حمایت وزیر امور خارجه برزیل از برنامه اتمی ایران

Image caption رییس مجلس ایران در دیدار با وزیر امور خارجه برزیل از "نقش آفرینی" این کشور در موضوع هسته ای ایران استقبال کرده است

سلسو آموریم، وزیر امور خارجه برزیل امروز دوشنبه، ششم اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ برای دیدار و گفتگو با مقامات ایرانی در مورد برنامه هسته ای این کشور و روابط دو جانبه به تهران سفر کرده است.

آقای آموریم در نخستین روز از این سفر دو روزه با علی لاریجانی، رییس مجلس ایران و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدن کرده است.

برزیل یکی از اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل است و به نظر می رسد سفر وزیر امور خارجه این کشور به تهران، در ادامه تلاش های چند هفته اخیر ایران برای جلب حمایت اعضای غیر دائم شورای امنیت به منظور عدم پذیرش دور تازه تحریم ها علیه برنامه اتمی ایران باشد.

وزیر امور خارجه برزیل در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن ابراز مخالفت با تحریم، تاکید کرد که تنها راه حل برنامه هسته ای ایران گفتگو و مذاکره است: "تحریم یک حرکت منفی است که نتیجه خاصی ندارد و عادلانه نیز نخواهد بود".

در همین حال سلسو آموریم اعلام کرد که این سفر به منظور فراهم کردن زمینه های لازم برای سفر لولا داسیلوا، رییس جمهوری برزیل به ایران در اواخر اردیبهشت ماه صورت گرفته است.

در کنفرانس خبری یکشنبه شب که پیش از سفر وزیر امور خارجه برزیل به ایران انجام شد، آقای آموریم گفت: "به نظر من ایران با توانایی تولید بمب اتم فاصله زیادی دارد. ممکن است شما ما را ساده لوح خطاب کنید، اما من فکر می کنم ساده لوح کسانی هستند که به هر آنچه که سرویس های اطلاعاتی آمریکا می گویند اعتماد دارند. به مورد عراق نگاه کنید".

رایزنی ایران با اعضای غیردائم شورای امنیت

چند هفته پیش وزرای امور خارجه برزیل و ترکیه (یکی دیگر از اعضای غیردائم شورای امنیت) در دیدار با یکدیگر با اعمال هرگونه تحریم بیشتری علیه ایران به خاطر برنامه هسته ای این کشور مخالفت کرده بودند.

پس از آنکه مقام های آمریکایی از عزم کشورشان برای رایزنی با دیگر اعضای گروه ۱+۵ به منظور وضع تحریم های دور چهارم علیه برنامه هسته ای ایران خبر دادند، مقام های ایرانی اعلام کردند که قصد دارند با اعضای شورای امنیت سازمان ملل دیدار کنند تا آنها را متقاعد کنند که به این تحریم ها علیه ایران رای ندهند.

Image caption ترکیه، برزیل و لبنان به عنوان بعضی از اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل با وضع تحریم های بیشتر علیه برنامه اتمی ایران مخالفت کرده اند.

از جمله محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران هفته گذشته به اوگاندا سفر کرده بود و منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران هم روز گذشته در وین با همتای اتریشی خود دیدار کرده بود.

طبق قانون، در صورتی که هیچ یک از ۵ عضو دائم شورای امنیت از حق وتوی خود استفاده نکنند، برای وضع دور جدید تحریم ها باید دست کم ۹ عضو از ۱۵ عضو این شورا به تحریم های جدیدتر علیه ایران رای مثبت دهند.

این درحالیست که آمریکا تلاش کرده است طی هفته های گذشته حمایت چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که روابط اقتصادی گسترده ای با ایران دارند را برای موافقت با این تحریم ها جلب کند.

مقام های چینی همواره در گذشته با وضع تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده اند اما اخیرا و در حاشیه نشست هایی که در اجلاس امنیت هسته ای آمریکا در واشنگتن بین مقامات آمریکایی و چینی انجام گرفت، موضعگیری چین به گونه ای بوده است که موجب شده برخی از ناظران از احتمال موافقت یا دست کم رای ممتنع چین صحبت کنند.

مطالب مرتبط