اعتراض به آزمون دستیاری پزشکی ایران

Image caption ادعای تقلب در برگزاری آزمون دستیاری |زشکی در حالی برگزار شده که هشت هزار پژشک بیکار به آن چشم دوخته اند

گروهی از پزشکان معترض به چگونگی برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در تهران صبح روز شنبه چهارم اردیبهشت ماه در برابر مجلس تجمع کردند و اعتراض خود مبنی بر بروز تقلب در آزمون برگزار شده توسط وزارت بهداشت را ابراز کردند.

یکی از حاضران در این تجمع اعتراضی به رادیو بی بی سی فارسی گفت ، پزشکان معترض پس از دادن نامه اعتراضی خود به علی لاریجانی رییس مجلس ایران به تجمع خود پایان دادند.

آزمون دستیاری پزشکی برای گزینش پزشکانی برگزار می شود که می خواهند دوره تخصصی را در یکی از بیمارستان های ایران دنبال کنند. این آزمون با توجه به وجود حدود ۸ هزار پزشک بیکار در ایران بر اساس آمار سازمان نظام پزشکی، برای پزشکان عمومی و کارورزان پزشکی اهمیت زیادی دارد.

بیش از ۱۶ هزار که بیشتر پزشک عمومی هستند در آزمون برگزار شده شرکت کرده اند.

دو آزمون در یک سال

آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۸ در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد که پس از پذیرفتن وقوع تقلب توسط وزارت بهداشت این آزمون باطل اعلام شد.

این آزمون برای بار دوم در ۱۳ اسفند سال گذشته برگزار شد که اکنون معترضان می گویند بار دیگر در برگزاری آن تقلب شده است.

در پاسخ به اعتراضات پزشکان ، محمد علی محققی رییس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات آزمون های وزارت بهداشت با تایید صحت برگزاری آزمون به خبرگزاری مهر گفته است که" هر زمان بعد از اعلام نتایج اگر تخلف فردی به اثبات برسد از دامه تحصیل او جلوگیری خواهد شد."

این در حالی است که یکی از پزشکان معترض که خواست نامش برده نشود به بی بی سی گفت که وزارت بهداشت با وجود پذیرش تقلب و تخلف و ابطال کردن آزمون بهمن ماه از اعلام دلایل و چگونگی تقلب خودداری کرده و همان واحدی که آزمون قبلی را برگزار کرده آزمون اسفند را هم برگزار کرده است.

پیش از این مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت گفته بود که شناسایی شبکه دست اندرکار تقلب به پایان رسیده و پرونده آزمون دستیاری باطل شده در قوه قضاییه در حال جمع بندی است. دلایل معترضان پزشکان معترض در نامه سرگشاده ای که منتشر کرده اند نوشته اند که در حالی که هر سال اعلام کلید نهایی آزمون ۱۲ روز به طول می انجامید در این دوره دادن کارنامه اولیه شرکت کنندگان ۴۷ روز به طول انجامیده است.

همچنین پزشکان معترض گفته اند که کسانی که نمرات بسیار بالایی داشته اند با وجود سطح نمرات بالا رتبه پایینی داشته اند که این به معنای افزایش غیر طبیعی سطح نمرات تا حد ۴ تا ۵ برابر دوره های پیشین است.

وزارت بهداشت با صدور اطلاعیه ای در مورد سی و هفتمین دوره آزمون دستیاری گفته است که کاهش غیر طبیعی رتبه ها به دلیل دقت در طراحی سوالات است که باعث شده است از طرح کردن پرسش های بحث برانگیز خودداری شود. علی عباس پور تهرانی فرد رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته است که این کمیسیون از وزارت بهداشت خواسته است تا در باره ابهامات آزمون دستیاری پاسخ دهد.

آقای عباس پور گفته است که وزارت بهداشت باید توضیح دهد که دلیل این که در سه آزمون گذشته داوطلبان با نمره ۴۰۰ رتبه های زیر دویست داشته اند اما امسال رتبه ها زیر ۱۲۰۰ رفته چیست.

وزارت بهداشت همچنین گفته است حضور داوطلبان مشمول استعداد های درخشان و نخبگان باعث پایین رفتن رتبه های کسانی شده که نمره بالا به نسبت هر سال داشته اند. معترضان این ادعا را رد می کنند و می گویند حضور نخبگان در سال های پیش هم وجود داشته است.

معترضان می گویند افزایش سهمیه هایی مانند سهمیه پزشکانی که به عنوان مدیر در وزارت بهداشت و سایر بخش های دولتی کار می کنند از دلایل بروز تقلب در برگزاری آزمون بوده است.

مواردی از اعتراض به تقلب در آزمون دستیاری در آزمون سال های پیش هم مطرح شده بود اما شدت اعتراضات در این دوره آزمون به اختلاف نظر میان وزارت بهداشت و سازمان سنجش در این مورد دامن زده است.

مطالب مرتبط