مخالفت برخی از نمایندگان مجلس با برگزاری انتخابات شوراها

انتخابات
Image caption انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران نخستین انتخابات پس از انتخابات جنجال بر انگیز ریاست جمهوری این کشور خواهد بود

گروهی از نمایندگان تهران در مجلس ایران ضمن مخالفت با برگزاری انتخابات شوراهاخواهان تمدید دوره کنونی شوراهای شهر و روستا در این کشور شدند.

پرویز سروری، نماینده اصولگرای مجلس ایران روز دوشنبه ۶ اردیبهشت (۲۶ آوریل) به خبرگزاری مهر گفت که اکثریت قاطع نمایندگان تهران ضمن موافقت با پیشنهاد شورای عالی استان ها، به این نتیجه رسیده اند که"بهتر است دوره کنونی شوراهای شهر و روستا برای ۲۲ ماه دیگر تمدید شود."

آقای سروری با اشاره به کم هزینه تر بودن این کار گفت: "برگزاری انتخابات برای ۲۲ ماه، بحث انتخابات شهرداران را هم با مشکل مواجه می کند زیرا تا شهرداران انتخاب و به وظایف خود آشنا شوند، مدت شوراهای چهارم به پایان می رسد."

مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه ای که دو هفته پیش برگزار شد، موضوع سیاست های کلی انتخابات را که کلیات آن پیشتر به تصویب رسیده بود، بررسی کرد و بخشی از آن را تصویب کرد.

بر این اساس تنظیم تاریخ و همزمانی برگزاری انتخابات در ایران باید به گونه‌ای انجام شود که فاصله برگزاری انتخابات حدود دو سال باشد.

همچنین انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراهای اسلامی و انتخابات مجلس شورای اسلامی با انتخابات مجلس خبرگان رهبری به صورت همزمان برگزار شوند.

در این رابطه شورای عالی استان ها پیشنهاد کرده بود که برای اجرای مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای "تجمیع انتخابات در ایران" ۲۲ ماه به دوره کنونی شورا ها اضافه شود و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت از دوره پنجم شوراها اجرایی شود.

مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها از برگزاری چهارمین دوره انتخابات شورا های شهر و روستا برای یک دوره ۲۲ ماهه انتقاد کرده بود.

آقای چمران که ریاست شورای شهر تهران را نیز بر عهده دارد، به مسائلی مانند "صرف هزینه و انرژی و توقف امور در زمان انتخابات" اشاره کرده و گفته بود: "بهتر است مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام از دوره پنجم شوراها اجرایی شود."

از سوی دیگر، مصطفی محمدنجار، وزیر کشور روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) اعلام کرد که "طبق قانون" انتخابات شوراهای شهر و روستا را تا پایان سال جاری برگزار خواهد کرد.

او گفت که ابلاغیه ای در خصوص قانون تجمیع انتخابات به وزارت کشور داده نشده است و تاکید کرده بود: "مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تجمیع انتخابات باید به تایید مقام معظم رهبری برسد و ما منتظر این موضوع هستیم."

آقای محمد نجار، تاکید کرده بود که تجمیع انتخابات شورا ها با ریاست جمهوری ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد "چرا که انتخابات ریاست جمهوری یک موضوع ملی بوده ولی انتخابات شوراها یک موضوع محلی است."

او پیشنهاد داده: "انتخابات خبرگان با انتخابات مجلس و شورا ها با هم تجمیع شود و ریاست جمهوری به صورت جدا برگزار شود."

محمد هاشمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به آقای محمد نجار، با تاکید بر اینکه وقتی موضوعی مطرح می شود که مربوط به یکی از وزرا است "وزیر مربوطه حق شرکت در جلسه را با حق رای دارد"، گفت: "تا جایی که من اطلاع دارم ایشان دعوت شده و می شوند."

او گفت که اگر بحثی در مخالفت با مصوبه اخیر درباره تجمیع انتخابات وجود دارد، باید در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شود.

هدف ازتصویب قانون "تجمیع انتخابات"، کاستن از هزینه های مالی و روانی برگزاری جداگانه آنها بوده است .

در ایران نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری به عهده شورای نگهبان و نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است.

درباره هیأت های اجرایی این دو انتخابات هم قوانین متفاوتی وجود دارد و مشخص نیست که این دو انتخابات چگونه قرار است همزمان، اما با دو دستگاه اجرایی و نظارتی متفاوت انجام شود به طوری که هزینه ها کاهش یابد و تداخلی هم در کار آنها ایجاد نشود.

مطالب مرتبط