اتریش خواهان تغییر موضع هسته ای ایران شد

متکی و آمانو
Image caption ناظران می گویند ایران رایزنی های هسته ای جدیدی را شروع کرده است

بر اساس گزارش ها، دیدار منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران با مقام های اتریش و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش، نتیجه ملموسی نداشته است.

میخائیل اشپیندلگر، وزیر امور خارجه اتریش، یکشنبه، پنجم اردیبهشت (۲۵ آوریل) پس از دیدار با آقای متکی در وین خواهان تغییر خط مشی اتمی ایران شد.

وزیر امور خارجه ایران در این سفر با مدیر کل آژانس درباره مبادله احتمالی سوخت راکتور اتمی تهران گفتگو کرد.

سخنگوی آژانس گفتگوهایی طرفین را رسمی توصیف می کند، اما آنطور که خبرگزاری ها گزارش داده اند نتیجه خاصی از این دیدار حاصل نشد.

یک دیپلمات نزدیک به آژانس گفته است که این سازمان هم اکنون در روند مذاکرات اتمی قرار ندارد و فقط به نظرات طرفین گوش می کند.

واحد مرکزی خبر وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش داده است که منوچهر متکی در دیدار با یوکیو آمانو گفته است که پیشنهاد ایران برای مبادله سوخت همچنان روی میز است و می تواند در "اعتماد سازی متقابل برای همه طرف ها" موثر باشد.

آقای متکی یکشنبه با میخائیل اشپیندلگر، وزیر امور خارجه اتریش هم دیدار کرد.

اتریش هم اکنون یکی از اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وزیر امور خارجه اتریش هشدار داد که فرصت ایران برای تغییر موضع اتمی اش در حال تمام شدن است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس او در کنفرانس خبری مشترکی گفت: "مسیر تحریم ها فقط در صورتی متوقف خواهد شد که تهران صراحتا علامت همکاری بدهد."

بر اساس گزارش ها، ایران در نظر دارد با مقام های تمام اعضای شورای امنیت- به استثنای آمریکا- در مورد حل مناقشه اتمی گفتگو کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، هفته گذشته به اوگاندا، یکی دیگر از اعضای غیر دائم شورای امنیت سفر کرد.

آمریکا خواهان تصویب قطعنامه چهارم تحریم های ایران طی چند هفته آینده است.

مطالب مرتبط