نماینده مجلس: چرا زندانیان سیاسی سکته می کنند؟

سردر زندان اوین
Image caption تعدادی از دستگیر شدگان بعد از انتخابات به علت ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری شده اند

رسیدگی به "برخی بیماری‌های مشترک در زندانیان سیاسی همچون حملات و بیماری‌های قلبی و ابتلا یا تشدید بیماری‌های عصبی- عضلانی" یکی از موضوعات "تحقیق و تفحص" پیشنهادی تعدادی از نمایندگان مجلس از بازداشتگاه های کشور است.

مصطفی کواکبیان، نماینده جناح اقلیت مجلس، امروز ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) با اعلام خبر فوق در مصاحبه با سایت "پارلمان نیوز" افزود که رسیدگی به وضعیت جسمانی زندانیان و علی بروز این بیماری‌ها باید در بررسی میزان "انطباق شرایط بازداشتگاه‌ها با استانداردهای موجود" مورد توجه قرار گیرد. پیشنهاد تحقیق و تفحص از بازداشتگاه‌های کشور، حدود ۹ ماه قبل به پیشنهاد مصطفی کواکبیان نماینده سمنان، در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به تصویب رسید.

این پیشنهاد پس از آن ارائه شد که کشته شدن تعدادی از دستگیر شدگان در تظاهرات اعتراضی در بازداشتگاه کهریزک خبرساز شد و مجلس، کمیته ای را برای تحقیق در زمینه وقایع این بازداشتگاه تشکیل داد.

تفحص از زندان ها، در انتظار طرح در جلسه علنی

مصطفی کواکبیان ۳ هفته پیش تذکر داد که با وجود تصریح ماده ۱۹۸ آیین نامه داخلی مجلس و با گذشت بیش از ۸ ماه از تصویب تحقیق و تفحص از بازداشتگاه ها توسط کمیسیون قضایی مجلس، هنوز این طرح در دستور کار جلسه علنی قرار نگرفته است.

ماده ۱۹۸ آیین نامه داخلی مجلس تصریح دارد که پیشنهادهای تحقیق و تفحص نمایندگان، بعد از تصویب در کمیسیون مربوطه باید به صورت خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار بگیرند.

تذکر این نماینده پس از آن مطرح می شد که به گفته وی، با وجود وعده هیات رئیسه مبنی بر مطرح شدن پیشنهاد تحقیق و تفحص از زندان ها در جلسه ۱۷ فروردین مجلس، این کار برای چندمین بار به تعویق افتاده بود.

یک ماه و نیم پیش از آن، در اول اسفند، سایت تابناک خبر داده بود که مجلس قرار است در یکی از "جلسات علنی هفته جاری" به تقاضای تحقیق و تفحص از وضعیت بازداشتگاه‌های کشور رسیدگی کند، اقدامی که به وقوع نپیوست. یک و نیم قبل از تاخیر فوق نیز، در ۱۴ دی، مصطفی کواکبیان گفته بود که تقاضای تحقیق و تفحص از بازداشتگاه‌های کشور "در جلسات هفته جاری مجلس بررسی می‌شود"، اگرچه باز هم اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

آقای کواکبیان امروز در پاسخ به سوال پارلمان نیوز در مورد سرنوشت طرح تحقیق و تفحص از بازداشتگاه‌های کشور اظهار داشت که با پیگیری‌های صورت گرفته، اکنون این طرح در دستور کار مجلس قرار دارد. وی افزود: "گرچه این طرح باید خارج از نوبت بررسی شود، اما گفته‌اند پس از پایان طرحی که مربوط به کشاورزی است، نوبت بررسی این طرح می‌رسد."

وی یادآوری کرد: "متاسفانه تا مدتی هیات رییسه اصلا این طرح را در دستور کار قرار نداده بود."

مطالب مرتبط