متکی: پیشنهاد مبادله سوخت ایران روی میز است

متکی و آمانو
Image caption منوچهر متکی گفت که پیشنهاد ایران در مورد مبادله سوخت هسته ای همچنان بر روی میز است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین دیدار و مذاکره کرده است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از سفر به اتریش در تلویزیون دولتی ایران هدف از این سفر را گفتگو با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مبادله سوخت هسته ای برای راکتور اتمی تهران عنوان کرده بود.

واحد مرکزی خبر وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش داده است که منوچهر متکی در دیدار با یوکیو آمانو گفته است که پیشنهاد ایران برای مبادله سوخت همچنان روی میز است و می تواند در "اعتماد سازی متقابل برای همه طرف ها" موثر باشد.

وزیر امور خارجه ایران در خصوص گفتگو با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: "با توجه به شرایطی که وجود دارد، آژانس و شخص مدیرکل می‌تواند نقش‌آفرینی سازنده‌تری در این مرحله انجام دهد، زیرا معتقدیم مبادله سوخت اقدامی است که می‌تواند اعتماد چندجانبه را برای همه‌ طرف‌ها ایجاد کند و به نفع همه است".

همچنین آقای متکی با همتای اتریشی خود در مورد "مسایل دوجانبه و امور بین المللی" گفتگو می کند.

در حال حاضر اتریش یکی از ۱۵ عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

تلاش برای جلب حمایت اعضای غیر دائم شورای امنیت

آقای متکی در جمع خبرنگاران در اتریش در مورد انگیزه اش از دیدار با وزیر امور خارجه این کشور گفت: "در چند ماه گذشته با کشورهایی که در شورای امنیت هستند درباره پیگیری پیشنهاد گروه وین درباره تبادل سوخت هسته ای دیدارهایی داشتیم و آنها را در جریان آخرین تحولات قرار دادیم. از این رو بحث هسته ای در قالب جدید یعنی پیشنهاد وین نیز بخشی از گفتگوهای ما را در این سفر تشکیل می دهد".

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژِی اتمی ایران هم روز جمعه اعلام کرده بود که قرار است منوچهر متکی با تمام ۱۵ عضو غیر دائم این شورا در مورد بن بست مذاکرات اتمی ایران دیدار و گفتگو داشته باشد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران هم هفته گذشته به اوگاندا، یکی دیگر از ۱۵ عضو غیر دائم شورای امنیت سفر کرده بود تا حمایت مقامات این کشور را برای عدم پذیرش تحریم های بیشتر علیه برنامه اتمی کشور جلب کند.

پس از آنکه مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به عنوان پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان در اکتبر سال گذشته میلادی که در وین برگزار شده بود به نتیجه عملی برای مبادله سوخت منجر نشد، تلاش های آمریکا برای وضع تحریم های بیشتر علیه برنامه اتمی ایران افزایش یافت.

در حالی که باراک اوباما خواستار تصویب قطعنامه چهارم تحریم های ایران در هفته های آینده است، ایران در تلاش است با تماس با تک تک اعضای شورای امنیت از آنان بخواهد با ایالات متحده و اعضای غربی گروه ۱+۵ در این رابطه همراهی نکنند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران هم هفته گذشته به اوگاندا، یکی دیگر از ۱۵ عضد غیر دائم شورای امنیت سفر کرده بود تا حمایت مقامات این کشور را برای عدم پذیرش تحریم های بیشتر علیه برنامه اتمی کشور جلب کند.

برزیل و ترکیه که از اعضای غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند با افزایش تحریم های ایران مخالفند.

تلاش های آمریکا برای وضع تحریم های دور چهارم علیه ایران در هفته های اخیر و پس از آنکه نمایندگان چین اعلام کردند کشورشان با وضع تحریم های بیشتر علیه برنامه اتمی ایران مخالفت نخواهد کرد وارد مرحله تازه ای شده است.

مطالب مرتبط