برزیل در مورد خبر 'حمایت از سیاست دولت ایران' توضیح داد

رئیسان جمهوری برزیل و ایران
Image caption رئیس جمهوری برزیل به زودی به دعوت محمود احمدی نژاد به ایران سفر می کند

مشاور ویژه رئیس جمهوری برزیل از گزارش رسانه ها در مورد دفاع دولت این کشور از برنامه های اتمی ایران انتقاد کرده و این گزارش ها را "نسخه رسانه ای واقعیات" خوانده است.

سایت اینترنتی آگنسیا برزیل، بنگاه سخن پراکنی دولتی برزیل، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت (۲۸ فروردین) گزارش داد که مارکو اوریلو گارسیا، مشاور ویژه رئیس جمهوری این کشور در امور بین الملل، خبر حمایت دولت برزیل از ادامه برنامه های هسته ای ایران یا دفاع از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور را "به دلیل دوستی برزیل با ایران" نادرست خوانده است.

آقای گارسیا گفته است که برزیل صرفا می کوشد ایران را به شرکت در مذاکرات بین المللی در مورد برنامه های هسته ای آن کشور ترغیب کند تا به این ترتیب، زمینه یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای این مسئله فراهم آید.

به گزارش این سایت خبری، خبرنگاران از آقای گارسیا سئوال کردند که آیا حمایت دولت برزیل از ایران به منزله درگیر شدن در نزاع با سایر کشورهایی که از تحریم تجاری ایران حمایت می کنند، از جمله ایالات متحده آمریکا، نخواهد بود ؟

مارکو گارسیا در پاسخ گفت: "چه کسی می گوید ما از ایران دفاع می کنیم؟ این صرفا نسخه رسانه ای از واقعیات است."

وی در توضیح موضع دولت برزیل در قبال برنامه اتمی ایران گفت: "ما از ایران دفاع نمی کنیم، بلکه مشغول مذاکره با ایران هستیم تا بتوانیم راه حلی صلح آمیز برای خروج از این بن بست بیابیم."

مشاور رئیس جمهوری برزیل گفت که سایر کشورها مایلند از ایران تصویری شیطانی ترسیم کنند و با اجرای تحریم های بین المللی، این کشور را منزوی سازند، "اما این روش نتیجه نمی دهد و فقط باعث تقویت عزم ایران برای مقاومت در برابر تهدیدهای خارجی می شود."

این مقام برزیلی از رسانه های همگانی گلایه کرده و از آنها خواسته است برزیل را متحد ایران توصیف نکنند و افزوده است که تنها هدف دولت برزیل از روابط با ایران "کشاندن ایران به پای میز مذاکره برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک است."

آقای گارسیا در عین حال اظهار داشت که محمود احمدی نژاد گفته است که مایل به از سرگیری همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و گفت چنین موضعی بسیار مهم است.

'هدف برزیل'

مشاور سیاست خارجی رئیس جمهوری برزیل گفت: "ما در اینجا یک دغدغه داریم و آن این است که ایران را قانع کنیم برنامه های اتمی خود را در معرض بازرسی آژانس بین المللی قرار دهد و اگر چنین شود، ما راضی خواهیم شد."

Image caption برخی رسانه های برزیلی از احتمال برانگیختن دشمنی آمریکا ابراز نگرانی کرده بودند

قرار است به زودی لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل به دعوت محمود احمدی نژاد به تهران سفر کند.

روز دوشنبه این هفته، سلسو آموریم، وزیر امور خارجه برزیل که برای فراهم کردن مقدمات دیدار رئیس جمهوری آن کشور به تهران سفر کرده بود، با مقامات جمهوری اسلامی در مورد روابط دو جانبه و بحران هسته ای ایران گفتگو کرد.

بنا بر گزارش های خبری، آقای آموریم در جریان سفر به تهران گفت که تحریم، حرکتی منفی، بی نتیجه و غیرعادلانه است و افزوده که ایران با دستیابی به بمب اتمی فاصله زیادی دارد و کسانی که گزارش دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در این زمینه را باور کرده اند "افرادی ساده لوح" هستند.

برزیل از جمله اعضای غیردایم شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

با افزایش فعالیت کشورهای غربی برای جلب موافقت اعضای شورا امنیت با پیش نویس قطعنامه جدیدی برای تحریم ایران، جمهوری اسلامی در هفته های اخیر بر تلاش خود برای قانع کردن اعضای غیردایم شورای امنیت به مخالفت با چنین قطعنامه ای افزوده است.

از جمله منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، اخیرا به کشورهای اوگاندا و بوسنی و هرزگوین، دو عضو دیگر غیر دایم شورای امنیت، سفر کرد.

آقای متکی در ملاقات با مقامات بوسنیایی ضمن انتقاد از ساختار شورای امنیت، برنامه های هسته ای دولت خود را صلح آمیز توصیف کرد و تلاش برای تحریم اقتصادی جمهوری اسلامی را محکوم دانست.

جمهوری اسلامی ایران در جریان جنگ داخلی بوسنی و هرزگوین از استقلال طلبان بوسنیایی حمایت می کرد اما در حال حاضر، سیاست دولت بوسنی هرزگوین شامل گسترش روابط با کشورهای غربی و بررسی امکان پیوستن به اتحادیه اروپا و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی است.

مطالب مرتبط