پلیس ایران سازمان های غیردولتی را ساماندهی می‌کند

پلیس ایران
Image caption پلیس ایران در کنار کنترل سازمان های غیر دولتی، درصدد راه اندازی مجدد "گشت های ارشاد" است

جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت که پلیس قصد دارد سازمان های غیر دولتی (NGO) را "به صورت متمرکز" ساماندهی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرتیپ محمدرضا علیپور امروز ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) گفت: "دغدغه پلیس این است که نظارت کافی و درستی بر روی سازمان های مردم- نهاد وجود ندارد و در برخی از آنها بی بند و باری اداری داریم... هیچ نظارتی بر صدور مجوز برای این مراکز وجود ندارد."

علیرضا علیپور، رئیس پلیس سابق امنیت عمومی پایتخت، سخنان فوق را در مراسم معارفه خود به عنوان جانشین جدید فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ بیان کرد.

بسیاری از فعالان سازمان های غیر دولتی ایران می گویند که از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد با فشارهای زیادی از سوی پلیس مواجه بوده اند.

راه اندازی مجدد گشت های ارشاد

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث ماهواره‌ها و فضای سایبری گفت: "پلیس در فضای سایبری احساس می کند که باید تمرکز بیشتری ایجاد شود و اینکه لزوماً چند مطلب را فیلتر کنیم کافی نبوده و نظارت بر این فضا نیازمند اقدامات بیشتری است."

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان، احمدرضا رادان جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی نیز، در حاشیه مراسم معارفه جانشین فرماندهی تهران بزرگ وعده داد که "در آینده‌ای نزدیک" طرح‌هایی برای "افزایش احساس امنیت" در تهران و کشور اجرا خواهد شد.

سرتیپ رادان با اشاره به "اجرای طرح امنیت اجتماعی" و "راه‌اندازی مجدد گشت‌های ارشاد" اظهار داشت که جزئیات طرح‌های جدید نیروی انتظامی در این زمینه ها به زودی ابلاغ و اجرا خواهد شد.

احمدرضا رادان در مورد چگونگی "اجرای فرامین مقام معظم رهبری در بحث امنیت اجتماعی" گفت: "ما سرباز ولایت هستیم و اوامر ولایت فقیه را به طور کامل انجام می‌دهیم، هر طرحی که متوجه پلیس شود به اجرا درخواهد آمد. "

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه گذشته در دیدار با نمایندگان روحانی مجلس، ضمن دفاع از اجرای طرح "عفاف و حجاب" تاکید کرده بود که "در اسلام هم امر به معروف وجود دارد و هم مجازات".

همزمان، مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران با اعلام خبر تصویب طرح "عفاف و حجاب" در جلسه شورای اجتماعی وزارت کشور، گفته بود که اجرای این طرح از اولویت های کاری این وزارتخانه در سال جاری خواهد بود.

مطالب مرتبط