سفیر بریتانیا در یمن هدف سوء قصد قرار گرفت

سفارت بریتانیا در صنعا
Image caption اسلامگرایان تندرو سفارت بریتانیا در یمن را به حمله مسلحانه تهدید کرده بودند

سفیر بریتانیا در یمن هدف یک سوء قصد نافرجام قرار گرفته است.

روز دوشنبه، 6 اردیبهشت (26 آوریل)، سفارت بریتانیا در صنعا، پایتخت یمن، تایید کرد که در مسیر حرکت خودرو حامل تیم تورلوت، سفیر بریتانیا، به سوی دفتر کار خود، انفجاری روی داده که یک کشته برجای گذاشته است اما به آقای ترولوت آسیبی نرسیده است.

سخنگوی سفارت بریتانیا گفت که به نظر می رسد این انفجار ناشی از یک حمله انتحاری بوده باشد اما جزئیات بیشتری در این زمینه در دست نیست.

وی افزود که مقامات سفارتخانه به منظور دستیابی به جزئیات این واقعه از نزدیک با پلیس یمن همکاری خواهند کرد.

براساس اظهارات مقامات امنیتی یمن، به نظر می رسد که فردی که در این انفجار جان خود را از دست داده عامل اجرای این حمله انتحاری بوده است.

شاهدان عینی هم تاکید داشته اند که این انفجار ناشی از یک حمله انتحاری بوده است و گفته اند که فرد حمله کننده در اجرای عملیات اندکی "کندی" به خرج داد و احتمالا همین امر باعث نجات جان سفیر بریتانیا شد.

یمن در خلال سال های اخیر از جمله مناطق فعالیت گروه های تندرو اسلامگرا از جمله تشکل های مسلح وابسته به شبکه القاعده بوده است.

Image caption از برخی سفارتخانه های غربی در صنعا حفاظت شدید به عمل می آید

در حال حاضر دولت یمن در مبارزه مسلحانه با اعضای گروه موسوم به "القاعده جزیرة العرب" درگیر است که در ماه های اخیر به خصوص سفارت خانه های خارجی در این کشور را به اقدامات خشونت آمیز تهدید کرده بودند.

در ماه دسامبر سال گذشته، همین گروه اسلامگرا مسئولیت تلاش نافرجام برای انفجار در یک هواپیمای مسافربری آمریکایی را بر عهده گرفت.

در همان ماه، وزارت دفاع یمن اعلام کرد که با انهدام یک شبکه وابسته به القاعده در منطقه ای در شمال پایتخت، نقشه حمله مسلحانه به سفارت بریتانیا را خنثی کرده است.

به گفته مقامات وزارت دفاع، این نقشه براساس حمله مسلحانه به سفارت آمریکا در سال 2008 طراحی شده بود که در جریان آن، شانزده نفر جان خود را از دست دادند.

در ماه ژانویه سال جاری، بخش صدور روادید در سفارت بریتانیا که از بیم حملات تروریستی برای مدتی تعطیل بود بار دیگر کار خود را از سر گرفت.

برخی گزارش های حاکی از آن است که در پی واقعه روز دوشنبه، سفارت بریتانیا به دلایل امنیتی به طور موقت به روی مراجعان بسته شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت سوء قصد نافرجام به جان سفیر بریتانیا در صنعا را برعهده نگرفته است.

مطالب مرتبط