اختیارات تازه دولت ایران در اداره دانشگاه آزاد

Image caption پس از چهار سال تنش سیاسی و درگیری های مدیریتی و اداری دولت توانسته است اختیار دانشگاه آزاد را در اختیار بگیرد

دولت ایران با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد اختیارات هیات موسس، هیات امنا و رییس این دانشگاه را محدود کرده و نام میر حسین موسوی رهبر معترضان پس از انتخابات را از هیات موسس دانشگاه حذف کرده است.

در اساسنامه جدید ، ترکیب اصلی هیات اداره کننده دانشگاه را شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزارت غلوم و دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تعیین می کنند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابلاغ کرده است که بر اساس آن اساسنامه جدید جایگزین اساسنامه ای می شود که در سال ۱۳۶۶ به تصویب همین شورا رسیده بود.

تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد در سال ۱۳۸۵ و پس از بالا گرفتن اختلاف میان آقای احمدی نژاد و عبدالله جاسبی رییس دانشگاه آزاد در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

روند کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در باره اساسنامه دانشگاه آزاد در آذر ماه سال گذشته و پس از آن شدت گرفت که هیات امنای این دانشگاه در مصوبه امکان وقف اموال دانشگاه آزاد راتصویب کرد.

این مصوبه به مناقشه بین میانه رو های حامی دانشگاه آزاد و طرفداران دولت دامن زد که به مداخله آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به نفع دولت منجر شد.

دانشگاه آزاد در حال حاضر شامل ۳۵۷ دانشگاه در سراسر ایران است که نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند و موسسه ای غیر دولتی محسوب می شود.

دانشگاه آزاد در سال های گذشته با انتقاد همزمان جناح های مختلف در ایران روبرو بوده است. منتقدان علمی همواره به پایین بودن سطح علمی در دانشگاه آزاد انتقاد کرده اند.

جناح های تندرو و طرفداران دولت بیشتر دانشگاه آزاد را به دلیل ریاست آقای جاسبی مورد حمله قرار داده اند که از چهره های میانه رو نزدیک به آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی محسوب می شود.

در اساسنامه جدید با تغییر تعداد و ترکیب هیات موسس و هیات امنا عملا اختیارات دولت در اداره دانشگاه افزایش یافته تا حدی که برخی از ناظران از دولتی شدن کامل دانشگاه آزاد سخن گفته اند. همچنین با محدود کردن دوره ریاست به چهار سال زمینه تغییر رییس کنونی دانشگاه فراهم شده است.

آقای جاسبی در سال گذشته گفته بود که دانشگاه آزاد باید خود را برای کنار رفتن او از دانشگاه آماده کند.

رییس جمهوری ایران در نامه ابلاغ مصوبه جدید بر تغییر رییس دانشگاه در چهار سال آینده تاکید کرده است.

همزمان با بالا گرفتن اعتراضات دانشجویی پس از انتخابات در سال گذشته خورشیدی، جناح های بنیاد گرا به مسوولان دانشگاه آزاد در باره وجود اعتراضات دانشجویی در دانشگاه آزاد هشدار دادند.

بنا بر اساسنامه جدید روسای واحد هایی از دانشگاه آزاد که دارای ۵۰۰۰ دانشجو یا بیشتر هستند باید با نظر دولت تعیین شود. در حال حاضر بخش عمده ای از واحد های دانشگاه آزاد بیش از ۵۰۰۰ دانشگاه دارند و این مصوبه امکان تغییر روسای دانشگاه های آزاد در شهر های بزرگ ایران را فراهم می کند.

در ترکیب هیات موسس دانشگاه نام آقای موسوی حذف شده و نام علی اکبر ولایتی از نزدیکان رهبری ایران ، محسن قمی از مقامات دفتر رهبری و حمید میرزاده یکی از مدیران نهاد ریاست جمهوری و حسن حبیبی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی افزوده شده است.

مطالب مرتبط