژاد با یووری موسوونی، همتای اوگاندایی اوست.

آقای احمدی نژاد سعی دارد در این سفر حمایت این کشور را از ایران جلب کند تا به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تشدید تحریم های کشورش رای ندهد.

آمریکا در ماه های گذشته به خاطر عدم موافقت ایران با خواسته شورای امنیت برای توقف غنی سازی اورانیوم، تلاش خود را برای تشدید تحریم های این کشور افزایش داده است.

در حالی که باراک اوباما خواستار تصویب قطعنامه چهارم تحریم های ایران در هفته های آینده است، ایران در تلاش است با تماس با تک تک اعضای شورای امنیت از آنان بخواهد با ایالات متحده و اعضای غربی گروه 1+5 در این رابطه همراهی نکنند.

برزیل و ترکیه که از اعضای غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، با افزایش تحریم های ایران مخالف هستند.

در جریان دیدار آقای احمدی نژاد از اوگاندا، دو کشور ممکن است در مورد بازسازی یک پالایشگاه نفت که ایران پیش از این قول آن را به اوگاندا داده بود، نیز مذاکره کنند.

سفر به زیمبابوه

محمود احمدی نژاد قبل از اوگاندا به زیمبابوه سفر کرده بود.

رییس جمهوری ایران روز جمعه در دومین روز از دیدار خود از زیمبابوه، کشورهای غربی را به تلاش برای نابودکردن اقتصاد ایران و زیمبابوه متهم کرد.

وی در مراسم افتتاح یک نمایشگاه تجاری گفت هر دو کشور تجربه تلخی از مداخله این قدرت ها دارند.

در جریان دیدار آقای احمدی نژاد از زیمبابوه، رابرت موگابه از برنامه هسته ای ایران حمایت کرد.

رئیس جمهوری زیمباوه در دیدار با آقای احمدی نژاد گفت: "ایران و زیمباوه هر دو به طور غیر منصفانه ای از سوی کشورهای غربی تنبیه شده اند."

دیدار آقای احمدی نژاد از زیمباوه موجب شد که اختلافات میان دولت ائتلافی زیمبابوه مجال بروز پیدا کند.

مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمباوه از جنبش تغییر دموکراتیک، این دیدار را محکوم کرد و روز پنج شنبه هیچ نماینده ای را برای استقبال از آقای احمدی نژاد به فرودگاه هراره نفرستاد.

پیشتر هم این جنبش که با رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه در قدرت سهیم است، سفر رئیس جمهوری ایران را یک "افتضاح سیاسی بزرگ" دانسته بود.

در جریان سفر آقای احمدی نژاد به زیمبابوه، یازده سند همکاری میان دو کشور امضا شد.

مطالب مرتبط